Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

X Otwarte Ogrody

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 8 września 2017 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
Data wydarzenia: sobota, 9 września 2017 - niedziela, 10 września 2017
Miejsce: Park Zdrojowy

W wyjątkowym dla Konstancina-Jeziorny roku 120-lecia utworzenia Konstancina oraz 100-lecia uzdrowiska Konstancin, odbędzie się także jubileuszowy X Festiwal Otwarte Ogrody.

Wyjątkowo i jubileuszowo będzie we wszystkich konstancińskich ogrodach i wnętrzach, udostępnionych odwiedzającym w weekend 9 - 10 września pod hasłem " Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu".

Pierwsze Otwarte Ogrody w Polsce zostały zorganizowane w 2005 roku w Podkowie Leśnej, z inspiracji Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna. Z Podkowy Leśnej idea festiwalu prezentującego bogactwo przyrody i kultury miast-ogrodów, przeniosła się do otaczających Warszawę miast - Milanówka, Komorowa, Brwinowa, Zalesia Dolnego , Józefowa oraz warszawskiej Sadyby. Od 2008 roku w Festiwalu uczestniczą ogrody i domy Konstancina-Jeziorny.Festiwal Otwarte Ogrody uczestniczy w programie Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło "Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu" , zachęca do przyjrzenia się otaczającemu krajobrazowi oraz zmian, jakie w nim zachodzą. Chodzi nie tylko o krajobraz przyrody, ale również krajobraz kulturowy, będący zapisem wieloletniej działalności człowieka. Hasło jest także inspiracją do spojrzenia wstecz, na dzieje naszej społeczności, oraz refleksji na temat przyszłości.

X raz w konstancińskich ogrodach

Festiwal jest wspaniałą okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem kulturowo- historycznym i przyrodniczym i walorami przyrodniczymi nadwiślańskiej gminy uzdrowiskowej, jaką jest Konstancin-Jeziorna. Wyróżnikiem Festiwalu jest fakt ,że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych do ich ogrodów twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem ich szerokich zainteresowań. Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów nieodpłatny.

Kulturalny kalejdoskop we wrześniowy weekend

Wśród licznych propozycji konstancińskiego Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć artystycznych, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej. W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są także z myślą o dzieciach, które mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.

W programie Festiwalu znalazły się 3 wydarzenia dzięki którym możemy bliżej poznać naszą lokalną historią i znaleźć materialne ślady dawnych lat.

- "U źródeł historii Skolimowa" - W Skolimowie właściciel zaprasza nas na do poznania historycznego miejscatej dawnej wsi - historia jego dworusięga XVII wieku , na ziemi o której pisemne informacje były już w XV wieku. Nowy dwór polski, odtworzony przez obecnego właściciela na miejscu dawnego, otoczony jestrozległym parkiem w którym znajdują się dwa pomniki przyrody

- Gra miejska z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie. Wyjątkowa okazja aby poznać historię Skolimowa i odwiedzić ciekawe miejsca podczas gry plenerowej.
- 280 urodziny Urzecza. Urzecze jest nadwiślańskim mikroregionem o którym pierwsze wzmianki były już w 1737 roku. W ogrodzie odnajdziemy dawne klimaty Urzecza-strój regionalny, taniec, śpiew,rękodzieło artystyczne, potrawy kuchni Urzecza , prelekcjeo ludziach i obyczajach flisackich.
- Okupanci. Niemcy na terenie Konstancina-Jeziorny w latyach 1939-1945. Wystawa zdjęć ilustrująca ten tragiczny okres naszego miasta. Zdjęcia są jednocześnie źródłem informacji o dawnych willach Konstancina, które nie dotrwały do naszych czasów.

Podczas trwania Festiwalu, tj. w dniach 9 i 10 września, przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny, otwarty w godzinach 10.00-16.00.

Program w wersji papierowej będzie także dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. Dodatkowe informacje o powstaniu i idei Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdziecie Państwo pod adresem www.otwarteogrody.pl

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia - Klub inicjatyw Obywatelskich (koordynator Festiwalu ) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury.

Program festiwalu, do pobrania lub czytania w wersji on-line


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Odpalenie choinki na rynku w Piasecznie

Odpalenie choinki na rynku w Piasecznie

10 grudnia 2017 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza wszystkich na coroczne...

Gmina Piaseczno projektuje nowe targowisko miejskie

Gmina Piaseczno projektuje nowe targowisko miejskie

Gmina projektuje nowe targowisko miejskie. Ma to być jednak miejsce, w...

Happening Mikołajkowy Fundacji Pomóż Dorosnąć

Happening Mikołajkowy Fundacji Pomóż Dorosnąć

W niedzielę 3 grudnia na miejskim rynku odbędzie się Happening Mikołajkowy....

Otwarcie lodowiska w Lesznowoli

Otwarcie lodowiska w Lesznowoli

2 grudnia 2017 r. Urząd Gminy w Lesznowoli oraz Centrum Sportu w Gminie...

Strefa płatnego parkowania od 4 grudnia

Strefa płatnego parkowania od 4 grudnia

4 grudnia rusza strefa płatnego parkowania w centrum miasta – obszar A....

Kobieca furia – o tym, co robić, żeby się pięknie złościć i nie musieć zajadać emocji – warsztaty

Kobieca furia – o tym, co robić, żeby się pięknie złościć i nie musieć zajadać emocji – warsztaty

13 grudnia 2017 r. o godzinie 18.00 Biblioteka w Józefosławiu zaprasza na...

Dziennikarstwo obywatelskie

Przyszłość młodzieżowych rad - nowelizacja artykułu 5b - DEBATA

Przyszłość młodzieżowych rad - nowelizacja artykułu 5b - DEBATA

Mamy przyjemność zaprosić na debatę “Przyszłość młodzieżowych rad -...

Odpalenie choinki na rynku w Piasecznie

Odpalenie choinki na rynku w Piasecznie

10 grudnia 2017 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza wszystkich na coroczne...

Kulinarne warsztaty Urzecza

Kulinarne warsztaty Urzecza

W sobotę, 2 grudnia 2017 r. o godz. 13.00 w Klubie Seniora przy ul....

Weekendowy Black Friday w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Weekendowy Black Friday w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Wielkie, wyprzedażowe szaleństwo, czyli Black Friday zbliża się wielkimi...

Warsztaty umiejętności społecznych dla nastolatków

Warsztaty umiejętności społecznych dla nastolatków

Zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności społecznych dla...