Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Alarm na półkach z żywnością

Utworzone: poniedziałek, 20 maja 2013 Autor: Karolina Radoń

Drogie Kobiety, często jako matki, żony czy kochanki;) bardzo dbamy o naszych najbliższych, otaczając ich miłością i opieką. To często my robimy zakupy, gotujemy i decydujemy co znajdzie się na naszych stołach. Dlatego zwracam się do Was, bo wiem jak istotne i ważne jest dla Was dobro i zdrowie kochanych przez Was ludzi.

Chciałabym Wam przedstawić kilka zebranych, cennych informacji na temat dodatków do produktów spożywczych, które być może kupujecie (nie wiedząc o ich szkodliwym działaniu). Dużo się mówi o szkodliwości konserwantów, czy środków przetwarzania żywności - ale na żadnym opakowaniu nigdy nie jest napisane nic o powodowanych przez nie chorobach i niepożądanym działaniu.

Pod lupę pójdzie Aspartam, Benzoesan Sodu oraz Fluor.

Aspartam - rakotwórcza słodycz

Aspartam jest to popularna substancja, która potocznie zwana jest "słodzikiem". Znajduje się w wielkszości produktów sztucznie osładzanych i niskokalorycznych, które często zawierają napis "Sugar Free" albo "Light". Aspartam znajduje się w gumach do żucia, drażetkach, słodyczach, większości tabletek musujących, czasem w wędlinach i rybach (tych w folii jak również w konserwach). Jest dostępny w formie tabletek, które można stosować zamiast cukru, pod wieloma nazwami: Natura Sweet, Equal, Canderel albo u nas "Słodzik". Jest też stosowany i polecany diabetykom (chorym na cukrzycę), ponieważ jest słodki i w przeciwieństwie do cukru, nie wpływa na wytwarzanie insuliny po jego spożyciu. Jednak najwięcej tego dodatku znajduje się w kolorowych napojach musujących, wiodących marek, które tak często uwielbiane są przez nasze dzieci.

Dlaczego ten aspartam jest taki groźny?

Aspartam to organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym: C14H18O5N2. Należy do grupy estrów peptydowych. Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E 951, ale widnieje również na etykietach jako Aspartam, czasem zastępowany jest zwykłym słowem Słodzik.

Wypijanie tylko jednej puszki napoju dietetycznego o obj. 355 ml dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na białaczkę o 42%. Prawdopodobieństwo zachorowania na szpiczaka mnogiego u mężczyzn o 102%, natomiast zagrożenie chłoniakiem Hodgkina zwiększa się o 31%. By to stwierdzić porównano badania 77 tysięcy pacjentek i 47 tysięcy pacjentów gromadzony w ciągu ostatnich 22 lat przez Nurses’ Health Study oraz The Health Professionals Followup Study.

Aspartam powoduje raka mózgu - Satya Dubey statystyk z FDA (Amerykańskiego Food and Drug Administration) przebadał 320 szczurów pod kątem dopuszczenia do publicznego obiegu produktu zawierającego aspartam pt. NutraSweet. W trwających 2 lata badaniach stwierdzono zachorowanie na raka mózgu u 12 z nich.

Istnieją liczne doniesienia o przypadkach obniżonego poziomu serotoniny w mózgu, depresji i innych zaburzeniach emocjonalnych łączonych z aspartamem i ustępujących po odstawieniu tego produktu. Dr Wiliam M. Prdridge z UCLA zeznał przed Senatem USA, że wypijający ok. 1.7l dziennie dietetycznego napoju gazowanego powoduje ogromny wzrost fenyloalaniny (co może i poprawia chwilowo nastrój, ale podczas długotrwałego stosowania, prowadzi do wyraźnych zaburzeń emocjonalnych, depresji, nerwowości itp.).

Epilepsja/Zawroty głowy

Z powodu udowodnionego wpływu spożywanego aspartamu na zawroty głowy - produkty zawierające ten składnik zabronione są w diecie pilotów i w armii. W Massachusetts Institute of Technology poddano oględzinom 80 osób, które dostały ataku padaczki po spożyciu aspartamu. Zarówno magazyn Flying Safety Sił Powietrznych USA, jak i magazyn Navy Phisiology Marynarki USA opublikowały artykuły ostrzegające przed wieloma zagrożeniami ze strony aspartamu, włącznie z kumulatywnym szkodliwym efektem metanolu i większym prawdopodobieństwem wad wrodzonych. Artykuły podkreślają, że spożywanie aspartamu może spowodować u pilotów podatność na napady padaczki i zawroty głowy. Dwadzieścia artykułów ostrzegających przed spożywaniem aspartamu w czasie latania pojawiło się również w National Business Aircraft Association Digest (NBAA Digest 1993), Aviation Medical Bulletin (1988), The Aviation Consumer (1988), Canadian General Aviation News (1990), Pacific Flyer (1988), General Aviation News (1989), Aviation Safety Digest (1989), and Plane & Pilot (1990) a referat na temat aspartamu w czasie 57 Rocznej Konferencji Aerospace Medical Assocuiation (Gaffney 1986).

Aspartam powoduje poronienia i oraz zmiany genetyczne utrudniające macierzyństwo. Szczury karmione aspartamem w 3ciej generacji mają poważne problemy z uzyskaniem potomstwa.

Benzoesan Sodu - środek konserwujący

Znajduje się w wielu produktach spożywczych oraz kosmetykach i jest to substancja, która jest środkiem konserwującym. Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E 211.

Dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym jest świetny w konserwowaniu warzyw i owoców, znajduje się w koncentratach pomidorowych, konserwach, napojach gazowanych oraz margarynie. W badaniach The International Programme on Chemical Safety nie stwierdzono szkodliwego wpływu małych dawek E 211 natomiast działa on drażniąco na śluzówkę żołądka. Spożywanie zawierających go produktów może u chorych na chorobę wrzodową powodować dolegliwości bólowe. Co ciekawe w połączeniu witaminą C oraz E przekształca się w rakotwórczy benzen. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku napojów gazowanych, w których stosuje się jednocześnie obie te substancje.

Fluor

Międzynarodowy Uniwersytet na Florydzie opublikował raport, w którym stwierdzono, że roztwór fluorku potasu o stężeniu 0,45 ppm wystarczy, by znacznie spowolnić nasze reakcje sensoryczne i umysłowe. Działa tłumiąco na nasz umysł. Dzięki tym właściwościom jest idealnym dodatkiem do leków psychotropowych wzmacniając ich działanie - gdy do Valium dodamy fluor, powstanie środek o silniejszym działaniu - Rohypnol, dodawany do Stelazinum staje się silnym lekiem używanym w ośrodkach zdrowia psychicznego.

Podobno fluor w pastach do zębów chroni zęby u ludzi do dwudziestego roku życia, ale według najnowszych badań U.S. Center for Disease Control and Prevention (CDC), nie ma dowodów na to, że chroni nas przed próchnicą. Ekspertyza przeprowadzona na zlecenie Amerykańskiego Instytutu Badań Stomatologicznych wykazała, że nie ma dużej różnicy między liczbą ubytków w zębach dzieci objętych fluoryzacją i tych bez niej.

Nadmiar fluoru czyni spore spustoszenie w organizmie człowieka. Wychwytuje on wapń z kości, co w konsekwencji prowadzi do ich odwapnienia. Przechwytuje magnez z surowicy krwi, doprowadzając do jego niedoboru. Pewnym jest, że fluor w zbyt dużych ilościach prowadzi do różnych chorób somatycznych i psychicznych. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że fluor jest trucizną - przedawkowanie powoduje objawy toksyczne i prowadzi do fluorozy. Może spowodować poważne zaburzenia genetyczne, odwapnienie kości oraz wg dr Dean Burk (34 lata w National Cancer Institute) powoduje raka.

Oczywiście fluor w sposób naturalny znajduje się w niektórych nie przetwarzanych produktach spożywczych np. śladowe ilości znajdują się w orzechach włoskich, śledziu wędzonym, płatkach owsianych czy herbacie! Więc nie należy popadać w panikę- ważne by oczyszczać fluorowaną w Polsce wodę za pomocą filtrów z fosforanu żelazowo-glinowego, kupować pastę do zębów bez fluoru i nie pozwalać jej połykać dzieciom;)

Jest wiele sposobów na zdrowy tryb życia, pierwszym krokiem jest pewna świadomość, która pomaga nam podejmować słuszne decyzje.

Każdy sam odpowiada za swoje życie i bierze za nie pełną odpowiedzialność. Prawdą jest, że wiele produktów na półkach spożywczych może być dla nas szkodliwe - ważne jednak, by nie wpadać w panikę, ale zastanowić się, czy zmieniając niektóre swoje przyzwyczajenia możemy zrobić jakiś niewielki krok w stronę zdrowia.

Dodatkowo, jako konsumenci codziennie w sklepie mamy pewien wybór - to, że tyle produktów na naszych półkach jest szkodliwe, oznacza jedynie, że ludzie po prostu te produkty kupują nie wiedząc o ich szkodliwości, albo lekceważąc ten fakt. Ważne jest, że mamy wybór, nie zawsze zdrowa żywność to żywność na drogich półkach Bio i Eko. Czasem zamiast Coca-coli można napić się po prostu kompotu z jabłek, wody z cytryną, miodem albo orzeźwiającej wody z goździkami, miętą i zielonym ogórkiem.

Kupując mniej niezdrowych produktów "głosujemy" jako konsumenci - codziennie możemy oddać taki głos. Głosujmy na zdrowie.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zestawy testów na Sars-Cov-2 - Dar Wietnamczyków

Zestawy testów na Sars-Cov-2 - Dar Wietnamczyków

informujemy, że społeczność wietnamska w Polsce, wietnamscy absolwenci...

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

O obecnej sytuacji w Piasecznie oraz działaniach gminy...

“Jak nie zwariować z nastolatkiem?” – warsztaty odwołane

“Jak nie zwariować z nastolatkiem?” – warsztaty odwołane

Nastoletnie dzieci czy może już młodzi dorośli? Jak to z nimi jest? Poza...

Gastronomia w Gminie Lesznowola!

Gastronomia w Gminie Lesznowola!

Szanowni Państwo! Informujemy, że na terenie Gminy Lesznowola nadal można...

Zawieszenie opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania

Zawieszenie opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu...

YouTube od kuchni – Okoń w sieci - odwołany

YouTube od kuchni – Okoń w sieci - odwołany

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Budżetu Obywatelskiego – YouTube...

Dziennikarstwo obywatelskie

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

O obecnej sytuacji w Piasecznie oraz działaniach gminy...

Rusza sąsiedzka wymiana ubrań i dodatków  - odwołane

Rusza sąsiedzka wymiana ubrań i dodatków - odwołane

Rusza „Wymianka po sąsiedzku”, czyli nowa lokalna akcja polegająca na...

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...