Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Wspólność majątkowa małżonków ochroni dłużnika? Niekoniecznie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 26 maja 2019 Źródło: Materiał partnera

Jak wszyscy wiemy, dość często zdarza się, że odzyskiwanie długów drogą polubowną okazuje się niemożliwe i skończyć się musi postępowaniem egzekucyjnym. Jeśli tylko dłużnik posiada majątek, z którego można zaspokoić roszczenie, rzecz wydaje się prosta. W praktyce jednak, nierzadko pojawiają się problemy. Nie zawsze można przecież bez przeszkód sięgnąć po majątek wspólny małżonków, a wartość osobistego okazuje się dalece niewystarczająca.

Czy do powstania długu doszło za zgodą obojga?

Istotną cechą wspólności majątkowej małżonków jest fakt, że nie ma znaczenia stopień, w jakim przyczyniali się oni do powstania swojego majątku. Nawet jeśli dany składnik mienia został w całości nabyty z pieniędzy wypracowanych przez jednego z nich, pozostaje własnością wspólną. Ustalenie nierównych udziałów, np. w trakcie rozwodu co prawda jest możliwe, jednak wymaga decyzji sądu i ich uzyskanie wcale nie jest łatwe. Trzeba wykazać zaistnienie naprawdę ważnych powodów. Fakt, iż bezpośredni wkład w stworzenie dobytku nie był równy, na pewno nie zostanie za taki uznany -  za przyczynienie się do jego powstania uważa się całokształt starań o rodzinę i jej potrzeby, czego kwestia uzyskiwanych dochodów nie wyczerpuje.

Okoliczność ta niesie ze sobą, zależnie od sytuacji, zagrożenie albo dla dłużnika, albo wierzyciela. Wspólność majątku sprawia, że może on posłużyć do zaspokojenia roszczeń kierowanych do któregokolwiek z małżonków, jeśli tylko dane zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego. Jeśli jednak takiej zgody nie było, trzeba będzie zadowolić się majątkiem osobistym jednego z nich,  jego wynagrodzeniem za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że nierzadko odzyskanie wszystkich pieniędzy okazuje się niemożliwe. Chyba, że doprowadzimy do ustanowienia rozdzielności. Jak przypomina specjalista z wrocławskiej kancelarii AIF, wierzyciel także ma prawo wystąpić w tej sprawie z wnioskiem. Kiedy ma on szansę powodzenia?

Co musi wykazać wierzyciel?

Kluczowym zadaniem wierzyciela jest w tej sytuacji jedynie uprawdopodobnienie (a nie udowodnienie), że aby móc zaspokoić swoje roszczenie, niezbędny będzie podział majątku należącego do tworzonego przez dłużnika małżeństwa. W tym celu pomocne będą wszelkie dokumenty, zeznania świadków czy opinie biegłych, a także oświadczenie złożone przez osoby trzecie. Nie mają zastosowania procedury dotyczące postępowania dowodowego, nie ma też formalnej konieczności powoływania się na bezskuteczność dotychczasowego postępowania egzekucyjnego. Wierzytelność, która ma zostać w ten sposób zaspokojona, musi być wymagalna.

Stroną, przeciw której kierujemy taki pozew (do sądu rejonowego, niezależnie do tego, jaką wartość ma przedmiot sporu) jest oboje małżonków. Trzeba będzie ustalić gdzie zawierali oni małżeństwo, gdyż niezbędne jest pozyskanie i załączenie jego aktu.

Im szybciej podejmiemy starania o odzyskanie długu, tym zawsze większą będziemy mieli szansę na to, że przyniosą one sukces. Dlatego, zwłaszcza jeśli dana sprawa jest bardziej złożona, warto sięgnąć po pomoc, jakiej może udzielić nam wyspecjalizowana kancelaria prawna, której pracownicy na każdym etapie od razu sięgną po właściwe rozwiązania pojawiających się problemów.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

OFF-spring Festival

OFF-spring Festival

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na IV...

1. Górski Bieg Zająca – Góra Kalwaria 2019

1. Górski Bieg Zająca – Góra Kalwaria 2019

15 czerwca 2019 r. w Górze Kalwarii po raz pierwszy odbędzie się Górski...

Nordic Walking dla osób 50+

Nordic Walking dla osób 50+

16 marca 2019 roku wystartowała kolejna edycja zajęć Nordic Walking dla...

Zapomniana rzeźba - wystawa w Lescer

Zapomniana rzeźba - wystawa w Lescer

W czerwcu i lipcu Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na międzynarodową wystawę...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Festyn Parafialny 2019

Festyn Parafialny 2019

9 czerwca 2019 r. o godz. 14.00 GOK Lesznowola zaprasza na Festyn Parafialny...

Dziennikarstwo obywatelskie

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...