Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Artyści dawnego Konstancina - wystawa w Hugonówce

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: niedziela, 20 lipca 2014 Źródło: KDK
Data wydarzenia: sobota, 28 czerwca 2014 - poniedziałek, 15 września 2014
Miejsce: Konstanciński Dom Kultury - Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna

Do 15 września Konstanciński Dom Kultury serdecznie zaprasza Państwa na wystawę pn. "Artyści dawnego Konstancina" do konstancińskiej Hugonówki.

Wystawa złożona z ponad 60 obrazów i rysunków a także z materiałów archiwalnych i fotografii, prezentuje sylwetki dwudziestu, nieżyjących artystów, mieszkających lub bywających w Konstancinie od początku XX wieku.

Konstancin ze wspaniałym balsamicznym powietrzem i niezwykłą architekturą, nie mógł nie przyciągać artystów - ludzi wrażliwych i na piękno szczególnie wyczulonych. Mieszkali tu lub bywali, malowali pełne uroku otoczenie lub znajomych, członków rodziny lub przyjaciół. Mimo, iż za życia cieszyli się sławą i należeli do elity artystycznej Lwowa, Krakowa i Warszawy w większości są obecnie zapomniani. Tymczasem dzieła niektórych z nich wciąż zdobią konstancińskie wille, ogrody i kościoły.

Do grona zapomnianych należą Franciszek i Stanisław Ejsmondowie mieszkańcy willi "Natemi" i autorzy polichromii na jej fasadzie; Stanisław Lentz, wybitny portrecista, bywalec willi "Miła" i Zdzisław Jasiński, znany niegdyś malarz polichromii, pejzaży, portretów i scen rodzajowych, współprojektant i pierwszy właściciel willi "Świt", późniejszej willi Stefana Żeromskiego. Z Konstancinem związani są dwaj rzeźbiarze Józef Gabowicz, którego rzeźba "Chłop z dziewczynką" do dziś stoi w ogrodzie willi "Natemi" i Stanisław Jackowski, autor rzeźb w willi "Słoneczna".

Bywał tu również Józef Pankiewicz, artysta, który wpłynął znacząco na rozwój polskiego malarstwa, jednocześnie wieloletni przyjaciel senatora Stefana Laurysiewicza, właściciela willi "Moja". Na uwagę zasługuje Aleksander Mann, malarz, rysownik, grafik i przemysłowiec, jeden z pierwszych posesjonatów Konstancina, właściciel willi "Ave" i "Diana", i autor licznych przedstawień polskiej architektury. Godną przypomnienia jest Anna Zawadzka, żona Stefana Żeromskiego, świetnie zapowiadająca się przedstawicielka symbolizmu w malarstwie. Mieszkali tu, w willi "Urocza", dwaj bracia Tadeusz i Adam Stykowie. Z Konstancinem związany był też Felicjan Szczęsny Kowarski, który spędził tu ostatnie lata swojego życia i stworzył swoje ostatnie, ważne dzieła. Mieszkała tu i pracowała Monika Żeromska, córka Stefana Żeromskiego, autorka portretów i pejzaży, rozproszonych obecnie i ukrytych w prywatnych zbiorach a także Anna Hertel, również malarka portretów i konstancińskich pejzaży.

O ile przed II wojną światową przebywający w Konstancinie artyści nie tworzyli zwartej grupy o tyle, po 1945 roku, można mówić o powstaniu swoistego środowiska artystycznego, którego członkowie, niezależnie od własnego życia zawodowego, współpracowali ze sobą na niwie artystycznej, spotykali się, dyskutowali o sztuce i organizowali wspólnie wystawy. Ważną rolę w tej grupie odgrywał Krzysztof Henisz, mieszkaniec willi "Julia" skoligacony z Adamem Styką, którego pracownia w ogrodzie willi "Urocza", stała się na wiele lat miejscem spotkań grupy miejscowych plastyków - Zygmunta Madejskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszkańca willi "Diana" oraz Wincentego Szeleszkiewicza i Mariana Michalskiego. Na rozwój twórczej atmosfery wpływała obecność Leopolda Buczkowskiego, osobowości artystycznej par excellence, pisarza, malarza, rzeźbiarza i rysownika, mieszkańca zaprojektowanej przez małżeństwo Syrkusów i nieistniejącej już dziś willi przy ul. Piasta. Wspomnieć należy tez o Mieczysławie Wosiu, intrygującym malarzu abstrakcjoniście i nauczycielu plastyki w tutejszej szkole, który rozbudzając zainteresowanie sztuką wśród dzieci przyczyniał się do rozwoju kultury artystycznej tego miejsca.

Wystawa powstała w ramach projektu o nazwie "Wirtualne Muzeum Konstancina’, realizowanego przez Konstanciński Dom Kultury, którego celem jest badanie i utrwalanie historii i dziedzictwa kulturowego Konstancina-Jeziorny.

Kurator: Hanna Kaniasta
Współpraca: Iwona Sygowska

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek:  11.00 -  17.00
sobota - niedziela:  14.00 - 18.00

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

We wtorek 28 lipca na parkingu przed Urzędem Gminy Lesznowola odbędzie się...

MUZYKA NA SKWERACH – zespół Manaus

MUZYKA NA SKWERACH – zespół Manaus

Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na wakacyjną MUZYKĘ NA SKWERACH. Cykl...

Park miejski coraz piękniejszy

Park miejski coraz piękniejszy

Wraz z rozpoczęciem wakacji zakończył się kolejny etap rewaloryzacji parku...

Uporządkowanie terenu pod Park Redutowa – konsultacje

Uporządkowanie terenu pod Park Redutowa – konsultacje

Na terenie zielonym u zbiegu ulic Jaremy, Okrężnej i Redutowej w Piasecznie...

Sąsiedzka czujność nie zawiodła

Sąsiedzka czujność nie zawiodła

Policjanci z wydziału prewencji z Piaseczna „na gorącym" zatrzymali 22-...

Lato z Hugonówką na jazzowo

Lato z Hugonówką na jazzowo

W niedzielę, 19 lipca 2020 r. o godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury przy...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...