Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Gmina Piaseczno zachęca do adopcji zwierząt

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 4 sierpnia 2013 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Ponad 20 psów i kotów znalezionych na terenie gminy Piaseczno czeka na nowy dom. Aby pokazać, że adopcja nie jest trudna, burmistrz Zdzisław Lis sam dał dobry przykład.

- "Żona, przeglądając jedną z gazet lokalnych, natrafiła na rubrykę o pieskach czekających na nowych właścicieli. Spodobała nam się ciemna, wręcz czarna, całkiem spora sunia, zadzwoniliśmy do wolontariuszki, pojechaliśmy zobaczyć tę piękność i zdecydowanie podbiła nasze serca. Szybko stała się członkiem rodziny. Nazwaliśmy ją "Gabi" - wspomina burmistrz Zdzisław Lis.
Pieski, które czekają na adopcję, wcześniej poddawane są zabiegom weterynaryjnym. Przechodzą zabieg sterylizacji lub kastracji, są odrobaczane, odpchlane, oraz szczepione przeciwko wściekliźnie. Wszczepiany jest im również podskórnie mikrochip, którego numer jest następnie w bazie danych łączony z danymi identyfikacyjnymi właściciela. Osoby, które pragną mieć towarzystwo kota lub psa, zachęcamy do kontaktu z Gabinetem Weterynaryjnym PRIMA-VET z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Długiej 8, tel. 22 754 09 75.
Lecznica ta ma podpisaną umowę z Gminą Piaseczno na przygotowanie do adopcji oraz utrzymanie w schronisku bezdomnych zwierząt pochodzących z terenu gminy. Właściciel gabinetu, Pan Dariusz Różycki, z chęcią opowie o czekających na nowy dom zwierzakach oraz przyprowadzi je na zapoznawczy spacer. Aby zostać opiekunem psa czy kota przebywającego w schronisku, wystarczy pokazać dowód osobisty i podpisać umowę adopcyjną. - Jestem naprawdę zadowolony, że zdecydowaliśmy się na przygarnięcie pieska znalezionego w okolicach Piaseczna, zamiast kupić rasowego zwierzaka z hodowli. Widać po "Gabi" jak bardzo cieszy się z nowego domu, jak czule odwzajemnia ciepło, które jej dajemy - podkreśla burmistrz i zarazem nowy opiekun suni w typie molosa.

Psi wolontariat
W promocję adopcji zwierząt włączają się też wolontariusze, którym bliskie są sprawy opieki nad porzuconymi, bezpańskimi pupilami. Pomagają oni w znajdywaniu nowych domów dla bezdomnych zwierzaków poprzez m.in. prowadzenie strony internetowej http://psypiaseczno.egonet.pl, na której zamieszczane są zdjęcia i opisy znalezionych psów i kotów. Wielkie zaangażowanie w opiekę nad zwierzętami przebywającymi w schroniskach i hotelach wykazuje też młodzież ze szkoły w Chylicach. Wychodzą na spacer z psiakami, bawią się z nimi i pomagają w adopcjach przez wieszanie ogłoszeń w szkole.

Tak o psim wolontariacie pisze jedna z wolontariuszek, Pani Małgorzata Białkowska: - Wolontariat na rzecz bezdomnych psów jest jedną z najcenniejszych form pomocy im. Przynosi tak wiele korzyści tym wspaniałym, związanym z człowiekiem od tysięcy lat zwierzętom, dla których sytuacja utraty domu wiąże się z silnym psychicznym cierpieniem. Wyprowadzając je na spacery, obdarzając przyjaźnią, poświęcając im uwagę, pielęgnując, rozdając im przysmaki przywracamy tym psiakom poczucie wartości i budzimy w nich radość życia. Psy czekają na nasze odwiedziny jak na wielką atrakcję, odświętny przerywnik w monotonii schroniskowego życia. Przywiązują się do swoich wolontariuszy traktując ich jak zastępczych opiekunów i przyjmują od nich wszystko z entuzjazmem, nawet przeglądanie sierści i żmudne czesanie. Wiedzą, w której kieszeni nosimy przysmaki i potrafią w rozbrajający sposób się o nie upominać. Pokornie godzą się na krótszy spacer czasami, kiedy mamy nieco mniej czasu, byleby z nimi być, byle nie zapomnieć. A my je systematycznie poznajemy, znamy ich zalety i wady, skłonności i upodobania, wiemy czy lubią inne psy, czy są czyste, czy są lękliwe czy pewne siebie, czy mają tendencję do niszczenia, gdy się nudzą, czy dobrze będą się zachowywać w mieszkaniu, czy może lepszy dom z ogrodem, jak reagują na dzieci, koty itd. Staramy się znaleźć dla nich domy już na całe życie, w których będą bezpieczne i szczęśliwe. Ogłaszamy je, pokazujemy zainteresowanym, wydajemy. Potem odwiedzamy, interesujemy się ich życiem, pytamy o nie nowych opiekunów. To praca poważna i niełatwa. Choć materialnie niewynagradzana, to przecież dająca tak wiele satysfakcji.

Osoby zainteresowane wolontariatem prosimy o zgłaszanie się do Lecznicy Prima-Vet.Szukam psa, który uciekł z posesji; znalazłem bezpańskiego kota - co zrobić?
Napotkanego psa lub kota, nie pozostającego pod opieką właściciela, należy zgłosić Straży Miejskiej (tel. 986) bądź Policji. Mówi o tym art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Natomiast osoby, którym zagubił się zwierzak, mogą sprawdzić w konstancińskiej Lecznicy Weterynaryjnej Prima-Vet, czy tam nie trafił zbłąkany psiak lub kotek. Lecznica prowadzi funpage na facebooku (Prima-Vet), na którym prezentuje zwierzęta szukające właściciela bądź oczekujące na przygarnięcie.

Program opieki nad zwierzętami
Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Co roku Radni Miasta i Gminy Piaseczno uchwalają Program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W ramach takiego programu gmina jest zobowiązana do szeregu działań, w tym do zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opieki nad wolno żyjącymi kotami, odławiania bezdomnych zwierząt oraz ich sterylizacji albo kastracji. Ważnym zadaniem jest także poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez promowanie i organizację adopcji, oraz znakowanie (chipowanie) bezdomnych zwierząt i prowadzenie elektronicznego rejestru zwierząt. Na realizację tego programu w roku 2013 gmina zaplanowała 300 tys zł, z czego ok. 88 tys pochłonąć może chipowanie.

Oznakuj pieska - gdy zaginie łatwiej trafi do domu
Akcja znakowania w gminie Piaseczno cały czas trwa. - Mieszkańców Piaseczna gorąco zachęcam do wszczepienia chipu swojemu pupilowi, co w przypadku jego zaginięcia umożliwi mu szybki powrót do domu - zachęca burmistrz Lis. Chipowanie to zabieg bezbolesny, polegający na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia mikrochipu z numerem, który następnie umieszcza się w komputerowej bazie danych razem z danymi właściciela. Dzięki temu każdy gabinet weterynaryjny jest w stanie stwierdzić, do kogo zwierzę należy. Właściciele zwierząt nie płacą za chipowanie, jego koszt jest pokrywany w 100% z budżetu gminy, jednak takie dofinansowanie przysługuje tylko mieszkańcom gminy Piaseczno i dotyczy wyłącznie zwierząt stanowiących ich własność oraz posiadających książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Właściciel zgłaszający się do gabinetu musi wypełnić odpowiedni wniosek i okazać dowód osobisty potwierdzający, że jest on zameldowany na terenie gminy Piaseczno.

Bezpłatne chipowanie zwierząt odbywa się w wyznaczonych gabinetach weterynaryjnych, których wykaz znajduje się poniżej.

Wykaz lecznic:

Członkowie Konsorcjum Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki w Gminie Piaseczno:
• Iwona Piechowska Przychodnia Weterynaryjna, ul. Szkolna 24 lok. 4, 05-500 Piaseczno, tel. 22-716-44-16
• Patrycja Kurska, Lecznica Weterynaryjna, Dobry Wet, ul. Mazowiecka 42, 05-502 Bobrowiec, tel. 22-423-60-10
• Janusz Jakubowski Przychodnia Weterynaryjna, Saba, 05-540 Zalesie Górne, ul. Księżycowa 11, tel. 22-757-85-04
• Katarzyna Zapaśnik: Gabinet Weterynaryjny, BemaVet, ul. Grochowskiego 1/52, Piaseczno, tel. 22-244-52-49
• Adam Grabowski Gabinet Weterynaryjny, ul. Pod Bateriami 27, 05-500 Piaseczno, tel. 22-756-73-27
• Jacek Stanisławski Gabinet Weterynaryjny, ul. Granitowa 18B, 05-500 Piaseczno, tel. 607623423
• Jacek Lemański Przychodnia Weterynaryjna, ul. 3-go Maja 46; 05-504 Złotokłos, tel. 22-726-97-79
• Maciej Wojtczak Gabinet Weterynaryjny, ul. Kościuszki 2; 05-500 Piaseczno, tel. 22-716-93-67
• Ireneusz Niemywski, Całodobowa lecznica Zwierząt: ul. Działkowa 42A; 05-509 Józefosław, tel. 22-716-93-67
• Gabinet weterynaryjny Piotr Nakonieczny, Tomasz Stawikowski S.C., ul. Młynarska 23 lok. 57, 05-500 Piaseczno, tel. 22 750 00 05, tel. 607 685 846

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: gość
Dodano: niedziela, 4 sierpnia 2013
Brawo za przykład. Oby to nie było tylko na pokaz.
1
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

W Warszawie i aglomeracji warszawskiej do tej pory odnotowano ponad 1800...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali 31- letniego mężczyznę...

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

Oddalona od Warszawy o zaledwie 20 km Góra Kalwaria na mapie LOTTO Poland Bike...

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

W dniach od 22.06.2020 (poniedziałek) do 26.06.2020 (piątek) EWIDENCJA...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...