Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Podsumowanie akcji - Wyciąganie wraka z Jeziorki

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 4 sierpnia 2015 Źródło: motopiaseczno.pl

Na pomysł wyciągnięcia zatopionego wraka z Jeziorki wpadł Jacek Andrzejak, właściciel wypożyczalni kajaków na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym.

 Było to dwa lata temu, jednak wtedy jednym samochodem terenowym nam się to nie udało. Stąd pomysł na połączenie sił wspólnie z Offroad Piaseczno - mówi Jacek Andrzejak.

Tak tez się stało, chłopaki się skrzyknęli, przyjechali najpierw  obadać teren, jaki sprzęt będzie im potrzebny do podniesienia  wraka z rzeki. Początkowo padł pomysł, żeby użyć motopompy do  odmulenia wraka ale stwierdziliśmy, że większą frajdę będziemy  mieli z ręcznego odgrzebywania mułu - mówi Mieszko z Offroad  Piaseczno, współorganizator akcji.

Cała akcja zaczęła się dzień wcześniej gdy to zaprzyjaźniony sklep ogrodniczy “Pod Topolą" wyciął nam przecinkę w krzakach udrożniając pas na skarpie, którym miał być później wyciągany wrak z rzeki - mówi Jacek Andrzejak.

Gdy my dotarliśmy na miejsce zbiórki o godz. 10:00, w sobotę (1 sierpnia) to już chłopaki siedzieli po kolana w wodzie i “machali" łopatami. Na szczęście dla całej akcji poziom wody w rzece był na tyle niski, że woda nie sięgała do kolan, co znacznie ułatwiało pracę. Po pół godzinie wrak był już “odmulony" i można było podpinać wyciągarkę.

Na górze skarpy stały połączone dwa auta terenowe chłopaków z BxB OFF-ROAD, z jednego z nich za pomocą wyciągarki połączonej z długimi pasami został wyciągnięty wrak. Jak się później okazało po oględzinach była to syrenka. Na zderzaku zachowała się nawet tablica rejestracyjna, niestety nieczytelna.

Po tak sprawnej akcji wszystkim było mało, minęła godzina a wrak był już na górze. Ci, którzy byli na dole, w rzece łopatami “przeczesywali" jeszcze dno w poszukiwaniu pozostałości po wraku. Udało się znaleźć jeszcze kilka elementów karoserii, drzwi, zderzak, oponę a nawet… telewizor.

Wszystko to zostało wyciągnięte na brzeg. W pewnym momencie ktoś przy samym brzegu natknął się na kolejny metalowy element. Znowu zaczęło się energiczne “machanie" łopatami i by po kilkunastu minutach odmulania okazało się, że to… kolejny wrak. Akcja zaczęła się więc od nowa. Tym razem ze względu na to, że wrak leżał bardziej na brzegu niż w wodzie, to trzeba było użyć zblocza i podpiąć się do drzewa po drugiej stronie rzeki. Po kilku próbach w końcu wyciągarka dała rade i naszym oczom ukazał się w pełnej okazałości wrak… kolejnej syrenki.

Po wyciągnięciu jej na górę skarpy oraz wszystkich pozostałości z wody można było odpocząć i zrelaksować się przy grillu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w większym lub mniejszym stopniu do oczyszczenia koryta naszej Jeziorki. Akcja miała na celu obudzenia świadomości, że rzeka to nie wysypisko śmieci bo niestety jeszcze sporo osób w ten sposób traktuje rzeki.

Fotorelację z akcji: (link)

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Spacerkiem po CEM

Spacerkiem po CEM

Zapraszamy 10 lipca na zwiedzanie nowego obiektu Centrum...

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Szanowni Mieszkańcy Gminy Lesznowola!W związku z ostatnimi doniesieniami...

Dni Tarczyna

Dni Tarczyna

6 lipca 2019 r. zapraszamy na Dni Tarczyna...

Housepital Festival 2019

Housepital Festival 2019

Muzyka, światła, pirotechnika, ogień, zabawa do muzyki najbardziej znanych...

Bajkowy zakątek

Bajkowy zakątek

10 lipca 2019 r. Centrum Kultury zaprasza dzieci na Bajkowy Zakątek, podczas...

Szukamy właściciela psa

Szukamy właściciela psa

Od kilku dni w Bronisławowie błąka się na ulicy Szczęśliwej pies. Jeśli...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...