Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Góry Kalwarii

Kategorie: Aktualności
Utworzone: sobota, 23 marca 2013 Źródło: www.piaseczno.pl

W Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 15.00, po raz czwarty Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę i da wyraz wielkiego zamiłowania do wielkopostnej tradycji wspólnego doświadczania Męki Pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku.

Bractwo Męki Pańskiej zaprasza wszystkich na niezwykłe, uliczne widowisko misteryjne, podczas którego widzowie będą mogli przeżyć i odczuć emocje ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa.

Pasja rozpocznie się od wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, wśród targowiska, tłumów i kramów. Przedstawiciele Cechu Rzemiosł z Góry Kalwarii urządzają tradycyjny targ, na wzór tego z Jerozolimy, który będzie trwał od godz. 12 do 14 na rynku miejskim. O godz. 12.30 Jezus wraz z uczniami wjedzie do miasta na osiołku, pośród tłumu mieszkańców, następnie zostaną pobłogosławione tradycyjne palmy, (do nabycia na targowisku), i uformuje się uroczysta procesja, prowadząca do kościoła parafialnego, gdzie będzie można wziąć udział w Liturgii Niedzieli Palmowej.

O godz. 15.00 zostanie rozegrana scena historyczna - Burmistrz Miasta wraz z rajcami przekażą Piłatowi wyrok skazujący Jezusa. Dekret Piłata odczytany zostanie przez pachołka miejskiego z grupy rekonstrukcji historycznej Polish Haiduking Team, tuż po zakończeniu historycznego wstępu, którego dokona znany bard i poeta Jacek Kowalski. Organizatorzy - Bractwo Męki Pańskiej - zadbali o wydobycie z archiwalnych ksiąg miejskich autentycznego odpisu dokumentu z 1761 r., skazującego Jezusa na śmierć, a stylizowanego na ówczesny miejski akt sądowy, który był co roku odczytywany w dawnej Nowej Jerozolimie - Górze Kalwarii.

Po scenie historycznej nastąpi właściwa część Misterium, które przeniesie na 2 godziny jego uczestników w odległą przeszłość, do czasów, gdy Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium kalwaryjskim na terenie Polski. Pomogą w tym aktorzy i statyści (około 100 osób) przebrani w historyczne stroje, oraz żołnierze rzymscy uzbrojeni w proporce, tarcze i miecze. Nie zabraknie również pięknych autorskich pieśni pasyjnych, które towarzyszyć będą każdej stacji drogi krzyżowej. O oprawę muzyczną widowiska zadba grający na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i rymowanego scenariusza misterium.

Odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w 2009 roku grupa osób działająca charytatywnie w Bractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej. Pasja będzie rozgrywana w miejskiej przestrzeni przed ratuszem, poszerzona nie tylko o część historyczną, ale też o dodatkową scenę, Jezusa wjeżdżającego wraz z uczniami do Jerozolimy podczas lokalnego miejskiego targu.

Misterium wspiera finansowo Gmina Góra Kalwaria, Powiat Piaseczyński, prywatne firmy oraz sami mieszkańcy, którzy dorzucają swoją cegiełkę podczas niedzielnych kwest. W przedsięwzięcie zaangażowana jest cała rzesza wolontariuszy, przygotowujących kostiumy, dekoracje, organizująca sceny - tzw. mansjony i nagłośnienie. Aktorzy-amatorzy, pod kierunkiem reżysera przedsięwzięcia, Łukasza Głodka, szefa Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej, pracują pilnie nad układem scenicznym. Nad religijnym aspektem czuwa ks. Wojciech Skóra - marianin, kustosz sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. Całość koordynuje Konrad Mojsa - prezes Bractwa Męki Pańskiej.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych

Życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy...

Blood Brothers Run

Blood Brothers Run

Bieg Blood Brothers Run odbędzie się w sobotę 6 kwietnia 2019 r. w...

Polska Orkiestra SINFONIA IUVENTUS w Górze Kalwarii

Polska Orkiestra SINFONIA IUVENTUS w Górze Kalwarii

Takiego wydarzenia u nas jeszcze nie było! 7 kwietnia 2019 r. w Górze...

Spotkanie z Anną Kasiuk

Spotkanie z Anną Kasiuk

10 kwietnia 2019 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno zapraszama na...

Zamknięcie ul. Geodetów – od Tenisowej do Julianowskiej

Zamknięcie ul. Geodetów – od Tenisowej do Julianowskiej

Wykonawca robót firma FalBruk Sp. z o.o. Sk. informuje, że od dnia 10...

Wiosenna garażówka w Lesznowoli

Wiosenna garażówka w Lesznowoli

W niedzielę 7 kwietnia zapraszamy Mieszkańców gminy na organizowaną po raz...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...

STO lat niepodległości na płycie

STO lat niepodległości na płycie

Młodzi hip-hopowcy z Góry Kalwarii nagrali płytę z okazji 100-lecia...