Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 1 kwietnia 2019 Źródło: materiał partnera

Budowa własnego domu to spełnienie marzeń wielu ludzi. Moment, w którym kupiona już jest działka, wybrany projekt, dopięte wszystkie formalności przyznany kredyt i można ruszać z budową, staje się jednym z najszczęśliwszych momentów i wydaje się, że nic nie może tej radości zaburzyć. Niestety, podczas budowy, na przyszłych właścicieli domu czyha wiele pułapek i przykrych niespodzianek. Na niektóre, na szczęście, można się przygotować.

Dom w budowie

Dom w budowie jest zagrożony niemalże tymi samymi ryzykami, którymi zagrożony jest dom, w którym już można zamieszkać. Różnica polega jedynie na tym, że klasyczne ubezpieczenie nieruchomości dotyczy wyłącznie budynków, które zostały odebrane przez inspektora nadzoru budowlanego i oddane do użytkowania właścicielom.

Dom w budowie nie spełnia tych wymagań, dlatego też nie może zostać objęty tego rodzaju ochroną. Więcej na ten temat można przeczytać, przeglądając ubezpieczenie nieruchomości na www.ubezpieczeniaonline.pl. Czy zatem jest on narażony na zalanie, kradzież i pożar, a właściciel nic z tym nie może zrobić?

Jakie są skutki zniszczenia domu w budowie

Budowa domu zazwyczaj finansowana jest z kredytu. Kredyt jest wypłacany w transzach. Pierwsza transza przeznaczona jest na pierwszy etap budowy, który jest jasno opisany w kosztorysie. Dopiero po jego zakończeniu następuje odbiór pierwszego etapu przez pracownika banku i po zatwierdzeniu wykonanych prac, wypłacana jest druga transza kredytu. Taka praktyka ma na celu weryfikowanie tego, czy kredyt rzeczywiście jest przeznaczany na budowę domu. To kredyt celowy i jako taki musi być spożytkowany na wskazany we wniosku cel, czyli budowę domu.

Jeżeli na jednym z etapów budowy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, które spowoduje poważne zniszczenia, a dom w budowie nie ma ubezpieczenia, to poszkodowany będzie musiał z własnych pieniędzy pokryć te zniszczenia. Koszty mogą sięgać wielu tysięcy złotych (kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu). Jeżeli nie dysponuje takimi środkami to budowa będzie musiała zostać wstrzymana, bo kolejna transza nie zostanie wypłacona. W efekcie przeszkody zaczną się tylko piętrzyć i mnożyć. To nie wróży dobrego zakończenia.

Ubezpieczenie budowlane

Decydując się jednak na wykupienie ubezpieczenia budowlanego, poszkodowany otrzyma pieniądze z polisy i z tych pieniędzy będzie mógł naprawić wszystkie powstałe szkody i zniszczenia. O ile to pewnie nieco opóźni dalsze prace - niemożliwe jest na przykład stawianie ścian bez stabilnych i bezpiecznych fundamentów - o tyle nie wstrzyma ich na bardzo długo. Opóźnienie potrwa tyle, ile trwać będą prace naprawcze, a nie tak długo aż poszkodowany zdobędzie środki na naprawy.

To główna zaleta ubezpieczenia budowlanego. O pozostałych cechach tej polisy można poczytać na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/co-to-jest-ubezpieczenie-budowlane/281.html.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie budowlane?

To, czy ubezpieczenie budowlane warto mieć, już zostało wyjaśnione. Kolejną kwestią jest to, na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Oczywiście istotny jest tutaj zakres ochrony, ryzyka, na które można się ochronić, przedmioty, które można objąć ochroną oraz suma ubezpieczenia, która będzie stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania. Nie bez znaczenia jest również koszt takiego ubezpieczenia, ponieważ to nieco powiększy koszt całej budowy. Jednakże, wzrost wydatków związany z wykupieniem polisy na pewno nie będzie tak duży, jak ewentualna konieczność pokrycia kosztów zniszczeń, gdyby takie powstały.

Koszty polisy można sobie samodzielnie policzyć poprzez skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. To nie tylko sposób na uzyskanie szacunkowej składki, ale również na uzyskanie informacji, jak taka składka kształtuje się w różnorodnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W ten sposób można wybrać najtańsze ubezpieczenie. Porównywarkę można znaleźć na stronie www.ubezpieczeniaonline.pl. Wystarczy podać dane i po kilku sekundach wszystkie informacje zostaną przekazane zainteresowanemu.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

Oddalona od Warszawy o zaledwie 20 km Góra Kalwaria na mapie LOTTO Poland Bike...

Zostań właścicielem wozu strażackiego

Zostań właścicielem wozu strażackiego

Gmina Konstancin-Jeziorna wystawiła na sprzedaż wóz strażacki, który...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

I Mazowiecki Jarmark Rzemiosł Dawnych i Rękodzieła

I Mazowiecki Jarmark Rzemiosł Dawnych i Rękodzieła

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r. na terenie pchlego...

Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2020

Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2020

W lipcowe i sierpniowe piątkowe wieczory zapraszamy na kolejny cykl kina pod...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...