Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Dokładnie sprawdź otrzymany od ubezpieczyciela kosztorys naprawy Twojego pojazdu

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 23 października 2018 Źródło: materiał partnera

Czujność i skrupulatność to niezbędne cechy, które musimy wykazać, aby nie umknął nam żaden sposób, w który usuwający nasze szkody ubezpieczyciel może próbować zaniżyć odszkodowanie. Bardzo dużo o sposobie, w jaki z nami postąpił, powie nam kosztorys naprawy. Wykazanie wszystkich obecnych w nim uchybień to pierwszy krok, który trzeba wykonać, aby mieć szansę na uzyskanie kwoty pozwalającej nam na prawidłowe usunięcie wszystkich powstałych w wypadku uszkodzeń. 

Nie przeocz żadnego szczegółu

Kosztorys naprawy pojazdu będzie zawsze wyglądał w zbliżony sposób, niezależnie od tego, jakiego jest autorstwa - znajdziemy w nim kilka istotnych pozycji. Musi wymieniać niezbędne do przywrócenia pojazdu do poprzedniego stanu działania naprawcze, a także potrzebne do tego części zamienne. W obu tych kwestiach możemy mieć do czynienia z próbami poczynienia nieuzasadnionych oszczędności.

Analizując listę wymienionych czynności sprawdźmy więc, czy nie pominięto żadnego uszkodzenia, a także, czy wzięto pod uwagę właściwe sposoby ich usuwania. By dokonać napraw, w wielu przypadkach potrzebne będą odpowiednie części zamienne. To jest niezwykle problematyczne zagadnienie, będące już przedmiotem m.in. orzeczenia Sądu Najwyższego, zajmował się nim także Rzecznik Finansowy i Komisja Nadzoru Finansowego. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jeśli uszkodzeniu uległy części oryginalne, to takie same powinny zająć ich miejsce. Najtańsze zamienniki możemy zaś zaakceptować wówczas, gdy takie właśnie mieliśmy zamontowane już przez wypadkiem.

W kosztorysie znajdziemy także koszty wykonania poszczególnych napraw. Tutaj przede wszystkim często stosowane są nierealne koszty roboczogodzin. To także należy więc sprawdzić i porównać z tymi, które rzeczywiście obowiązują w danym momencie na rynku.

Co robić, gdy kosztorys okazuje się nierealny?

Wykazanie wszystkich nieścisłości to zadanie konieczne, jeśli chcemy, by nasze odwołanie od decyzji o wypłacie odszkodowania w kwocie określonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe odniosło oczekiwany przez nas skutek. Bardzo przydatna będzie tutaj pomoc rzeczoznawcy. Reakcje TU na ten krok bywają różne. Wiele z nich proponuje nam co najwyżej ugodę i nieznacznie więcej pieniędzy. Z reguły nie możemy oczekiwać, że od razu zdecyduje się w pełni naprawić swój błąd. Oznaczać to może konieczność wejścia na drogę sądową, co znacznie wydłuży całą sprawę i może pochłonąć dodatkowe koszty - bo czy bez wsparcia prawnika zdecydujemy się na starcie z dużą firmą? Skuteczne dochodzenie odszkodowań w inny sposób nie jest jednak możliwe. Z pomocą przychodzą jednak takie firmy jak np. Automobilis, które mogą sobie pozwolić na nieco dłuższe oczekiwania na rezultat postępowania. Sprzedając swoje roszczenie którejś z nich, możemy bardzo szybko otrzymać pieniądze równe uczciwemu odszkodowaniu i dokonać porządnej naprawy naszego pojazdu.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze...

BOULE W konstancińskim PARKU

BOULE W konstancińskim PARKU

Zapraszamy na letni cykl zawodów w boule. Zapewniamy sprzęt i wsparcie...

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

W niedzielę, 11 sierpnia, godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

15 sierpnia 2019 roku z okazji Święta Wojska Polskiego w amfiteatrze...

RETRO ORCHESTRA Świat włoskich melodii

RETRO ORCHESTRA Świat włoskich melodii

25 sierpnia 2019 roku, zapraszamy na koncert z cyklu Retro Orchestra - Świat...

KINO PLENEROWE w Konstancinie

KINO PLENEROWE w Konstancinie

16 sierpnia 2019 r. Konstanciński Dom Kultury zaprasza do kina plenerowego na...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...