Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

PIASECZNO - GMINA Z PASJĄ - finał powiatowego konkursu ekologicznego

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 30 września 2014 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

W ramach realizacji działań związanych z promocją przedsięwzięć związanych z ograniczeniem niskiej emisji Gmina Piaseczno jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Misja-emisja" na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku ogłaszając wiosną b.r. powiatowy konkurs ekologiczny "Piaseczno - gmina z pasją", który skupił uwagę uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na zagrożeniach wynikających z emisji do powietrza szkodliwych substancji pochodzenia antropogenicznego.Gmina Piaseczno dołożyła wszelkich starań, aby przeprowadzone przedsięwzięcie stało się atrakcyjne dla wszystkich dzieci zaproszonych do wzięcia w nim udziału, niezależnie od podsiadanych umiejętności i zainteresowań. W tym celu konkurs podzielono na pięć kategorii rodzajowych. Uczestnicy interesujący się naukami przyrodniczymi mogli stanąć w szranki w konkursie wiedzy "Wiem wszystko o niskiej emisji". Osoby wykazujące talent plastyczny stworzyły wykonane w różnych technikach prace zatytułowane "Niska emisja w moich oczach", natomiast wielbiciele prostych form wyrazu wykonali logotyp "Walczymy z niską emisją". Dla fanów fotografii przewidziano możliwość zrobienia zdjęcia obrazującego problem niskiej emisji "Nie spalaj się!". Uczniowie mogli również sprawdzić się w rolach: scenarzysty, reżysera, aktora, animatora, kamerzysty, dźwiękowca czy montażysty, bowiem wszystkich tych umiejętności wymagało stworzenie krótkiego filmu promującego walkę z niską emisją pt. "Nie dymimy". Dopuszczenie bardzo zróżnicowanych form wyrazu pozwoliło na zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na omawianą problematykę, dzięki czemu zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a uczestnicy reprezentowali większość gmin Powiatu Piaseczyńskiego (Piaseczno, Prażmów, Tarczyn, Góra Kalwaria).

Na finał konkursu, który odbył się 26 września 2014 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczestników. Po przywitaniu licznie przybyłych gości przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisława Lisa Zastępca Burmistrza Daniel Putkiewicz krótko przybliżył najważniejsze problemy, z którymi boryka się gmina w walce z niską emisją. Sposoby ich częściowego rozwiązania zaproponował gość specjalny uroczystości Wiceprezes Zarządu PCU Piaseczno Sp. z o.o. Piotr Gołąb, który wygłosił prelekcję dotyczącą ciepła systemowego, będącego na obszarach silnie zurbanizowanych alternatywą dla indywidualnych palenisk. Dzięki wystąpieniu wszyscy zgromadzeni dowiedzieli się również, że piaseczyńskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo Usługowe korzysta z najnowocześniejszych dostępnych technologii, dzięki czemu jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku w Polsce.

Kolejną prelekcję wygłosił zaproszony specjalnie na tą uroczystość Kierownik Działu Analiz i Projektów Abrys Sp. z o.o. Michał Grek, który w stroju Komisarza Dymskiego - twarzy kampanii "Misja-emisja" w bardzo przystępny sposób opowiedział czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i skutki oraz jak każdy z nas może z nią walczyć. Komisarz Dymski zachęcał nauczycieli i pedagogów do udziału w ogólnopolskim konkursie "Lekcja o niskiej emisji", a dzięki rozdawanemu komiksowi wszyscy obecni mieli możliwość poznania przygód Komisarza.

Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę najlepszych prac konkursowych, której towarzyszył słodki poczęstunek. Kolejnym punktem programu był pokaz filmów nagrodzonych w konkursie "Nie dymimy". Warto zaznaczyć, że podczas poprzedzających piątkową uroczystość obrad uwagę jury wzbudziło ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki, a także wysoka wartość merytoryczna i artystyczna nadesłanych prac.

Piątkowe wydarzenie zostało zakończone wręczeniem przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno nagród dla laureatów konkursu "Piaseczno - gmina z pasją" oraz podziękowań dla nauczycieli przygotowujących dzieci do udziału w ww. konkursie. Uczniowie cieszyli się z otrzymanych prezentów, wśród których znalazły się: namioty, śpiwory, plecaki, latarki i piłki do gry w siatkówkę. Łącznie rozdano 44 nagrody, z czego 36 trafiło do uczniów, którzy zajęli miejsca na podium, natomiast ośmioro uczestników otrzymało wyróżnienia.

Zadanie pn.: Powiatowy konkurs edukacyjny pn. "Piaseczno - Gmina z pasją" w ramach ogólnopolskiego programu "Gmina z misją" dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10 000,00 zł, www.wfosigw.pl.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zatrzymani podczas transakcji narkotykowej

Zatrzymani podczas transakcji narkotykowej

Policjanci z komisariatu w Konstancinie- Jeziornie na „gorącym" zatrzymali...

Zatrzymani tuż po kradzieży

Zatrzymani tuż po kradzieży

Policjanci z komisariatu w Konstancinie- Jeziornie „na gorącym" zatrzymali...

Audi skradzione w Szwecji wróci z Piaseczna do właściciela w Ystad

Audi skradzione w Szwecji wróci z Piaseczna do właściciela w Ystad

Policjanci służby dyżurnej z Komendy Powiatowej Policji z Piaseczna,...

Strefa Płatnego Parkowania wznawia działanie

Strefa Płatnego Parkowania wznawia działanie

Informujemy, że od 11 maja 2020 roku, w obszarze Strefy Płatnego Parkowania...

Apelujemy o pomoc w ustaleniu tożsamości ofiary wypadku kolejowego

Apelujemy o pomoc w ustaleniu tożsamości ofiary wypadku kolejowego

Policjanci z wydziału dochodzeniowo - śledczego ustalają okoliczności oraz...

Ujawniono nielegalne składowiska odpadów chemicznych!

Ujawniono nielegalne składowiska odpadów chemicznych!

Policjanci ujawnili dwa nielegalne składowiska płynnych odpadów chemicznych....

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...