Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Co zrobić w sytuacji zaistnienia szkody w uprawach rolnych? Jakie są procedury postępowania?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: 1503460818

Tereny rolnicze zajmujące znaczną część naszego kraju, zwykle przylegają lub otoczone są lasami, zagajnikami, które zamieszkują różnego rodzaju zwierzęta wolno żyjące lub też inaczej dziko żyjące.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dn.21.08.1997,w art. 4 ust.21, przez to pojęcie rozumie się zwierzęta nieudomowione, żyjące w warunkach niezależnych od człowieka.
Zacytowanie tego pojęcia jest ważne w kontekście dalszych wyjaśnień związanych ze szkodami spowodowanymi przez dziki, jelenie, sarny lub też inne zwierzęta odwiedzające rolnicze pola lub też sady.

W jakim terminie należy zgłosić szkodę?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 8 marca 2010r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz.U. nr 45, poz.272) poszkodowany tym zdarzeniem, powinien dokonać zgłoszenie szkody w formie pisemnej w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, zaś w terminie 14 dni od dnia jej powstania w przypadku, gdy uszkodzenia powstały w sadzie. Jednocześnie w tym drugim przypadku należy określić liczbę uszkodzonych drzew.

O ile terminy zgłoszenia szkód są doprecyzowane, o tyle, ścieżka powiadomienia właściwych organów o powstaniu szkody wydaje się być zawiła. A mianowicie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego informuje właściwego miejscowo wójta oraz właściwą terytorialnie izbę rolniczą o osobach uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń szkód wyrządzonych przez zwierzęta leśne (wymienione w rozporządzeniu). Jednocześnie przedstawiciele tych organów (a więc dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego) dokonują szacowania szkody, zwanej w tekście rozporządzenia oględzinami. Przy czym ten sam organ dokonuje wstępnego, ostatecznego i ponownego szacowania szkody.

Na uwagę zasługuje fakt, że w czynności oględzin może brać udział pełnomocnik poszkodowanego, co w procesie takim jak, szacowanie szkód w uprawach rolnych  jest wyjątkowo ważne.

Powierzenie spraw o wypłatę odszkodowań w przypadku szkód w uprawach i płodach rolnych, wykwalifikowanym podmiotom, zajmującym się tematyką odszkodowawczą, zapewni sprawną i satysfakcjonującą finalizację sprawy. Najlepsi na rynku profesjonaliści potrafią skutecznie zawalczyć również o dopłaty do takich odszkodowań.

Kiedy nie dokonuje się oględzin?

Oględziny muszą zostać wykonane w terminie 7 dni od dnia, w którym zgłoszono szkodę. Ustawodawca przewidział 3 przypadki, kiedy odchodzi się od tej czynności. Oględzin nie dokonuje się w przypadku szkód w płodach rolnych, w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach i w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed osprzętem uszkodzonej uprawy lub w jego trakcie. W przypadku dzików i poczynionych przez nie szkód wymienione są dwa terminy ostatecznego szacowania szkody tj. w okresie i poza okresem wegetacyjnym.

Z kolejnych czynności, a więc z oględzin, ostatecznego szacowania szkody oraz ponownego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują strony uczestniczące w czynnościach.

W procesie oględzin ustala się m. in.: gatunek zwierząt, które wyrządziły szkodę, obszar całej uprawy jej rodzaj, stan i jakość, a także szacunkowy obszar, który został uszkodzony oraz szacunkowy procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Koncert Rykardy Parasol

Koncert Rykardy Parasol

17 listopada zapraszamy do Domu Kultury na koncert Rykardy Parasol. Rykarda...

Złoto dla Dominiki Rembelskiej

Złoto dla Dominiki Rembelskiej

Piaseczno od dawna słynie z mocnej reprezentacji sportów walki, a w...

Treny o mojej Matce

Treny o mojej Matce

7 listopada 2017 r. o godz. 20.00, w ramach Wtorku Teatralnego, Centrum Kultury...

Bajkowa niedziela w Piasecznie - Kamień na kamieniu

Bajkowa niedziela w Piasecznie - Kamień na kamieniu

12 listopada 2017 r. 14:30 i 16.00 Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na...

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

W sobotę 16 grudnia lesznowolski samorząd po raz pierwszy organizuje Jarmark...

Zabezpieczono 230 gramów nakotyków

Zabezpieczono 230 gramów nakotyków

Policjanci z Konstancina- Jeziornej zatrzymali dwie osoby, u których w...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty umiejętności społecznych dla nastolatków

Warsztaty umiejętności społecznych dla nastolatków

Zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności społecznych dla...

Prezydent Gruzji z wizytą w Zalesiu Dolnym

Prezydent Gruzji z wizytą w Zalesiu Dolnym

Od środy, 8 listopada 2017 r., przybywa w Polsce prezydent Gruzji Giorgi...

Flagi dla mieszkańców

Flagi dla mieszkańców

W czwartek rano starosta Wojciech Ołdakowski rozdawał na dworcu w Piasecznie...

Weź udział w loterii – dla każdego coś fajnego!

Weź udział w loterii – dla każdego coś fajnego!

Szukasz sposobu na jesienne smutki? Spróbuj szczęścia i zawalcz o nagrodę...

Jak rozmawiać z małymi dziećmi. O seksie, seksualności i miłości

Jak rozmawiać z małymi dziećmi. O seksie, seksualności i miłości

26 października 2017 r. Wszechnica Rodzica zaprasza rodziców na warsztaty pt....