Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Kontrola podatkowa i celno-skarbowa. Czym się różnią?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 13 listopada 2018 Źródło: materiał partnera

Skrupulatne odprowadzanie podatków to jedna z głównych rzeczy, jakich oczekuje od przedsiębiorcy państwo. Na tym, by nie dochodziło w tym zakresie do nieprawidłowości czuwają odpowiednie organa, które chętnie prześwietlą pod tym kątem każdą firmę. Kontrole ze strony takich instytucji z pewnością nie należą do sytuacji, na które czekamy z utęsknieniem. Jak zagadnienie to wygląda obecnie, czy możemy się spodziewać takiej wizyty bez zapowiedzi i o czym jeszcze warto wiedzieć? 

Dwa możliwe rodzaje kontroli 

Od marca 2017 roku liczyć się musimy z kontrolą podatkową, ale także celno-skarbową, którą przeprowadza Krajowa Administracja Skarbowa. Są to różne postępowania, toczące się na podstawie innych przepisów, określających także inne procedury i nie należy ich mylić. Celem tej pierwszej jest sprawdzenie, czy dany podmiot wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec urządów i czy dokonywane rozliczenia były prawidłowe, a prawo podatkowe jest przestrzegane. To jest więc podstawowa forma kontroli, z jaką będziemy mieli zazwyczaj do czynienia. Za jej wszczęcie odpowiada naczelnik urzędu skarbowego.

W przypadkach poważniejszych, a więc dotyczących przestępstw podatkowych (np. karuzel VAT) i przypadków o większym stopniu skomplikowania, możemy mieć do czynienia z kontrolą celno-skarbową, obejmującą dużo szerszy zakres (choćby prawo celne). Szersze są także uprawnienia dokonujących jej osób, które mogą np. postanowić dokonać sprawdzenia dokumentów dotyczących innych okresów rozliczeniowych niż ten, z którym związane jest dane postępowanie. Nie krępują ich także aspekty geograficzne - czynności można wykonać w dowolnym miejscu, także poza regionem, w którym pracuje dany urząd. Nie ma przy tym znaczenia jakiej wielkości jest dane przedsiębiorstwo - może ona zostać wykonana także u tych najmniejszych. Decyzję podejmuje naczelnik urzędu celno-skarbowego. Oba rodzaje kontroli mogą zostać wykonane równocześnie. 

Czy dowiemy się z wyprzedzeniem?

Bardzo istotną różnicą z punktu widzenia przedsiębiorcy jest obowiązek zawiadomienia podatnika, jaki ciąży na osobach przeprowadzających kontrolę podatkową. Stosowny organ powinien dostarczyć zawiadomienie o zamiarze jej wszczęcia, po czym jej adresat ma siedem dni od dnia doręczenia na to, by się do niej przygotować (chyba, że wyrazi wolę wcześniejszego rozpoczęcia)- może więc jeszcze sprawdzić poprawność dokonania  wszystkich rozliczeń i innych obowiązków i złożyć ewentualne korekty. Istotne jest także to, że jeśli kontrola nie rozpocznie się w ciągu 30 dni, koniecznie jest wysłanie kolejnego zawiadomienia.

Obowiązku uprzedzania o podejmowanych czynnościach nie ma natomiast w przypadku kontroli celno-skarbowej - zaczyna się ona od dnia doręczenia upoważnienia do jej przeprowadzenia, w szczególnych przypadkach wystarczy jednak okazanie legitymacji pracownika KAS. Będziemy jednak mieli prawo do złożenia korekt deklaracji - w terminie 14 dni.

Każda taka kontrola, obojętnie którego rodzaju, może wiązać się z dużym stresem, jeśli nie jesteśmy pewni, czy wszystko w naszych rozliczeniach jest w porządku. Tym bardziej warto więc zdecydować się na usługi wykonywane przez dobre biuro rachunkowe, takie, jak np. opolska Calendaria. Fachowcy będący na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, a także, dzięki obsłudze wielu firm, obeznani z różnymi trudniejszymi zagadnieniami, to zawsze gwarancja spokoju.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Od 10 do 12 maja 2019 roku odbędzie się Zlot Food Trucków w...

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

10-12 maja (piątek, sobota, niedziela) skwer Stefana Kisielewskiego będzie...

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

W wyniku głosowania mieszkańców, poznaliśmy tytuły filmów, które...

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Dzień Społeczeństwa Informacyjnego...

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

W weekend, 11 i 12 maja w Gassach nad Wisłą w gminie Konstancin-Jeziorna...

II Piaseczyńska Noc Muzeów

II Piaseczyńska Noc Muzeów

18 maja 2019 roku zapraszamy na II PIASECZYŃSKA NOC MUZEÓW...

Dziennikarstwo obywatelskie

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...