Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Nie zmieniłeś opon na zimowe? Sprawdź, jak to wpłynie na wysokość odszkodowania

Kategorie: Aktualności
Utworzone: sobota, 23 marca 2019 Źródło: Artykuł partnera

Z roku na rok zimy w Polsce są mniej surowe. Wielu kierowców rezygnuje więc z sezonowej wymiany opon, stawiając na modele całoroczne lub letnie. Co istotne, według obowiązującego prawa ta zmiana nie jest konieczna, o ile użytkowane koła posiadają bieżnik o szerokości minimum 1,6 mm. Za założeniem opon zimowych przemawia rozsądek właścicieli aut oraz rekomendacja Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pozostaje natomiast jeszcze jedna kwestia: jak niezmienione koła mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania powypadkowego?

Letnie opony nie zdają zimą egzaminu, a całoroczne budzą zastrzeżenia

Coraz większa liczba kierowców przekonuje się, że korzystanie z kół letnich w mroźne dni nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem: zatrzyma je bowiem pierwsze ośnieżone oraz oblodzone wzniesienie. Dlatego co roku na przełomie jesieni i zimy do serwisów wymiany opon ustawiają się długie kolejki. Mimo że do ogólnych wydatków trzeba doliczyć zakup i przechowywanie jeszcze jednego kompletu kół, właściciele samochodów chwalą sobie bezpieczeństwo, jakie dają im zimowe opony.

Jak zatem wygląda sytuacja z bieżnikami całorocznymi, także często stosowanymi przez kierowców? Z pewnością oszczędzają one czas i pieniądze, ale czy zapewniają spokojną jazdę nawet podczas mrozów? Testy przeprowadzane z roku na rok przez portale motoryzacyjne wskazują, że nie są one tak bezpieczne, jak podobnej jakości ogumienie letnie czy zimowe. Przy stosowaniu opon całorocznych droga hamowania może wydłużyć się nawet o 2 metry, co na oblodzonej nawierzchni nierzadko doprowadza do wypadku.

Brak opon zimowych wpływa na wysokość odszkodowania z AC i OC

Niechęć do zmiany kół na sezonowe odbije się także na portfelu w przypadku starań o uzyskanie rekompensaty od ubezpieczyciela. Odszkodowanie z AC może nawet nie zostać wypłacone - zapis w prawie pozostawia likwidatorowi prawo odmowy rozliczenia szkody, gdy doszło do niej z winy udowodnionego "rażącego niedbalstwa osoby ubezpieczonej", które tutaj figuruje jako jazda na oponach letnich w zimie. Jeśli to było bezpośrednim powodem stłuczki, a dzięki zmianie kół do wypadku by nie doszło, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania

Podczas korzystania z polisy OC sprawcy wypadku asekurator nie ma możliwości postąpić tak, jak w przypadku AC. Ponieważ nie istnieje prawny wymóg wymiany opon na sezonowe, likwidator szkód jest zobowiązany do zrekompensowania strat. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy koła były w stanie uniemożliwiającym bezpieczną jazdę: wtedy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć kwotę wypłacanego świadczenia. Aby zminimalizować to ryzyko, warto poprosić o pomoc specjalistów, takich jak firma Codex, którzy ofiarują wsparcie w staraniach o odszkodowanie. I przede wszystkim dbać o stan opon, ich regularny przegląd, a także sezonową wymianę.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Szanowni Mieszkańcy Gminy Lesznowola!W związku z ostatnimi doniesieniami...

Spacerkiem po CEM

Spacerkiem po CEM

Zapraszamy 10 lipca na zwiedzanie nowego obiektu Centrum...

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-letni chłopak nie zachował podstawowych zasad bezpieczeństwa i wjechał...

Dni Tarczyna

Dni Tarczyna

6 lipca 2019 r. zapraszamy na Dni Tarczyna...

Nightskating Piaseczno #3

Nightskating Piaseczno #3

Zapraszamy na drugi w tym sezonie przejazd Nightskating Piaseczno. Spotykamy...

Bajkowy zakątek

Bajkowy zakątek

10 lipca 2019 r. Centrum Kultury zaprasza dzieci na Bajkowy Zakątek, podczas...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...