Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Tarczyn edukacyjnym wzorem

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 20 listopada 2012 Źródło: Gmina Tarczyn

W ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej "Samorządowy Lider Edukacji", gmina Tarczyn znalazła się wśród zaledwie 16 samorządów w Polsce (m.in. w towarzystwie takich miast jak Poznań oraz Zakopane), i jedynie dwóch w województwie mazowieckim, które komisja konkursowa uhonorowała statuetką Primus 2012 - specjalnym wyróżnieniem nagradzającym wyłącznie tych laureatów Programu , którzy w procesie certyfikacji uzyskali najwyższą liczbą punktów rankingowych za ogromny wkład i osiągnięcia w dziedzinie rozwoju systemu kształcenia.

Jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, specjalizujących się w problematyce rozwoju edukacji i promocji szkolnictwa, przyznało też certyfikaty Samorządowy Lider Edukacji 2012. Szczegółową i wymagającą procedurę weryfikacyjną przeszło pomyślnie zaledwie 61 spośród ponad 140 samorządów, które zgłosiły się do drugiej edycji przedmiotowego Programu. Również i w tym prestiżowym gronie znalazła się - podobnie jak w I edycji konkursu- gmina Tarczyn (w kategorii gmina do 20 tys. mieszkańców). Oba wyróżnienia zostały wręczone burmistrz Tarczyna Barbarze Galicz podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w słynnej auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najwyższa jakość działań

W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział reprezentanci samorządów wyróżnionych za szczególną, ponadprzeciętną aktywność na rzecz rozwoju oświaty na poziomie lokalnym. Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego (organizator przedsięwzięcia), komisja konkursowa, której przewodniczył prof. Dariusz Rott - członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oceniała samorządy pod kątem jakości prowadzonej przez nie lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci badali m.in. działania gmin i powiatów na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, pozyskiwania środków zewnętrznych na szkolnictwo, podnoszenia jakości kształcenia, prowadzenia edukacji zgodnej z potrzebami rynku i lokalnych społeczności oraz wspierania innowacyjnych metod pracy z uczniami itp. Gminy i powiaty, które brały udział w projekcie, oceniane były za okres minionych trzech lat.

Certyfikaty dla najlepszych

-Recenzenci oceniali gminy i powiaty na podstawie informacji przekazanych przez samorządy, ale także w oparciu o wizyty audytorskie odbywające się w gminach czy dane ze źródeł zewnętrznych, np. dane dotyczące wyników egzaminów w szkołach, dla których samorząd jest organem prowadzącym.  Każdy samorząd oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów, którzy przyznawali gminom i powiatom od 0 do 50 pkt. Certyfikaty "Samorządowy Lider Edukacji" otrzymały te samorządy, które w procedurze akredytacyjnej uzyskały co najmniej 90 pkt. rankingowych - tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Edukacja szkolna, zdrowotna, informatyczna, ekologiczna, kulturalna...

Gmina Tarczyn otrzymała dwie nagrody m.in. za stałe i szerokie wspieranie rozwoju kształcenia, za wdrażanie wielu bardzo ciekawych, pożytecznych i innowacyjnych projektów edukacyjnych o różnych profilach - w tym szkolnych, zdrowotnych, informatycznych, proekologicznych, kulturalnych czy też z zakresu bezpieczeństwa - oraz za znaczące osiągnięcia w zakresie wspierania rozwoju naukowego, sportowego i kulturalnego młodzieży, co możliwe jest m.in. dzięki pozyskiwanym przez gminę funduszom krajowym i unijnym. Gwarantuje to uczniom pracę na najnowocześniejszych narzędziach naukowych, np. tablicach interaktywnych i profesjonalnych zestawach badawczych, oraz bezpłatnego korzystania z różnorodnego pakietu zajęć pozalekcyjnych, które pomagają im w skutecznym pogłębianiu wiedzy.

Z części szkoleniowej gmina Tarczyn realizuje bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, m.in. z matematyki, informatyki, języków obcych, logopedii, ochrony środowiska, gimnastyki korekcyjnej, tańca, zajęcia e-learningowe, muzyczno-plastyczne, artystyczne, humanistyczne, kulturalne, sportowe, z wiedzy o społeczeństwie - utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej, jak również kulinarne - z zakresu przygotowywania różnego rodzaju potraw, organizacji imprez cateringowych, higieny żywienia i umiejętności kelnerskich.

Działania w zakresie infrastrukturalnym wiążą się z kolei z takimi przedsięwzięciami jak: modernizacja i rozbudowa przedszkola w Tarczynie, modernizacja, rozbudowa i informatyzacja SP ZOZ, modernizacja bazy oświatowej we wszystkich prowadzonych przez gminę szkołach w ostatnich kilku latach, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy wszystkich gminnych placówek oświatowych oraz osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, budowa nowego Domu Kultury, budowa nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych, w tym zespołów boisk Orlik, boisk przyszkolnych i placów zabaw, modernizacja oraz budowa stacji uzdatniania wody, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 

Wszystko to skutkuje ciągłym podnoszeniem znakomitej jakości oferty edukacyjnej, a także warunków życia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu gminy Tarczyn.


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zlot Food Trucków w Piasecznie

Zlot Food Trucków w Piasecznie

W weekend 11-13 września na skwerze Kisiela w Piasecznie spróbować będzie...

Szanty na Rynku w najlepszym wydaniu

Szanty na Rynku w najlepszym wydaniu

12 września 2020 r. niezwykłą gratką dla fanów muzyki szantowej będzie...

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Jesień zapowiada się obiecująco. Nowe kolekcje zachęcają do uzupełnienia...

Wskoczył na miejsce kierowcy i odjechał wraz z towarem

Wskoczył na miejsce kierowcy i odjechał wraz z towarem

Policjanci z Piaseczna wyjaśniają okoliczności kradzieży, do której...

Historia jednego portretu. Pablo Picasso w Hugonówce

Historia jednego portretu. Pablo Picasso w Hugonówce

Wystawa 13 września godz. 12.00 – 20.00Godz. 18.00 - spotkanie z...

Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie na WAWA WAKE 18-20 września - pomysł na ostatni weekend lata

Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie na WAWA WAKE 18-20 września - pomysł na ostatni weekend lata

Pomysł na ostatni weekend lata – plażowy klimat z nutką adrenaliny, czyli...

Dziennikarstwo obywatelskie

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Z bezpłatnych konsultacji profesjonalnych projektantów wnętrz będzie można...

Poznaj z nami Konstancin

Poznaj z nami Konstancin

W niedzielę, 13 września Konstanciński Dom Kultury zaprasza na „Dzień...

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Jesień zapowiada się obiecująco. Nowe kolekcje zachęcają do uzupełnienia...

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Konstancin-Jeziorna, jedyne uzdrowisko na Mazowszu ma swój Punkt Informacji...

Designer Outlet Warszawa rośnie w oczach

Designer Outlet Warszawa rośnie w oczach

Zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy Designer Outlet Warszawa...