Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Program Teens Matter: Co słychać u nastolatków w potrzebie?

Utworzone: niedziela, 2 lutego 2014 Źródło: Fundacja Studio (S)praw Kobiet

Program Teens Matter powstał w oparciu i we współpracy z grupą American Friends of Warsaw jako program edukacyjny dla młodzieży z domów dziecka, z rodzin w trudnej sytuacji finansowej, oraz młodzieży ze środowisk, w których panuje przemoc fizyczna i emocjonalna. Celem programu jest motywowanie młodych osób do rozwijania własnych potencjałów, wspieranie i rozwój talentów oraz umiejętności wysoko cenionych na rynku pracy, które pozytywnie wpływają na poczucie własnej wartości i budowanie szacunku do siebie.

Obecnie program jest realizowany w Warszawie i Piasecznie przez Fundację Studio (S)praw Kobiet z młodzieżą w wieku 16-20 lat. W tym roku programowym, począwszy od września 2013, odbyło się pięć comiesięcznych spotkań, mających na celu inspirowanie młodych osób do pozytywnego działania na rzecz siebie, własnego środowiska, jak również świata w sensie globalnym. Pierwsze z nich odbyło się na terenie Szkoły Języków Obcych Bakałarz (Warszawa-Mokotów) w ramach projektu naszej Fundacji Cross/Cultural Caffeteria: Trzy Oblicza Tolerancji, dofinansowanego przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Spotkanie odbyło się w formie uczty "fair trade," której celem było podkreślenie istoty i znaczenia produkcji "fair/trade" oraz zjawiska second/handu w oparciu o prace własne uczestników oraz ich ocenę przez międzynarodową komisję (przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej, obywatele Kanady i Szwecji). Spotkanie październikowe, konsolidujące obecnych uczestników Programu Teens Matter, miało miejsce w przestrzeni Warsztatu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy (Plac Konstytucji 4). Spotkanie miało charakter warsztatu orientacyjno-zapoznawczego dla zarówno dotychczasowych jak też nowych uczestników programu oraz dla wolontariuszy współpracujących w ramach Programu z Fundacją. Warsztat miał charakter zamknięty, poprzedzony rekrutacją przeprowadzoną podczas lata.

Aleksandra Rokicka, koordynatorka Programu nakreśliła wszystkim cele i plan działań na rok 2013/14, przedstawiła wolontariuszy oraz absolwentów Programu TM, zapoznając wszystkich uczestników z regulaminem uczestnictwa. Regulamin to nowy, bardzo ważny element Programu TM, wprowadzony w celu motywowania uczestników do regularnego udziału w spotkaniach i zajęciach.

Regulamin uczestnictwa w projekcie 2013/2014:

Obowiązkowe spotkania w ramach projektu odbywają się raz w miesiącu podczas tygodnia pomiędzy 18:00 i 20:30 w wybranych miejscach Warszawy i okolic:

8 spotkań (październik - listopad - grudzień - styczeń - luty - marzec - kwiecień - maj - czerwiec)

Poza tym odbywają się spotkania fakultatywne (interaktywne warsztaty j. angielskiego, spotkania kształtujące sylwetkę zawodową, sportowe, teatralne oraz artystyczne). Warunkiem przystąpienia do projektu 2013/2014 jest podstawowa umiejętność porozumiewania się w języku angielskim oraz chęć aktywnego uczestnictwa w angielskojęzycznych zajęciach.

Uczestnik projektu ma prawo do:

1. Wszystkich przywilejów przewidzianych projektem, w tym nieodpłatnego w nim uczestnictwa;

2. Współtworzenia programu szkoleniowego, zgłaszania swoich uwag i propozycji, aktywnego uczestniczenia we wszystkich działaniach projektowych;

3. Wnoszenia krytycznych uwag i przedstawiania swoich koncepcji;

4. Każdy uczestnik w równym stopniu i na równych prawach może korzystać z indywidualnego mentoringu, którego celem jest wsparcie jego indywidualnych potrzeb i aspiracji;

5. Każdy uczestnik ma prawo do jednej nieusprawiedliwionej nieobecności (dot. spotkań comiesięcznych).

W przypadku dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności uczestnik zostanie wykreślony z udziału w projekcie.

6. Każdy uczestnik, który dotrzyma zasad regulaminu, zwłaszcza dotyczącego obecności, otrzyma od Fundacji Studio (S)praw Kobiet dyplom/list rekomendacyjny potwierdzający jego zaangażowanie w projekcie.

7. Jeśli uczestnik opuści zajęcia ze względu na chorobę, uczestnik lub jego opiekun zobowiązany jest do powiadomienia koordynatora projektu o jego nieobecności najpóźniej na dzień przed spotkaniem. Uczestnik musi dostarczyć koordynatorowi zaświadczenie lekarskie.

8. Każdy uczestnik jest zobowiązany do wykazywania tolerancji wobec wszystkich osób biorących udział w projekcie.

9. W miarę swoich możliwości, uczestnik powinien wykazywać empatię w stosunku do wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

 10. Projekt przewiduje 2 nagrody specjalne za najaktywniejsze uczestnictwo we wszystkich spotkaniach obowiązkowych połączone z zaangażowaniem w warsztaty j. angielskiego, w tym wyniki testu końcowego opierającego się na materiałach warsztatowych. I Nagroda to 10-dniowy wyjazd na kurs j. angielskiego do Anglii; II nagroda to i-pad / i-pod lub laptop (jedna z 3 opcji do wyboru).

W tej części spotkania każda osoba miała możliwość opowiedzenie kilku słów o sobie, dlaczego zdecydowała się na udział w naszym Programie, czego oczekuje. W drugiej, mniej formalnej części, odbyły się indywidualne rozmowy przy kawie, herbacie i ciasteczkach, podczas których nowi uczestnicy mieli okazję do nawiązania kontaktu z pozostała grupą. Zostały również przeprowadzone rozmowy w języku angielskim, na podstawie których utworzyliśmy 3 poziomy zajęć języka angielskiego, które stanowią integralną część Programu TM i obecnie odbywają się na terenie firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) w Warszawie jak również w domu Fundatorki na terenie Piaseczna.

Spotkanie listopadowe miało miejsce w sali konferencyjnej PwC. Gościem spotkania był dyrektor marketingu firmy Coca-Cola, który w ramach naszego cyklu inspirujących life-stories, opowiedział uczestnikom o swojej ścieżce życiowej, zdobywaniu celów zawodowych, o porażkach i zwycięstwach doprowadzających do spełnienia życiowych planów i inspiracji.

Spotkanie grudniowe odbyło się w duchu Świąt Bożego Narodzenia w domu Fundatorki, Justyny Szachowicz-Sempruch w Piasecznie.

Bardzo dziękujemy Oli Sempruch za doskonałą koordynację spotkań na terenie PwC oraz udział wielu osób związanych z naszą fundacją w wymienionych tu spotkaniach: Aleksandrze Rokickiej w roli koordynatorki Programu, Aleksandrze Pyl, w roli koordynatorki grupy piaseczyńskiej, które przeprowadziły wiele indywidualnych rozmów z uczestnikami programu. Dziękujemy obecnym mentorom Sebastianowi Szachowicz, Jackowi Łopuszyńskiemu, Elżbiecie Tomasik i Parhamowi Ghobadi, jak również Janice Rzycki za wspieranie wszelkich działań programu. Jego uczestnicy, pomimo wielu rozterek życiowych, nie odbiegają wiele swoim trybem życia, pasjami oraz ich realizacją, od dzieci mieszkających w domach rodzinnych. Poprzez program otrzymują szansę znalezienia kogoś, kto może nawiązać z nimi bliski kontakt, przekazać wiedzę, doświadczenie życiowe, wysłuchać. Uczą się języka angielskiego, podróżują i zdobywają sportowe nagrody zagranicą, biorą udział w stażach zawodowych w renomowanych korporacjach w Warszawie (tu podziękowania dla Oli Sempruch, która, od lat zajmuje się organizowaniem praktyk w PwC, gdzie część z praktykantów pod jej bacznym okiem znajduje później stałe zatrudnienie).

Współpraca wielu nowych, dołączających do nas wolontariszy, w ramach Programu Teens Matter zapewnia jego uczestnikom:

 • miesięczne spotkania z wykładowcami w celu inspiracji naszych wychowanków - tygodniowe szkolenia z j. angielskiego (w małych grupach i indywidualnie)
 • praktyki zawodowe w czasie wakacji letnich i ferii zimowych
 • wsparcie psychologów
 • spotkania z międzynarodowymi profesjonalistami
 • szkolenia zawodowe
 • pomoc w przygotowaniu wniosków o przyjęcie na studia wyższe
 • szkolenia w zakresie umiejętności niezbędnych w życiu dorosłym
 • szkolenia z zakresu kultury fizycznej (w tym przygotowanie do maratonów)
 • spotkania z osobami z innych kultur
 • pomoc w pozyskaniu i wyposażeniu mieszkań po opuszczeniu domów dziecka
 • asystę w sprawach związanych z karierą zawodową
 • asystę w znalezieniu zatrudnienia
 • zapewnienie ciepła i opieki przez naszych wolontariuszy

Prowadzimy otwarty charakter naszych spotkań z młodzieżą i wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Zainteresowane osoby prywatne oraz instytucje prosimy o kontakt z Fundacją Studio (S)praw Kobiet: E-mail: studiosprawkobiet@gmail.com;  tel. +48 519 110 698.

Więcej informacji na stronie Fundacji S(S)K

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zestawy testów na Sars-Cov-2 - Dar Wietnamczyków

Zestawy testów na Sars-Cov-2 - Dar Wietnamczyków

informujemy, że społeczność wietnamska w Polsce, wietnamscy absolwenci...

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

O obecnej sytuacji w Piasecznie oraz działaniach gminy...

“Jak nie zwariować z nastolatkiem?” – warsztaty odwołane

“Jak nie zwariować z nastolatkiem?” – warsztaty odwołane

Nastoletnie dzieci czy może już młodzi dorośli? Jak to z nimi jest? Poza...

Gastronomia w Gminie Lesznowola!

Gastronomia w Gminie Lesznowola!

Szanowni Państwo! Informujemy, że na terenie Gminy Lesznowola nadal można...

Zawieszenie opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania

Zawieszenie opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu...

YouTube od kuchni – Okoń w sieci - odwołany

YouTube od kuchni – Okoń w sieci - odwołany

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Budżetu Obywatelskiego – YouTube...

Dziennikarstwo obywatelskie

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

Bieżąca sytuacja w Piasecznie w związku z koronawirusem

O obecnej sytuacji w Piasecznie oraz działaniach gminy...

Rusza sąsiedzka wymiana ubrań i dodatków - odwołane

Rusza sąsiedzka wymiana ubrań i dodatków - odwołane

Rusza „Wymianka po sąsiedzku”, czyli nowa lokalna akcja polegająca na...

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...