Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Co zrobić w sytuacji zaistnienia szkody w uprawach rolnych? Jakie są procedury postępowania?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: środa, 23 sierpnia 2017

Tereny rolnicze zajmujące znaczną część naszego kraju, zwykle przylegają lub otoczone są lasami, zagajnikami, które zamieszkują różnego rodzaju zwierzęta wolno żyjące lub też inaczej dziko żyjące.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dn.21.08.1997,w art. 4 ust.21, przez to pojęcie rozumie się zwierzęta nieudomowione, żyjące w warunkach niezależnych od człowieka.
Zacytowanie tego pojęcia jest ważne w kontekście dalszych wyjaśnień związanych ze szkodami spowodowanymi przez dziki, jelenie, sarny lub też inne zwierzęta odwiedzające rolnicze pola lub też sady.

W jakim terminie należy zgłosić szkodę?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 8 marca 2010r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz.U. nr 45, poz.272) poszkodowany tym zdarzeniem, powinien dokonać zgłoszenie szkody w formie pisemnej w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, zaś w terminie 14 dni od dnia jej powstania w przypadku, gdy uszkodzenia powstały w sadzie. Jednocześnie w tym drugim przypadku należy określić liczbę uszkodzonych drzew.

O ile terminy zgłoszenia szkód są doprecyzowane, o tyle, ścieżka powiadomienia właściwych organów o powstaniu szkody wydaje się być zawiła. A mianowicie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego informuje właściwego miejscowo wójta oraz właściwą terytorialnie izbę rolniczą o osobach uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń szkód wyrządzonych przez zwierzęta leśne (wymienione w rozporządzeniu). Jednocześnie przedstawiciele tych organów (a więc dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego) dokonują szacowania szkody, zwanej w tekście rozporządzenia oględzinami. Przy czym ten sam organ dokonuje wstępnego, ostatecznego i ponownego szacowania szkody.

Na uwagę zasługuje fakt, że w czynności oględzin może brać udział pełnomocnik poszkodowanego, co w procesie takim jak, szacowanie szkód w uprawach rolnych  jest wyjątkowo ważne.

Powierzenie spraw o wypłatę odszkodowań w przypadku szkód w uprawach i płodach rolnych, wykwalifikowanym podmiotom, zajmującym się tematyką odszkodowawczą, zapewni sprawną i satysfakcjonującą finalizację sprawy. Najlepsi na rynku profesjonaliści potrafią skutecznie zawalczyć również o dopłaty do takich odszkodowań.

Kiedy nie dokonuje się oględzin?

Oględziny muszą zostać wykonane w terminie 7 dni od dnia, w którym zgłoszono szkodę. Ustawodawca przewidział 3 przypadki, kiedy odchodzi się od tej czynności. Oględzin nie dokonuje się w przypadku szkód w płodach rolnych, w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach i w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed osprzętem uszkodzonej uprawy lub w jego trakcie. W przypadku dzików i poczynionych przez nie szkód wymienione są dwa terminy ostatecznego szacowania szkody tj. w okresie i poza okresem wegetacyjnym.

Z kolejnych czynności, a więc z oględzin, ostatecznego szacowania szkody oraz ponownego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują strony uczestniczące w czynnościach.

W procesie oględzin ustala się m. in.: gatunek zwierząt, które wyrządziły szkodę, obszar całej uprawy jej rodzaj, stan i jakość, a także szacunkowy obszar, który został uszkodzony oraz szacunkowy procent zniszczenia uprawy na uszkodzonym obszarze.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

UKS Szczypiorniak działa z coraz większym rozmachem. Po zeszłorocznym...

ODERWANIE. Wystawa fotografii lotniczej

ODERWANIE. Wystawa fotografii lotniczej

27 października 2018 r. Konstanciński Dom Kultury zaprasza na wernisaż...

Poszukujemy Łukasza Paczkowskiego

Poszukujemy Łukasza Paczkowskiego

Policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna poszukują 31-letniego Łukasza...

Kolejne osoby zatrzymane przez piaseczyńskich kryminalnych

Kolejne osoby zatrzymane przez piaseczyńskich kryminalnych

W nocy z 5 na 6 października policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna...

Wokół Sola LeWitta

Wokół Sola LeWitta

13 października w Galerii Lescer w Zalesiu Górnym zostanie otwarta...

PRZEBOJE POLSKIEGO BIG BEATU - koncert

PRZEBOJE POLSKIEGO BIG BEATU - koncert

12 października 2018 r. zapraszamy do piaseczyńskiego Domu Kultury na...

Dziennikarstwo obywatelskie

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

40 lat minęło jak jeden dzień! Tak mogą powiedzieć ci, którzy pamiętają...

Dzień sąsiada w Górze Kalwarii

Dzień sąsiada w Górze Kalwarii

W najbliższą sobotę, 13 października, zapraszamy na sąsiedzkie spotkanie...

Poszukiwany dom dla dwóch psów

Poszukiwany dom dla dwóch psów

Nasza czytelniczka, przejęta losem dwóch psów, postanowiła się nimi...

Słodka, interaktywna ciężarówka odwiedzi Mysiadło

Słodka, interaktywna ciężarówka odwiedzi Mysiadło

Już 22 i 23 września podczas Runmageddon przy Torze Motocrossowym Mysiadło...

Ostatnie pożegnanie Jerzego Boguta

Ostatnie pożegnanie Jerzego Boguta

Odszedł wyjątkowy człowiek, Jerzy Boguta – prezes FC Lesznowola –...