Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Podsumowanie badań terenowych przeprowadzonych w Józefosławiu oraz Julianowie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 18 lipca 2014 Źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

W dniach 3-5 lipca br. 26 studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pod okiem dr Doroty Mantey przeprowadziło w Józefosławiu i Julianowie badania dotyczące przestrzeni publicznej.

 Wykorzystano metody kwestionariusza ankietowego oraz wywiadu, a także technikę inwentaryzacji zagospodarowania przestrzennego na badanym terenie oraz obserwację miejsc, które mają potencjał, aby stać się mikro-przestrzeniami publicznymi. W toku badania zebrano 351 kwestionariuszy, około 70 wywiadów oraz kilkanaście kart oceny miejsc - potencjalnych przestrzeni publicznych. 

Wstępne wyniki analizy badań wykazały m.in. problem braku lub zaburzenie ciągów komunikacyjnych, w szczególności pieszych, brak przestrzeni publicznych w szczególności dla najmłodszych mieszkańców. Okazało się, że mieszkańcy Józefosławia i Julianowa, aby skorzystać z przestrzeni publicznych, jeżdżą do Warszawy lub Konstancina-Jeziorny.

Badacze zidentyfikowali zjawisko braku kontaktów pomiędzy mieszkańcami zamkniętych osiedli a osobami zamieszkującymi pozostałe obszary miejscowości. Wynika to zarówno z braku wspólnych przestrzeni publicznych, jak i niewystarczającej infrastruktury dla ruchu pieszego poza terenem zamkniętych osiedli. Kolejny zidentyfikowany w czasie badań terenowych problem dotyczy zaburzonej estetyki przestrzeni. Jako wzorcową przestrzeń pod tym względem wskazano Julianów, choć wciąż brak tam przestrzeni publicznych. Kolejnym zdiagnozowanym przez mieszkańców problemem był brak jednoznacznego centrum miejscowości, definiowanego jako skupiającego życie lokalnej społeczności miejsca koncentracji punktów handlowo-usługowych oraz rozrywkowo-rekreacyjnych.

Mieszkańcy negatywnie ocenili kolejność etapów kształtowani przestrzeni Józefosławia, polegającą na budowaniu najpierw osiedli, a dopiero w następnej fazie próbę poprawienia wizerunku miejscowości. Jako problem zdefiniowano także niewystarczające połączenia komunikacji miejskiej z Warszawą (jeden autobus o zbyt małej częstotliwości kursowania). Dostrzeżono także problem przedłużających się prac na nowobudowanym odcinku ul. Cyraneczki. Mieszkańcy skarżyli się także na brak patroli policji oraz częste włamania, szczególnie do domów położonych bezpośrednio przy ulicach. Do innych inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców należało też zorganizowanie targu warzywnego, na którym własne uprawy mogliby sprzedawać lokalni producenci.

- Józefosław i Julianów wymagają pilnej interwencji zarówno ze strony władz lokalnych, jak i samych mieszkańców. Dobrze, że podjęto próbę rzetelnej diagnozy potrzeb mieszkańców w zakresie "naprawy" zamieszkiwanej przez nich przestrzeni, a spojrzenie osób z zewnątrz z pewnością pozwoli podejść do problemu zagospodarowania obydwu miejscowości w sposób obiektywny - twierdzi dr Dorota Mantey z Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedzialna za przeprowadzenie badania.  

- Po długich negocjacjach wydzierżawiliśmy teren od Politechniki przy ul. Ogrodowej i już przygotowujemy się do zorganizowania tam parku, mamy nadzieję że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Będzie to pierwszy z prawdziwego zdarzenia park w Józefosławiu.  Przejęliśmy też  niewielką działkę pod skwer przy ulicy Tenisowej. To są konkretne działania w zakresie tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej. Oprócz tego jesteśmy w trakcie zmiany studium oraz planu zagospodarowania Józefosławia oraz wykupujemy stopniowo działki pod drogi i chodniki np. pod ul. Cyraneczki ale tego rodzaju negocjacje, które czasem dotyczą pojedynczych działek i ogromnych kwot trwają długo. Do tego potrzebna jest konsekwencja i stała współpraca ze społecznością Józefosławia, stąd inicjatywa przeprowadzenia sondy wśród mieszkańców. Wstępna diagnoza potwierdza słuszność podejmowanych przez nas działań, to cieszy  - przyznaje Daniel Putkiewicz, zastępca Burmistrza Gminy Piaseczno.

We wrześniu poznamy dokładne oczekiwania mieszkańców Józefosławia i Julianowa, wtedy zostanie zakończona analiza ankiet i powstanie raport diagnostyczny, który będzie wskazówką i drogowskazem dla przyszłych działań samorządu Gminy Piaseczno.

 

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Podyskutuj o książkach

Podyskutuj o książkach

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze...

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

W sobotę, 18 stycznia w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy...

Trebunie-Tutki na nowy rok

Trebunie-Tutki na nowy rok

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na Koncert Noworoczny. W niedzielę, 5...

Czwartki bez prądu

Czwartki bez prądu

Od 9 stycznia 2020 r. w Bibliotece Głównej w CEM rozpoczynamy cykliczną...

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

11 i 12 stycznia 2020 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów...

Klub Podróżnika – Karpaty Wschodnie

Klub Podróżnika – Karpaty Wschodnie

W czwartek, 9 stycznia Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spotkanie Klubu...

Dziennikarstwo obywatelskie

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...