Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Tarczyn edukacyjnym wzorem

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 20 listopada 2012 Źródło: Gmina Tarczyn

W ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej "Samorządowy Lider Edukacji", gmina Tarczyn znalazła się wśród zaledwie 16 samorządów w Polsce (m.in. w towarzystwie takich miast jak Poznań oraz Zakopane), i jedynie dwóch w województwie mazowieckim, które komisja konkursowa uhonorowała statuetką Primus 2012 - specjalnym wyróżnieniem nagradzającym wyłącznie tych laureatów Programu , którzy w procesie certyfikacji uzyskali najwyższą liczbą punktów rankingowych za ogromny wkład i osiągnięcia w dziedzinie rozwoju systemu kształcenia.

Jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, specjalizujących się w problematyce rozwoju edukacji i promocji szkolnictwa, przyznało też certyfikaty Samorządowy Lider Edukacji 2012. Szczegółową i wymagającą procedurę weryfikacyjną przeszło pomyślnie zaledwie 61 spośród ponad 140 samorządów, które zgłosiły się do drugiej edycji przedmiotowego Programu. Również i w tym prestiżowym gronie znalazła się - podobnie jak w I edycji konkursu- gmina Tarczyn (w kategorii gmina do 20 tys. mieszkańców). Oba wyróżnienia zostały wręczone burmistrz Tarczyna Barbarze Galicz podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w słynnej auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najwyższa jakość działań

W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział reprezentanci samorządów wyróżnionych za szczególną, ponadprzeciętną aktywność na rzecz rozwoju oświaty na poziomie lokalnym. Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego (organizator przedsięwzięcia), komisja konkursowa, której przewodniczył prof. Dariusz Rott - członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oceniała samorządy pod kątem jakości prowadzonej przez nie lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci badali m.in. działania gmin i powiatów na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, pozyskiwania środków zewnętrznych na szkolnictwo, podnoszenia jakości kształcenia, prowadzenia edukacji zgodnej z potrzebami rynku i lokalnych społeczności oraz wspierania innowacyjnych metod pracy z uczniami itp. Gminy i powiaty, które brały udział w projekcie, oceniane były za okres minionych trzech lat.

Certyfikaty dla najlepszych

-Recenzenci oceniali gminy i powiaty na podstawie informacji przekazanych przez samorządy, ale także w oparciu o wizyty audytorskie odbywające się w gminach czy dane ze źródeł zewnętrznych, np. dane dotyczące wyników egzaminów w szkołach, dla których samorząd jest organem prowadzącym.  Każdy samorząd oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów, którzy przyznawali gminom i powiatom od 0 do 50 pkt. Certyfikaty "Samorządowy Lider Edukacji" otrzymały te samorządy, które w procedurze akredytacyjnej uzyskały co najmniej 90 pkt. rankingowych - tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Edukacja szkolna, zdrowotna, informatyczna, ekologiczna, kulturalna...

Gmina Tarczyn otrzymała dwie nagrody m.in. za stałe i szerokie wspieranie rozwoju kształcenia, za wdrażanie wielu bardzo ciekawych, pożytecznych i innowacyjnych projektów edukacyjnych o różnych profilach - w tym szkolnych, zdrowotnych, informatycznych, proekologicznych, kulturalnych czy też z zakresu bezpieczeństwa - oraz za znaczące osiągnięcia w zakresie wspierania rozwoju naukowego, sportowego i kulturalnego młodzieży, co możliwe jest m.in. dzięki pozyskiwanym przez gminę funduszom krajowym i unijnym. Gwarantuje to uczniom pracę na najnowocześniejszych narzędziach naukowych, np. tablicach interaktywnych i profesjonalnych zestawach badawczych, oraz bezpłatnego korzystania z różnorodnego pakietu zajęć pozalekcyjnych, które pomagają im w skutecznym pogłębianiu wiedzy.

Z części szkoleniowej gmina Tarczyn realizuje bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, m.in. z matematyki, informatyki, języków obcych, logopedii, ochrony środowiska, gimnastyki korekcyjnej, tańca, zajęcia e-learningowe, muzyczno-plastyczne, artystyczne, humanistyczne, kulturalne, sportowe, z wiedzy o społeczeństwie - utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej, jak również kulinarne - z zakresu przygotowywania różnego rodzaju potraw, organizacji imprez cateringowych, higieny żywienia i umiejętności kelnerskich.

Działania w zakresie infrastrukturalnym wiążą się z kolei z takimi przedsięwzięciami jak: modernizacja i rozbudowa przedszkola w Tarczynie, modernizacja, rozbudowa i informatyzacja SP ZOZ, modernizacja bazy oświatowej we wszystkich prowadzonych przez gminę szkołach w ostatnich kilku latach, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy wszystkich gminnych placówek oświatowych oraz osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, budowa nowego Domu Kultury, budowa nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych, w tym zespołów boisk Orlik, boisk przyszkolnych i placów zabaw, modernizacja oraz budowa stacji uzdatniania wody, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 

Wszystko to skutkuje ciągłym podnoszeniem znakomitej jakości oferty edukacyjnej, a także warunków życia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu gminy Tarczyn.


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ?

DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ?

Właśnie mija pierwszy miesiąc Nowego Roku. Do wiosny wbrew pozorom już...

Spotkanie ze sztuką

Spotkanie ze sztuką

Biblioteka Główna w CEM zaprasza na nowy cykl – Spotkania ze sztuką....

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

Wyjątkowy głos Mietka Szcześniaka z towarzyszeniem akustycznych...

Ostatnie 300 metrów Wandy Rutkiewicz

Ostatnie 300 metrów Wandy Rutkiewicz

Konstanciński Dom Kultury w sobotę, 15 lutego o godz. 18.00 zaprasza na...

BUM! BUM! BUM! koncert młodych perkusistów Centrum Kultury

BUM! BUM! BUM! koncert młodych perkusistów Centrum Kultury

6 lutego 2020 roku odbędzie się koncert młodych perkusistów Centrum Kultury...

Dziennikarstwo obywatelskie

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...