Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Najlepsze gminy w Polsce – finał XIV edycji konkursu Gmina Fair Play

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 27 października 2015 Źródło: Agnieszka Ujma

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród zaplanowano na 23 października w hotelu Bristol w Warszawie.

Tytuł "Gmina Fair Play" 2015 zdobyło 17 samorządów, w tym 7 gmin z Mazowsza: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Kozienice, Lesznowola, Mszczonów i Tarczyn.

Sprawne działanie samorządów lokalnych stanowi podstawę do ich rozwoju, a tym samym polepszenia warunków bytowych ich mieszkańców i uwarunkowań gospodarczych regionu. W 25-letniej historii polskiej samorządności obserwujemy, jak duże znaczenie dla budowania pozycji biznesowej gmin mają przemyślana i długofalowa strategia rozwoju oraz profesjonalne podejście do obsługi inwestorów.

Już po raz 14. Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" przy Krajowej Izbie Gospodarczej przyznała certyfikaty gminom, które w szczególny sposób dbają
o atmosferę sprzyjającą rozwojowi biznesu na ich terenie.

Idea konkursu

Głównym założeniem konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji jest promowanie wśród polskich i zagranicznych inwestorów tych samorządów, które stwarzają warunki do rozwoju i są otwarte na nowe inwestycje, a jednocześnie gwarantują rzetelną obsługę w przyjaznej biznesowi atmosferze. Konkurs prowadzony jest w 5 kategoriach: gmina wiejska agro, gmina wiejska wielofunkcyjna, miasteczko i małe miasto, średnie miasto, duże miasto, gmina turystyczna.

Konkurs skierowany jest do wszystkich samorządów, które w sposób zrównoważony i ciągły, dopasowany do warunków i potrzeb danej społeczności prowadzą działania na rzecz jej rozwoju. Realizacja tej strategii jest pomyślana jako proces długofalowy, a podstawą sukcesu jest uczciwość,  sprawna obsługa inwestorów i mieszkańców oraz otwarcie na dialog społeczny - wyjaśnia dr Mieczysław Bąk, przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej konkursu "Gmina Fair Play".

Gminy uczestniczące w konkursie mają szansę na zdobycie nagród specjalnych. W tym roku Nagrodę Główną - statuetkę Kapituła Konkursu przyznała gminom Lesznowola, Mszczonów i Tryńcza. Wyróżnieniem uhonorowano Miasto Bełchatów oraz gminy Błonie i Kleszczewo. Złotą Statuetkę za zdobycie certyfikatu pięć razy z rzędu otrzymała Gmina Kozienice, a Certyfikat Złota Lokalizacja Biznesu trafił do gmin Bełchatów i Góra Kalwaria.

Samorząd to przede wszystkim ludzie, dlatego po raz kolejny w ramach konkursu przyznana została nagroda indywidualna - tytuł "Samorządowy Menedżer Roku" - za ponadprzeciętne zaangażowanie
w pracę na rzecz gminy. Szanse na jej zdobycie mają ci samorządowcy, którzy poświęcając swój czas i wykorzystując swoją wiedzę, wnoszą szczególny wkład w rozwój społeczności. W tym roku tytuł przyznano Barbarze Galicz - burmistrzowi Gminy Tarczyn,  Arkadiuszowi Kosińskiemu - burmistrzowi Gminy Brwinów i Bogdanowi Kemnitzowi - wójtowi Gminy Kleszczewo.

Zasady weryfikacji

Weryfikacja gmin biorących udział w konkursie przebiega dwuetapowo. W I etapie weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, prezentując swoje dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość. W II etapie odpowiednio przygotowani audytorzy w celu weryfikacji danych zawartych w ankietach przeprowadzają audyty w gminach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie losowo wybranych inwestorów prowadzących inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Dane uzyskane podczas audytu i badania inwestorów służą jako podstawa raportu benchmarkingowego, który otrzymuje każdy z uczestników II etapu. Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o przyznaniu gminie certyfikatu "Gmina Fair Play".

Korzyści dla gmin

Udział w jednym z najstarszych polskich programów certyfikacyjnych dla samorządów to dla gmin nie tylko prestiż, lecz także możliwości promocyjne. Każdy z Laureatów zyskuje prawo do posługiwania się logo "Gmina Fair Play" w działaniach promocyjnych i biznesowych, np. na stronie WWW, w ulotkach czy na specjalnych tablicach drogowych. Rozpoznawalne logo przyciąga uwagę inwestorów i wspiera budowanie pozytywnego wizerunku gminy. Certyfikat jest potwierdzeniem wysokich kompetencji samorządu sprawdzonych i ocenionych przez przedsiębiorców, inwestorów i audytorów konkursu.
W połączeniu z oceną zawartą w raporcie benchmarkingowym stanowi silny argument w negocjacjach biznesowych.

Ciekawostki o konkursie i Laureatach

Gmina Brwinów - w tym roku do użytku oddano gimnazjum w Otrębusach za ponad 8 mln zł. Kolejną dużą inwestycją jest planowana budowa sali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Sala będzie wykonana
w standardzie pasywnym, co znacznie obniży koszty eksploatacji obiektu. 

Gmina Błonie - stale poszerza ofertę inwestycji prospołecznych, takich jak nagradzany Park Bajka, rozwój infrastruktury drogowej, przykrycie kortów tenisowych czy projektowana hala sportowa z zespołem basenowym.

Gmina Bełchatów - prowadzi inwestycje na rzecz poprawy standardów na swoim terenie, m.in. rozbudowuje sieć wodociągową i kanalizacyjną, rozbudowuje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną i aktywnie przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu.

Gmina Góra Kalwaria - poddała gruntownej renowacji zabytkowy Pałac Biskupi w Górze Kalwarii i zaadaptowała go na potrzeby Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. W Centrum planowana jest nowoczesna biblioteka, tzw. mediateka, w której dostępne będą m.in. zdigitalizowane zbiory dotyczące historii miasta.

Gmina Kleszczewo - dba o doskonałe warunki inwestycyjne i mieszkaniowe, czego miarą jest przyrost podmiotów gospodarczych ze 107 w 2000 r. do 616 w 2014 r. - pod tym względem daje to gminie 2. Miejsce w powiecie poznańskim.

Gmina Kozienice - w październiku 2015 r. otwarto w gminie Centrum Kulturalno-Artystyczne, w którym znajdują się szkoła muzyczna, sale kinowe, siedziba telewizji miejskiej. 

Gmina Lesznowola - prowadzi działalność oświatową na wysokim poziomie, czego dowodem są bardzo dobre wyniki uczniów na sprawdzianie klas VI. Gmina inwestuje w rozwój placówek oświatowych - w 2015 r. wybudowano filię Szkoły Podstawowej w Mysiadle (koszt  ponad 5 mln 177 tys.), a w trakcie realizacji jest nowoczesna hala sportowa przy ZSP Mroków (koszt tej inwestycji to ponad 11 mln 827 tys. zł).

Gmina Mszczonów - we wrześniu br. wraz z Politechniką Warszawską, Instytutem Gospodarki Surowcami i Energią Polskiej Akademii Nauk i Geotermią Mazowiecką podpisała porozumienie dotyczące utworzenia Konsorcjum na rzecz powstania w Mszczonowie Centrum Edukacyjno-Dydaktycznym Energetyki Odnawialnej. Celem projektu jest stworzenie organizacji o charakterze edukacyjnym, dydaktycznym i badawczo-rozwojowym. Konsorcjum będzie współdziałało na rzecz rozwoju nowych technologii w dziedzinie ciepłownictwa, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska.

Gmina Tarczyn - rozpoczęła realizację ultranowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Tarczynie, w którym przewidziano budowę zalewu dla żaglówek, muszli koncertowej, placu zabaw dla dzieci i parku z zielenią aranżowaną.

Miasto Bełchatów - posiada znakomicie przygotowaną ofertę inwestycyjną oraz wypracowane mechanizmy wspierania inwestorów na każdym etapie realizacji inwestycji, np. poprzez opiekę specjalnie przydzielonego inwestorowi asystenta, a także po wykonaniu inwestycji, np. poprzez bezpłatne szkolenia dla nowozatrudnionych pracowników czy bezpłatną komunikację miejska.

Kolejna edycja konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji rozpocznie się w IV kwartale 2015 r.

Więcej informacji o konkursie na www.fairplay.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zlot Food Trucków w Piasecznie

Zlot Food Trucków w Piasecznie

W weekend 11-13 września na skwerze Kisiela w Piasecznie spróbować będzie...

Szanty na Rynku w najlepszym wydaniu

Szanty na Rynku w najlepszym wydaniu

12 września 2020 r. niezwykłą gratką dla fanów muzyki szantowej będzie...

Wskoczył na miejsce kierowcy i odjechał wraz z towarem

Wskoczył na miejsce kierowcy i odjechał wraz z towarem

Policjanci z Piaseczna wyjaśniają okoliczności kradzieży, do której...

Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie na WAWA WAKE 18-20 września - pomysł na ostatni weekend lata

Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie na WAWA WAKE 18-20 września - pomysł na ostatni weekend lata

Pomysł na ostatni weekend lata – plażowy klimat z nutką adrenaliny, czyli...

Historia jednego portretu. Pablo Picasso w Hugonówce

Historia jednego portretu. Pablo Picasso w Hugonówce

Wystawa 13 września godz. 12.00 – 20.00Godz. 18.00 - spotkanie z...

Wystawa: Timek TYMSKY Kokczyński "Tear Drop"

Wystawa: Timek TYMSKY Kokczyński "Tear Drop"

27 września zapraszam na wystawę: Timek TYMSKY Kokczyński "Tear Drop"...

Dziennikarstwo obywatelskie

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Z bezpłatnych konsultacji profesjonalnych projektantów wnętrz będzie można...

Poznaj z nami Konstancin

Poznaj z nami Konstancin

W niedzielę, 13 września Konstanciński Dom Kultury zaprasza na „Dzień...

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Jesień zapowiada się obiecująco. Nowe kolekcje zachęcają do uzupełnienia...

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Konstancin-Jeziorna, jedyne uzdrowisko na Mazowszu ma swój Punkt Informacji...

Designer Outlet Warszawa rośnie w oczach

Designer Outlet Warszawa rośnie w oczach

Zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy Designer Outlet Warszawa...