Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Oszuści „na krewniaka” wciąż działają

Kategorie: Aktualności Policja
Utworzone: środa, 29 maja 2013 Autor: mb Źródło: KPP w Piasecznie

Policja wielokrotnie informowała na swoich stronach internetowych i poprzez prasę lokalną o oszustach, którzy podając się za krewnych, znajomych i kuzynów wyłudzają pieniądze od starszych, zazwyczaj samotnie mieszkających osób.

Wczoraj w Piasecznie zgłoszono taki przypadek, w którym właśnie w ten sposób mężczyzna został oszukany. Łupem przestępców padły oszczędności jego życia. Pokrzywdzony uwierzył w historię opowiedzianą przez telefon, przez rzekomego członka rodziny.Metoda działania oszustów polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny, wnuczek, wnuczka lub inny krewny. Na początku rozmowy przepraszają, że długo się nie kontaktowali. Prowadzą rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z rodziną, a także w zmyśloną przez nich historię o kłopotach finansowych.

Następnie informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują "pożyczyć" pieniędzy. Jako powód mogą podawać potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania, okazyjny zakup samochodu, konieczność szybkiego oddania gotówki do banku itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, gdy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie.

Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumacząc, że po gotówkę przyjedzie ich znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi . Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich "naiwnych" nie brakuje i wśród młodych. "Zakupowe okazje" domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę, zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on pomocy finansowej,

- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych. Nie dawajmy pieniędzy żadnym obcym osobom,

- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI - pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych),

- pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań. Uważajmy na tzw. "siostrzenice", " synowe" , "wnuczki", "kuzynów", "zakupy po okazyjnej cenie" czy " rzekomych pracowników administracji".

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodzie, jaką się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

OFF-spring Festival

OFF-spring Festival

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na IV...

Miasto dzieci

Miasto dzieci

2 czerwca 2019 r., w godzinach 12.00-19.00, Centrum Kultury w Piasecznie...

1. Górski Bieg Zająca – Góra Kalwaria 2019

1. Górski Bieg Zająca – Góra Kalwaria 2019

15 czerwca 2019 r. w Górze Kalwarii po raz pierwszy odbędzie się Górski...

Łosiowisko 2019

Łosiowisko 2019

2 czerwca 2019 r. zapraszamy na imprezę piknikową, Łosiowisko...

Wizerunki mężczyzn podejrzewanych o dokonanie kradzieży

Wizerunki mężczyzn podejrzewanych o dokonanie kradzieży

Policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledzczego z Piaseczna publikują...

Dziennikarstwo obywatelskie

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...