Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Maturzysto, jaki zawód wybierzesz?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 30 czerwca 2014

Gorączkowe przygotowanie do matur za nami. Po trzymiesięcznej przerwie wakacyjnej kolejna grupa młodych ludzi zasili "szeregi" uniwersyteckie, aby zdobyć wiedzę potrzebną do pierwszej pracy. Jaki zawód warto wybrać w obecnych czasach? Czy można przewidzieć, na jakie profesje będzie zapotrzebowanie w najbliższej przyszłości? Czy przy wyborze zawodu kierować się aktualnymi trendami czy może czymś innym? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Szukam pracy

W porównaniu z osobami mieszkającymi w innych mniejszych miastach Polski, mamy to szczęście, że Piaseczno położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie ze stolicą. Bez wątpienia mamy dzięki temu ułatwiony dostęp do bogatej oferty edukacyjnej, a warszawski rynek pracy stoi przed nami otworem.

Dogodna lokalizacja to jednak nie wszystko. Młodzi ludzie starają się dzisiaj myśleć przyszłościowo i nierzadko studiują kilka kierunków jednocześnie, angażują się w różnorodne projekty bądź staże by oprócz wiedzy teoretycznej zdobyć także niezbędne doświadczenie. Postawę tę niejako wymusza na nas sytuacja na rynku pracy. Kiedyś można było w jednej firmie na tym samym stanowisku przepracować dwadzieścia lub trzydzieści lat i uchodziło to za normę. Dzisiaj jest odwrotnie, a do tego musimy być przygotowani na kilkukrotne "przebranżowienie się". Do tego dwa języki obce i znajomość obsługi komputera to absolutne minimum.

Jeśli natomiast chodzi o wiedzę specjalistyczną - na co warto postawić? Pod koniec zeszłego roku Gazeta Wyborcza przeprowadziła na ten temat badania, z których wynika, że za kilka lat z pewnością nie zabraknie pracy dla programistów oraz specjalistów od finansów i sprzedaży. Z kolei przyszli rolnicy niestety powinni zastanowić się nad dodatkowym zajęciem. Raport ten nie jest co prawda żadną "wyrocznią", jednak warto te prognozy potraktować jako pewnego rodzaju "drogowskaz".

Zawód szczęścia?

A teraz ciekawostka - opowiemy o jeszcze innym raporcie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez National Lottery w Wielkiej Brytanii polegało na określeniu czy wykonywany zawód ma wpływ na nasze szanse trafienia szóstki, a więc czy może nam przynieść szczęście w lotto. Okazało się, że wśród wszystkich dotychczasowych zwycięzców, którzy byli uwzględnieni w badaniu, przeważali pracownicy administracyjni - asystenci, sekretarki, pracownicy działu kadr, marketingu oraz sprzedaży. Większość osób przyjmuje te dane z pewną dozą dystansu i humoru, jednak kto wie - może warto się nad nimi chwilę zastanowić?

Zawód a pasja

Gdyby wyniki obu powyższych badań przedstawić za pomocą zbiorów - miałyby one jeden punkt wspólny. Punktem tym byłaby grupa osób pracujących w działach sprzedaży. Okazuje się, że nie tylko będzie na nich zapotrzebowanie za kilka lat, ale także mają oni większe szanse na wzbogacenie się poza pracą, po skreśleniu swojego kuponu w totolotka. Czegóż zatem chcieć więcej?  

Psychologowie oraz trenerzy zajmujący się coachingiem kariery alarmują - praca to miejsce, gdzie spędzamy połowę naszego dorosłego życia. Warto więc zadbać o kilka innych czynników niż ten finansowy. Praca jest dzisiaj naszym drugim domem. Paweł Mróz - coach prowadzący m.in. szkolenie na temat kariery - poza aspektem finansowych podkreśla jeszcze sześć innych, które składają się na prac ę z "prawdziwego zdarzenia". Polecamy zapoznać się z następującymi pytaniami, które są pomocne w ustaleniu, w którym kierunku podążać w naszym życiu zawodowym. Oto one:

  1. Czy moja praca jest moją pasją? Czy fascynuje mnie to, co robię?
  2. Czy praca daje mi możliwość cieszenia się moimi talentami? Jakie mam talenty?
  3. Czy służę społeczeństwu i innym ludziom poprzez pracę, którą wykonuję?
  4. Czy moje miejsce pracy zapewnia mi możliwości rozwoju i dalszego samodoskonalenia?
  5. Czy moja praca daje mi satysfakcję i spełnienie?
  6. Czy mogę się w niej wyrażać twórczo?

… oraz wspomniany już na samym wstępie punkt siódmy:

   7. Czy otrzymuję godne wynagrodzenie za swoją pracę?

Okazuje się, że pracownicy zwalniają się ze swoich firm wówczas, gdy któreś z tych powyższych kryteriów nie zostają spełnione. Warto wziąć to pod uwagę by uniknąć niezadowolenia czy wypalenia zawodowego po kilku latach pracy. Nie każdy ma przecież predyspozycje by pracować w dziale sprzedaży czy marketingu. Na szczęście nie o to chodzi. Prognozy prognozami, ale psychologia dowodzi, że człowiek będzie spełniony tylko wówczas gdy w pełni będzie realizował swoje pasje w oparciu o zasady i wartości, które są dla niego ważne. Wszystkie inne kwestie są przecież do wypracowania.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Wtorek Jazzowy - Rafał Sarnecki Quartet feat. Lucas Pino

Wtorek Jazzowy - Rafał Sarnecki Quartet feat. Lucas Pino

3 grudnia 2019 r. o godz. 20.00 Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na...

CALVARY GOSPEL PO RAZ DZIESIĄTY

CALVARY GOSPEL PO RAZ DZIESIĄTY

1 grudnia 2019 r. odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty festiwal Calvary...

DIETA PRZECIWNOWOTWOROWA – ZACZNIJ OD DZISIAJ

DIETA PRZECIWNOWOTWOROWA – ZACZNIJ OD DZISIAJ

Ponad milion Polaków choruje na nowotwory. Szacuje się, że ok 30%...

Poszukujemy zaginionej Wiktorii Madej

Poszukujemy zaginionej Wiktorii Madej

Policjanci z Piaseczna poszukują 17-letniej Wiktorii Madej, która w dniu 19...

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

7 grudnia br. przed Urzędem Gminy w Lesznowoli pojawi się Wioska Św....

Happening Mikołajkowy Fundacji “Pomóż Dorosnąć”

Happening Mikołajkowy Fundacji “Pomóż Dorosnąć”

1 grudnia 2019 roku odbędzie się 16. Happening Mikołajkowy Fundacji Pomóż...

Dziennikarstwo obywatelskie

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...

Szukamy moderatora DKK!

Szukamy moderatora DKK!

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki...

KOBIECE PIASECZNO – SPOTKANIE Z DOROTĄ GODZINĄ

KOBIECE PIASECZNO – SPOTKANIE Z DOROTĄ GODZINĄ

W środę 13 listopada 2019 r. o godz. 19.00 Centrum Kultury w Piaseczna...

Wygraj czyste powietrze! Loteria z oczyszczaczami powietrza do zdobycia

Wygraj czyste powietrze! Loteria z oczyszczaczami powietrza do zdobycia

4 listopada rusza jesienna loteria w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Fani...