Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

IV Międzynarodowy Festiwal Musica Classica w Piasecznie

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: czwartek, 27 września 2012 Źródło: piaseczno.eu, kapitula.org
Data wydarzenia: niedziela, 30 września 2012
Miejsce: Kościół p.w. św. Anny w Piasecznie przy ul. Piłsudskiego 10 Godzina: 19:30

30 września Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Klasycznej "Con Fuoco" zaprasza na IV międzynarodowy festiwal Musica Classica, który odbędzie się o godzinie 19:30 w Kościele p.w. św. Anny w Piasecznie przy ul. Piłsudskiego 10.

Wystąpią:

Katarzyna Lech - Kapituła - skrzypce

W 1989r. ukończyła z najwyższymi ocenami Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Podczas studiów brała udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą prowadzonych przez wybitnych pedagogów (Z. Bron, M. Rezler, R. Marschner) z dziedziny wiolonistyki, kameralistyki i orkiestry. Podczas studiów jako członek Światowej Orkiestry Jeunesse Musicales pod kierownictwem W. Rowickiego uczestniczyła w tournee koncertowym, nagraniach dla radia, telewizji i na płytę CD. 
Artystka od 1989r. na stałe pracuje w orkiestrze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Wraz z tym czołowym polskim zespołem orkiestrowym skrzypaczka odbyła liczne tournee koncertowe (Austria, Belgia, Chiny, Cypr, Hiszpania, Francja, Japonia, Niemcy, Luxembourg, Polska, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy) uczestnicząc w licznych przedstawieniach i festiwalach operowych. Wielokrotnie współpracowała ze światowej sławy artystami jak: J. Cura, M. Caballe, W. Lutosławski, Kiri Te Kanawa, S. Licitra, E. Marton, L. Pavarotti itd. Kilkadziesiąt razy brała udział w nagraniach dla radia, telewizji i na płyty CD.Katarzyna Lech - Kapituła prowadzi aktywną działalność artystyczną jako solistka i kameralistka.
Występuje w repertuarze począwszy od muzyki baroku, a na kompozycjach współczesnych skończywszy. Występowała z orkiestrami symfonicznymi w filharmoniach polskich (koncerty skrzypcowe W. A. Mozarta, F. Mendelssohna, M. Brucha, N. Paganiniego). Bierze udział w rożnego typu festiwalach gdzie występuje jako solistka oraz z towarzyszeniem organów lub harfy. 

Przemysław Kapituła - organy

Polski organista i impresario muzyczny, urodził się w 1965r. w Warszawie. W 1990r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: N.Danbyiego, D.Rotha, M.Ślechtę, Z.Satmary, G.Boveta. Przez szereg lat współpracował z prof. dr hab. Jerzym Erdmanem.
Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy) dając ok. 45 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych. Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniła prasa (m.in. Süddeutsche Zeitung, Musica Sacra, L'Arena, Schwabischezeitung, DNA, La Stampa, Münchner Merkum, Südkurier itd.). Artysta współpracuje z solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924)(pierwsze wykonanie po wojnie koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Muzyk jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie.
Będąc dyrektorem Fundacji "Festiwal Muzyki Sakralnej" organizuje około 150 koncertów rocznie. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "ORGANY ARCHIKATEDRY" w Warszawie. Muzyk jest również pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski m.in. cykli koncertów: "Wielkie Organy w Archikatedrze", "Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli", "Organy Mazowsza", "Organy Śródmieścia", "Organy Woli". Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie.
Artysta dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD. Przemysław Kapituła jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1999-2001 był członkiem Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola w Warszawie. Jest wydawcą wszystkich utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego na płytach CD. Artysta wykłada we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

W programie m.in.:
V. Petrali, J.S. Bach, J.F. Händel.

Wstęp bezpłatny.

Koncerty odbywać się będą również w kolejne niedziele tj.: 7 i 14 października. Patronat nad festiwalem objął m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Podyskutuj o książkach

Podyskutuj o książkach

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze...

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

W sobotę, 18 stycznia w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy...

Odpady BIO już od 1 stycznia

Odpady BIO już od 1 stycznia

Od pierwszego stycznia 2020 będą obowiązywały nowe zasady segregacji...

Trebunie-Tutki na nowy rok

Trebunie-Tutki na nowy rok

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na Koncert Noworoczny. W niedzielę, 5...

Czwartki bez prądu

Czwartki bez prądu

Od 9 stycznia 2020 r. w Bibliotece Głównej w CEM rozpoczynamy cykliczną...

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

11 i 12 stycznia 2020 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów...

Dziennikarstwo obywatelskie

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...