Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: wtorek, 9 czerwca 2015 Źródło: Centrum Kultury w Piasecznie
Data wydarzenia: piątek, 12 czerwca 2015 - sobota, 20 czerwca 2015
Miejsce: Piaseczno

W dniach od 12 do 20 czerwca 2015 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza Państwa na Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe.

Program:

12 czerwca (piątek)

20.00 - Koncert zespołu Łysa Góra -  scena plenerowa na Rynku - Pl. Piłsudskiego
21.30 - "Orfeusz" - teatr Domino  - Skwer Kisiela
22.00  - "POZA CZASEM" - TEATR AKT - parking ul. Sierakowskiego

13 czerwca (sobota)

18.00 - Wieczorynki - scena plenerowa na Rynku - Pl. Piłsudskiego
          "Antybajki" cz1. - teatr Taka Paka , "O rybaku i złotej rybce" - teatr Nie Gadaj,
          "Antybajki" cz2. - teatr Mini Exponad , "Zabawa w Śpiącą Królewnę"  - teatr Za Minutę ,"Jak strach na wróble szukał posady" - teatr Zgraja z                  Zielonej,
          "Calineczka" - teatr Rodziców przedszkola Incy Wincy, "Brzydkie Kaczątko" - teatr Za Minutę

20.30 - Koncert  zespołu Muzyka Sfer - "Zakątek Kultury" - parking Przystanku Kultura
21.30 - "Jak Gyom zostawał starszym panem" - Teatr Z Zielonej - scena plenerowa na Rynku - Pl. Piłsudskiego
22.00 -  "Poruszyciel"  - Teatr Minimalny -  Skwer  Kisiela

19 czerwca (piątek)

20.00 - Koncert zespołu Chwila Nieuwagi - scena plenerowa na Rynku
21.15 - "Mały Książę" - Teatr Mały Exponad - sala teatralna Przystanku Kultura
22.00 - "Hotel Palace" - Teatr Minimalny - " Zakątek Kultury" - parking Przystanku Kultura
22.30  - "Legenda o kwiecie paproci" wg. Kraszewskiego - Teatr STUU - Skwer Kisiela

20 czerwca (sobota)

18.00 - Wieczorynki - Skwer Kisiela

            "Złota Rybka" -Teatr Dzieciarnia pl. , "Nie ma tego złego" - Teatr z International School, "Calineczka" - Teatr Bez Obciachu, "Osiołek" - Teatr I      Spółka, "Czerwone Kapturki" - Teatr Zmora z Zimowej , "Królowa Śniegu" - Teatr NicPoNie

20.30    - Obrzęd  Nocy Świętojańskiej - Orkiestra Św. Mikołaja oraz Teatr Etna , zespoły piaseczyńskie - scena plenerowa na Rynku i Park Miejski w Piasecznie

Wieczorynki

13 czerwca - godz. 18.00 - scena plenerowa na Rynku - Pl. Piłsudskiego
20 czerwca - godz. 18.00 - skwer Kisiela

Scena dziecięca Piaseczyńskich Teatraliów Sobótkowych, podczas której dla najmłodszych widzów wystąpią piaseczyńskie grupy teatralne.

Łysa Góra

12 czerwca - godz. 20.00 - Rynek, Pl. Piłsudskiego, wstęp wolny

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.

Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami "przeszkadzajek" i fletu. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Skład:

wokal: Dorota Filipczak-Brzychcy
wokal: Marta Jędrzejczyk
skrzypce: Sylwia Biernat
perkusja: Krystian "Chrystek" Jędrzejczyk
gitara basowa: Piotr "Mele" Maleszyk
gitara elektryczna: Krzysztof Rukat
 "przeszkadzajki": Grzegorz "Laser" Lasek
Byli członkowie:
Dawid Banasiuk - flet, partie fletu na płycie "To i Hola"(do 2014 roku)

  

TEATR AKT - "POZA CZASEM"

12 czerwca - godz. 22.00 - parking ul. Sierakowskiego

To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. 

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

 Teatr Akt wyrósł z tradycji "polskiej szkoły pantomimy", ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów.  Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli. Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Jednocześnie udowadnia swoimi realizacjami, że teatr niezależny można tworzyć na profesjonalnym poziomie.

Teatr Akt nie jest teatrem repertuarowym. Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe, a także specjalnie przygotowywane projekty artystyczne, prezentowane są podczas festiwali teatralnych oraz wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych na terenie całej Europy.

 

 

MUZYKA SFER

13 czerwca - godz. 20.30 - "Zakątek Kultury" - parking Przystanku Kultura

Muzyka Sfer to wyjątkowa kombinacja brzmienia gongów i mis dźwiękowych (nazywanych tybetańskimi) z muzyką elektroniczną; to połączenie jednych z najstarszych instrumentów naszej cywilizacji ze współczesnymi, takimi jak m.in. syntezatory czy gitara elektryczna. Stylistycznie dotyka takich gatunków jak ambient, muzyka neoklasyczna, alternatywna, eksperymentalna. W zależności od miejsca, wydarzenie może odbyć się w przestrzeni zamkniętej lub w plenerze,bądź też wpisać się w kontekst przestrzeni  (site-specific). Oprawiony w malarskie, wyreżyserowane światło, koncert staje się niezwykłą muzyczną podróżą.

Obrzęd  Nocy Świętojańskiej

20 czerwca - godz. 20.30 - Orkiestra Św. Mikołaja oraz Teatr Etna , zespoły piaseczyńskie - scena plenerowa na Rynku i  Park Miejski w Piasecznie 

Orkiestra św. Mikołaja powstała dawno temu w Lublinie i jest jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny folkowej. W swoim dorobku zespół ma już 12 płyt, ponad 2000 koncertów i Nagrodę im. Oskara Kolberga. Dzieci uczą się o niej w szkole z najnowszego podręcznika do muzyki wydanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Orkiestra, jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i konsekwentne używanie różnych rzadkich manier wokalnych jak skandowania i biały głos. Utwory zespołu mają szczególnie rozbudowaną strukturę melodyczną. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Ciekawym dopełnieniem warstwy muzycznej są teksty piosenek. Starannie dobrane, chociaż zawsze autentyczne, pochodzące ze skarbnicy folkloru opowiadają nie tylko o czasach, w których powstawały, ale równie dobrze o naszej współczesnej rzeczywistości. 

W czasie koncertu Mikołaje zaprezentują materiał z płyty, której wydanie zaplanowano na ten rok. W zamyśle twórców ma być to repertuar złożony z wydawałoby się odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej, przebrzmiałej, choć ciągle obecnej formuły Zespołów Pieśni i Tańca do nowoczesnych poszukiwań artystycznych zwolenników world music. Dodatkowo znajdą się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych. Celem takiego doboru ma być pokazanie równouprawnienia w czerpaniu z muzyki tradycyjnej i potwierdzenie, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój ślad w naszej zbiorowej świadomości. Pomysł jest kwintesencją misji Orkiestry św. Mikołaja, która zawsze poszukiwała nowych kontekstów fascynacji kulturą tradycyjną. 

Skład: 

Anna Kołodziej (Bielak) - skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew, 
Weronika Kijewska - wiolonczela, śpiew, 
Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne, śpiew, 
Bogdan Bracha - skrzypce, flety pasterskie i instrumenty stroikowe, śpiew, 
Marcin Skrzypek - cymbały, gitara, mandolina,mandola, koboz, śpiew

Więcej o zespole na: www.mikolaje.lublin.pl oraz www.facebook.com/mikolaje

 

"MŁODE DJEMBE"

Jest to grupa adeptów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstała w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusistka m.in. Orkiestry św. Mikołaja, agabum.pl).

Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew - głównie obrzędowe piosenki afrykańskie.

Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. "Dżembe", od którego pochodzi nazwa zespołu).

SKŁĄD ZESPOŁU:
Agnieszka Kołczewska
Katarzyna Dobosz
Katarzyna Denis
JAkub Dobosz
Tomasz Szczygieł
Adam Kobus
Paweł Famielec
Marcin Dorożuk

Serdecznie zapraszamy!


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ?

DLACZEGO NIE MOŻESZ SCHUDNĄĆ?

Właśnie mija pierwszy miesiąc Nowego Roku. Do wiosny wbrew pozorom już...

Spotkanie ze sztuką

Spotkanie ze sztuką

Biblioteka Główna w CEM zaprasza na nowy cykl – Spotkania ze sztuką....

Lodowata Niedziela dla Jaśka – przyjdź i pokaż serce!

Lodowata Niedziela dla Jaśka – przyjdź i pokaż serce!

Morsy lubią zimno, ale mają gorące serca. Czy to możliwe, żeby...

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

Wyjątkowy głos Mietka Szcześniaka z towarzyszeniem akustycznych...

Ostatnie 300 metrów Wandy Rutkiewicz

Ostatnie 300 metrów Wandy Rutkiewicz

Konstanciński Dom Kultury w sobotę, 15 lutego o godz. 18.00 zaprasza na...

Dziennikarstwo obywatelskie

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...