Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

S7 Warszawa-Grójec w 2019 roku

Utworzone: poniedziałek, 13 października 2014 Źródło: Anna Kruszewska

Budowa długo oczekiwanego odcinka S7 Warszawa-Grójec ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku. Tak deklaruje strona rządowa w ogłoszonym w ubiegłym tygodniu Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu. Na taką wiadomość czekali członkowie inicjatywy Tak dla S7, samorządy oraz mieszkańcy Południa Aglomeracji Warszawskiej.

Odcinek S7 Warszawa-Grójec już od wielu lat był obiecywany przez władze. W grudniu 2011 roku ówczesny Minister Transportu Sławomir Nowak oświadczył na łamach Gazety Wyborczej, że będzie szukał funduszy na budowę dróg wylotowych z Warszawy, w tym na wspomnianą część S7. Czerwiec 2012 roku przyniósł przetarg na koncepcję programową fragmentu między Warszawą a Grójcem, który w grudniu tego samego roku został rozstrzygnięty na korzyść firmy Jacobs Polska Sp. z o.o. Jednak we wrześniu 2013 r. strona rządowa nadała priorytet Południowej Obwodnicy Warszawy, przesuwając na nią fundusze z innych inwestycji, w tym trasy S7. Kilka miesięcy po konsultacjach społecznych w lutym 2014, dotyczących koncepcji programowej drogi, GDDKiA zawarła dodatkową umowę z Jacobs Polska Sp. z o.o na opracowanie dodatkowych materiałów, pozwalających na realizację inwestycji etapami.

W ogłoszonym pod koniec września Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) na liście priorytetów znalazł się odcinek S7 z Warszawy do Grójca. Przetarg na jego realizację wyznaczony został na pierwszy kwartał 2015 roku, a planowane zakończenie robót przewidziano na początku 2019 roku.

Po prawie trzech latach działania inicjatywy Tak dla S7, zebraniu blisko 7 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie przyśpieszenia budowy odcinka S7 Warszawa-Grójec i wielu naszych działaniach zmierzających to tego, aby długo obiecana S7 powstała, mamy powód do radości - podsumowuje Anna Kruszewska z inicjatywy Tak dla S7.

W działania zmierzające do przyśpieszenia budowy fragmentu S7 "Puławskiej bis" zaangażowane były samorządy gmin z południowej części aglomeracji warszawskiej, lokalne media, przedsiębiorcy oraz wiele osób prywatnych. Pisemna deklaracja jej powstania z wyznaczonymi konkretnymi datami, wzbudza więc entuzjazm i daje nadzieję, nie tylko lokalnym społecznościom. Na początku października 2014 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego zaapelował do Ministerstwa Infrastruktury i Regionu o wpisanie do Programu Budowy Dróg Krajowych budowy drogi ekspresowej S7 od węzła Lotnisko do węzła Zamienie. Jest to pierwszy fragment całej trasy S7, który w ogromnym stopniu odciąży kierowców, stojących godzinami w korkach na ulicy Puławskiej. Z punktu widzenia dynamicznie rozwijających się południowych przedmieść aglomeracji warszawskiej, ten fragment nie tylko zapewni szybkie połączenie drogowe ze stolicą. Wpłynie on także znacząco na rozwój infrastruktury w tej części aglomeracji, a co za tym idzie na powstanie nowych inwestycji i miejsc pracy.

Znalezienie się odcinka S7 Warszawa-Grójec w Dokumencie Implementacyjnym nie przekreśla naszych działań. Wciąż będziemy monitorować sytuację trasy. Działania Tak dla S7 zakończymy, gdy droga zostanie oddana do użytku - dodaje Anna Kruszewska

W najbliższym czasie członkowie inicjatywy Tak dla S7 planują złożyć w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju zebrane do tej pory podpisy pod petycją w sprawie przyśpieszenia budowy S7, aby pokazać jaką wagę ma trasa dla mieszkańców gmin położonych na południe od Warszawy, którzy na co dzień zmuszeni są zmagać się z korkami na ulicy Puławskiej.

Dodatkowe informacje: www.takdlas7.pl

Tak dla S7 to inicjatywa, której celem jest doprowadzenie do powstania odcinka S7 Warszawa-Grójec. Jej członkowie od 2012 roku zbierają podpisy pod petycją skierowaną do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury, prowadzą stronę internetową takdlas7.pl oraz profil na portalu Facebook https://www.facebook.com/TAK.DLA.S7 Do tej pory działania inicjatywy wsparły samorządy gmin  leżących na Południu Aglomeracji Warszawskiej, lokalne media, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gmin Lesznowola, Piaseczno, Tarczyn, Radom i Grójec. 

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

W Warszawie i aglomeracji warszawskiej do tej pory odnotowano ponad 1800...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali 31- letniego mężczyznę...

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

Oddalona od Warszawy o zaledwie 20 km Góra Kalwaria na mapie LOTTO Poland Bike...

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania dodatkowo w godz. 16-18

W dniach od 22.06.2020 (poniedziałek) do 26.06.2020 (piątek) EWIDENCJA...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...