Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 1 kwietnia 2019 Źródło: materiał partnera

Budowa własnego domu to spełnienie marzeń wielu ludzi. Moment, w którym kupiona już jest działka, wybrany projekt, dopięte wszystkie formalności przyznany kredyt i można ruszać z budową, staje się jednym z najszczęśliwszych momentów i wydaje się, że nic nie może tej radości zaburzyć. Niestety, podczas budowy, na przyszłych właścicieli domu czyha wiele pułapek i przykrych niespodzianek. Na niektóre, na szczęście, można się przygotować.

Dom w budowie

Dom w budowie jest zagrożony niemalże tymi samymi ryzykami, którymi zagrożony jest dom, w którym już można zamieszkać. Różnica polega jedynie na tym, że klasyczne ubezpieczenie nieruchomości dotyczy wyłącznie budynków, które zostały odebrane przez inspektora nadzoru budowlanego i oddane do użytkowania właścicielom.

Dom w budowie nie spełnia tych wymagań, dlatego też nie może zostać objęty tego rodzaju ochroną. Więcej na ten temat można przeczytać, przeglądając ubezpieczenie nieruchomości na www.ubezpieczeniaonline.pl. Czy zatem jest on narażony na zalanie, kradzież i pożar, a właściciel nic z tym nie może zrobić?

Jakie są skutki zniszczenia domu w budowie

Budowa domu zazwyczaj finansowana jest z kredytu. Kredyt jest wypłacany w transzach. Pierwsza transza przeznaczona jest na pierwszy etap budowy, który jest jasno opisany w kosztorysie. Dopiero po jego zakończeniu następuje odbiór pierwszego etapu przez pracownika banku i po zatwierdzeniu wykonanych prac, wypłacana jest druga transza kredytu. Taka praktyka ma na celu weryfikowanie tego, czy kredyt rzeczywiście jest przeznaczany na budowę domu. To kredyt celowy i jako taki musi być spożytkowany na wskazany we wniosku cel, czyli budowę domu.

Jeżeli na jednym z etapów budowy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, które spowoduje poważne zniszczenia, a dom w budowie nie ma ubezpieczenia, to poszkodowany będzie musiał z własnych pieniędzy pokryć te zniszczenia. Koszty mogą sięgać wielu tysięcy złotych (kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu). Jeżeli nie dysponuje takimi środkami to budowa będzie musiała zostać wstrzymana, bo kolejna transza nie zostanie wypłacona. W efekcie przeszkody zaczną się tylko piętrzyć i mnożyć. To nie wróży dobrego zakończenia.

Ubezpieczenie budowlane

Decydując się jednak na wykupienie ubezpieczenia budowlanego, poszkodowany otrzyma pieniądze z polisy i z tych pieniędzy będzie mógł naprawić wszystkie powstałe szkody i zniszczenia. O ile to pewnie nieco opóźni dalsze prace - niemożliwe jest na przykład stawianie ścian bez stabilnych i bezpiecznych fundamentów - o tyle nie wstrzyma ich na bardzo długo. Opóźnienie potrwa tyle, ile trwać będą prace naprawcze, a nie tak długo aż poszkodowany zdobędzie środki na naprawy.

To główna zaleta ubezpieczenia budowlanego. O pozostałych cechach tej polisy można poczytać na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/co-to-jest-ubezpieczenie-budowlane/281.html.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie budowlane?

To, czy ubezpieczenie budowlane warto mieć, już zostało wyjaśnione. Kolejną kwestią jest to, na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Oczywiście istotny jest tutaj zakres ochrony, ryzyka, na które można się ochronić, przedmioty, które można objąć ochroną oraz suma ubezpieczenia, która będzie stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania. Nie bez znaczenia jest również koszt takiego ubezpieczenia, ponieważ to nieco powiększy koszt całej budowy. Jednakże, wzrost wydatków związany z wykupieniem polisy na pewno nie będzie tak duży, jak ewentualna konieczność pokrycia kosztów zniszczeń, gdyby takie powstały.

Koszty polisy można sobie samodzielnie policzyć poprzez skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. To nie tylko sposób na uzyskanie szacunkowej składki, ale również na uzyskanie informacji, jak taka składka kształtuje się w różnorodnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W ten sposób można wybrać najtańsze ubezpieczenie. Porównywarkę można znaleźć na stronie www.ubezpieczeniaonline.pl. Wystarczy podać dane i po kilku sekundach wszystkie informacje zostaną przekazane zainteresowanemu.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Podyskutuj o książkach

Podyskutuj o książkach

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze...

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

W sobotę, 18 stycznia w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy...

Czwartki bez prądu

Czwartki bez prądu

Od 9 stycznia 2020 r. w Bibliotece Głównej w CEM rozpoczynamy cykliczną...

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

11 i 12 stycznia 2020 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów...

Polska Wersja w Piasecznie

Polska Wersja w Piasecznie

21 lutego 2020 roku wystąpi zespół POLSKA WERSJA. Miejsce: Dom Kultury...

Spotkanie z Maxem Czornyjem

Spotkanie z Maxem Czornyjem

W czwartek 23 stycznia o godz. 18.30 w Bibliotece Głównej odbędzie się...

Dziennikarstwo obywatelskie

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...