Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Maturzysto, jaki zawód wybierzesz?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 30 czerwca 2014

Gorączkowe przygotowanie do matur za nami. Po trzymiesięcznej przerwie wakacyjnej kolejna grupa młodych ludzi zasili "szeregi" uniwersyteckie, aby zdobyć wiedzę potrzebną do pierwszej pracy. Jaki zawód warto wybrać w obecnych czasach? Czy można przewidzieć, na jakie profesje będzie zapotrzebowanie w najbliższej przyszłości? Czy przy wyborze zawodu kierować się aktualnymi trendami czy może czymś innym? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Szukam pracy

W porównaniu z osobami mieszkającymi w innych mniejszych miastach Polski, mamy to szczęście, że Piaseczno położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie ze stolicą. Bez wątpienia mamy dzięki temu ułatwiony dostęp do bogatej oferty edukacyjnej, a warszawski rynek pracy stoi przed nami otworem.

Dogodna lokalizacja to jednak nie wszystko. Młodzi ludzie starają się dzisiaj myśleć przyszłościowo i nierzadko studiują kilka kierunków jednocześnie, angażują się w różnorodne projekty bądź staże by oprócz wiedzy teoretycznej zdobyć także niezbędne doświadczenie. Postawę tę niejako wymusza na nas sytuacja na rynku pracy. Kiedyś można było w jednej firmie na tym samym stanowisku przepracować dwadzieścia lub trzydzieści lat i uchodziło to za normę. Dzisiaj jest odwrotnie, a do tego musimy być przygotowani na kilkukrotne "przebranżowienie się". Do tego dwa języki obce i znajomość obsługi komputera to absolutne minimum.

Jeśli natomiast chodzi o wiedzę specjalistyczną - na co warto postawić? Pod koniec zeszłego roku Gazeta Wyborcza przeprowadziła na ten temat badania, z których wynika, że za kilka lat z pewnością nie zabraknie pracy dla programistów oraz specjalistów od finansów i sprzedaży. Z kolei przyszli rolnicy niestety powinni zastanowić się nad dodatkowym zajęciem. Raport ten nie jest co prawda żadną "wyrocznią", jednak warto te prognozy potraktować jako pewnego rodzaju "drogowskaz".

Zawód szczęścia?

A teraz ciekawostka - opowiemy o jeszcze innym raporcie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez National Lottery w Wielkiej Brytanii polegało na określeniu czy wykonywany zawód ma wpływ na nasze szanse trafienia szóstki, a więc czy może nam przynieść szczęście w lotto. Okazało się, że wśród wszystkich dotychczasowych zwycięzców, którzy byli uwzględnieni w badaniu, przeważali pracownicy administracyjni - asystenci, sekretarki, pracownicy działu kadr, marketingu oraz sprzedaży. Większość osób przyjmuje te dane z pewną dozą dystansu i humoru, jednak kto wie - może warto się nad nimi chwilę zastanowić?

Zawód a pasja

Gdyby wyniki obu powyższych badań przedstawić za pomocą zbiorów - miałyby one jeden punkt wspólny. Punktem tym byłaby grupa osób pracujących w działach sprzedaży. Okazuje się, że nie tylko będzie na nich zapotrzebowanie za kilka lat, ale także mają oni większe szanse na wzbogacenie się poza pracą, po skreśleniu swojego kuponu w totolotka. Czegóż zatem chcieć więcej?  

Psychologowie oraz trenerzy zajmujący się coachingiem kariery alarmują - praca to miejsce, gdzie spędzamy połowę naszego dorosłego życia. Warto więc zadbać o kilka innych czynników niż ten finansowy. Praca jest dzisiaj naszym drugim domem. Paweł Mróz - coach prowadzący m.in. szkolenie na temat kariery - poza aspektem finansowych podkreśla jeszcze sześć innych, które składają się na prac ę z "prawdziwego zdarzenia". Polecamy zapoznać się z następującymi pytaniami, które są pomocne w ustaleniu, w którym kierunku podążać w naszym życiu zawodowym. Oto one:

  1. Czy moja praca jest moją pasją? Czy fascynuje mnie to, co robię?
  2. Czy praca daje mi możliwość cieszenia się moimi talentami? Jakie mam talenty?
  3. Czy służę społeczeństwu i innym ludziom poprzez pracę, którą wykonuję?
  4. Czy moje miejsce pracy zapewnia mi możliwości rozwoju i dalszego samodoskonalenia?
  5. Czy moja praca daje mi satysfakcję i spełnienie?
  6. Czy mogę się w niej wyrażać twórczo?

… oraz wspomniany już na samym wstępie punkt siódmy:

   7. Czy otrzymuję godne wynagrodzenie za swoją pracę?

Okazuje się, że pracownicy zwalniają się ze swoich firm wówczas, gdy któreś z tych powyższych kryteriów nie zostają spełnione. Warto wziąć to pod uwagę by uniknąć niezadowolenia czy wypalenia zawodowego po kilku latach pracy. Nie każdy ma przecież predyspozycje by pracować w dziale sprzedaży czy marketingu. Na szczęście nie o to chodzi. Prognozy prognozami, ale psychologia dowodzi, że człowiek będzie spełniony tylko wówczas gdy w pełni będzie realizował swoje pasje w oparciu o zasady i wartości, które są dla niego ważne. Wszystkie inne kwestie są przecież do wypracowania.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Poszukujemy 15- letniej Marzeny Słowik

Poszukujemy 15- letniej Marzeny Słowik

Policjanci poszukują 15- letniej Marzeny Słowik. Dziewczyna 13 czerwca br.,...

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

W Warszawie i aglomeracji warszawskiej do tej pory odnotowano ponad 1800...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali 31- letniego mężczyznę...

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

W dniach od 22.06.2020 (poniedziałek) do 26.06.2020 (piątek) EWIDENCJA...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...