Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Kraina Jeziorki okiełznana przez młodzież

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 17 kwietnia 2015 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
zdj. Tomasz Pawlak

15 kwietnia 2015 r. na sesji Rady Miejskiej wręczone zostały nagrody dla zwycięzców konkursu edukacyjnego "W Krainie Rzeki Jeziorki".

Najlepsze zespoły wyłonione spośród zgłoszonych drużyn, obdarowane zostały atrakcyjnymi nagrodami za efektowne wyniki pracy, jaką włożyły w przygotowanie i przeprowadzenie swoich projektów. Zwycięskim zespołem okazali się uczniowie Prywatnego Gimnazjum nr 2 "Szkoła Marzeń" w Piasecznie. Zespół "Bezimienni" w składzie Łukasz Zając, Bartłomiej Pluta i Kacper Mitoraj zrealizował projekt zatytułowany "Jaka jest nasza Jeziorka?". Chłopcy w ramach projektu przeprowadzili badanie stanu wody w Jeziorce w pobliżu szkoły, a na jego podstawie określili klasę czystości rzeki. Przygotowali też styropianową makietę 3D, odwzorowując tereny położone wzdłuż Jeziorki w okolicy szkoły. Podzielili ją na dwie części, z których pierwsza prezentowała zabudowania z okresu neolitu, a druga współczesny krajobraz. - Prace nad makietą trwały niemal 3 miesiące. Przetestowaliśmy różne techniki nanoszenia informacji na styropian, zanim udało się znaleźć taką, która była trwała i nie uszkadzała podkładu - opowiadali podczas finału Łukasz, Bartek i Kacper. Nagrodę dla najlepszego zespołu wręczyli Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Piasecznie Piotr Obłoza.

Oczko niżej znalazła się drużyna "Jeziorkowe wydry" z Gimnazjum w Złotokłosie, w składzie: Nikola Brycińska, Gabriela Głowa, Weronika Kuczkowska, Agnieszka Matulka i Karolina Ziemianek. Gimnazjalistki pod opieką nauczycielki Pani Edyty Jagody-Hlebowicz wykonały badania fizyko - chemiczne rzeki Jeziorki, które następnie zanalizowały i z których wyciągnęły konkretne wnioski. - Same wybrałyśmy punkty pomiaru, których dokonywałyśmy systematycznie przez 4 tygodnie, w poniedziałki i piątki. Na miejscu pobieranych próbek dokonałyśmy również oceny badanego terenu rzeki - podają w charakterystyce projektu uczestniczki. - Dzięki temu projektowi zapoznałyśmy się z ze stanem rzeki Jeziorki, przyczyną zanieczyszczeń rzeki, jak również stanem i ochroną wód w Polsce - dodają. Nagrody dla całego zespołu wręczył na sesji przedstawiciel Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki a zarazem Wicestarosta Piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski.

Na trzecim miejscu uplasował się zespół "Na zdrowie" z Gimnazjum nr 2 w Piasecznie w składzie: Wiktoria Malczyk, Paulina Kozak, Justyna Sapiełkin, Karolina Zakrzewska. Uczennice zrealizowały projekt zatytułowany "Mój wymarzony plac zabaw, park, miejsce do wypoczynku", w ramach którego przygotowały plakat, przeprowadziły ankietę, wykonały film oraz prezentację. Nagrodę na sesji Rady Miejskiej wręczył całemu zespołowi dyrektor Prywatnej "Szkoły Marzeń", głównego organizatora konkursu, Kazimierz Stankiewicz.

Celem projektu edukacyjnego "W Krainie Rzeki Jeziorki" było przybliżenie uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Piaseczno wiedzy o historii, kulturze, geografii, przyrodzie oraz walorach turystycznych ich najbliższej okolicy. Uczniowie mieli okazję rozwijać m.in. umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz autoprezentacji. Projekt dawał możliwość nawiązywania kontaktów z uczniami z innych szkół w ramach wymiany doświadczeń, rozwijania pasji, a także był elementem promującym Gminę Piaseczno oraz dolinę rzeki Jeziorki.

Konkurs trwał od października 2014 roku do marca tego roku. Skierowany był do uczniów gimnazjów, którzy chcieli obowiązkowy projekt edukacyjny zrealizować w nieco inny, nieszablonowy sposób. Gratulujemy wszystkim zespołom zaangażowania i stworzenia ciekawych projektów. Słowa podziękowania i uznania należą się też pomysłodawcy i koordynatorowi całego przedsięwzięcia Panu Michałowi Dolińskiemu.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Szanowni Mieszkańcy Gminy Lesznowola!W związku z ostatnimi doniesieniami...

Spacerkiem po CEM

Spacerkiem po CEM

Zapraszamy 10 lipca na zwiedzanie nowego obiektu Centrum...

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-letni chłopak nie zachował podstawowych zasad bezpieczeństwa i wjechał...

Dni Tarczyna

Dni Tarczyna

6 lipca 2019 r. zapraszamy na Dni Tarczyna...

Nightskating Piaseczno #3

Nightskating Piaseczno #3

Zapraszamy na drugi w tym sezonie przejazd Nightskating Piaseczno. Spotykamy...

Bajkowy zakątek

Bajkowy zakątek

10 lipca 2019 r. Centrum Kultury zaprasza dzieci na Bajkowy Zakątek, podczas...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...