Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Dozór techniczny urządzeń transportu bliskiego

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 14 lipca 2019 Autor: Materiał partnera

Wszędzie tam, gdzie wykonywana praca wiąże się z podnoszeniem i transportem ładunków, przede wszystkim tych o większym ciężarze, liczyć się trzeba z ryzykiem związanym z jego upadkiem. Ze względu na powstające zagrożenie poprawna konstrukcja i stan techniczny urządzeń do tego przeznaczonych musi być więc przedmiotem szczególnej troski. Regulacją zasad w tym zakresie zajmują się specjalne jednostki dozorowe, które tworzą oraz egzekwują przepisy dotyczące sprzętu transportu bliskiego.

Dozór pełny i dozór uproszczony

Urządzenia obejmowane kontrolą Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) podzielone są na cztery grupy - urządzenia bezciśnieniowe, urządzenia ciśnieniowe, urządzenia transportu bliskiego oraz urządzenia do odzyskiwania par paliwa. Pierwsza i druga grupa dotyczy przede wszystkim zbiorników i kotłów, trzecia grupa to rozwiązania montowane na stacjach paliw. Najliczniejszą grupę urządzeń objętych dozorem stanowią urządzenia transportu bliskiego, a wśród nich te przeznaczone do transportu ładunków wewnątrzzakładowego - suwnice, wciągniki, żurawie.

Stosowany w tej grupie dozór może przybierać dwie formy - pełną lub uproszczoną. Dozór pełny zakłada m.in. konieczność wykonania badań technicznych urządzenia pod odpowiednim obciążeniem. Dozór uproszczony dotyczy m.in. wciągników z napędem ręcznym o udźwigu do 2 ton oraz elektrycznych o udźwigu do 1 tony. W ich przypadku stosuje się dozór sprowadza się do sprawdzenia dokumentów, nie ma również obowiązku zgłaszania ich do UDT ani wykonywania badań technicznych. Należy pamiętać o tym, że brak konieczności przeprowadzania pełnego dozoru nie zwalnia eksploatującego urządzenie z wykonywania zalecanej przez producenta konserwacji.

Wybór wciągnika - czy forma dozoru ma znaczenie?

 Wybór wciągnika objętego dozorem uproszczonym jest rozwiązaniem dla eksploatujących, którzy na co dzień operują ładunkami o niewielkim ciężarze. Przed jego zakupem należy dokładnie przeanalizować potrzeby zakładowe, a przede wszystkim jego udźwig i natężenie pracy. Wciągarka łańcuchowa powinna być wybrana tak,  by  odpowiedni zapas zapewniać w obu tych aspektach, co nie stanowi problemu w przypadku szerokiego wyboru wciągarek łańcuchowych oraz linowych dostępnych na rynku, np. w ofercie wrocławskiej firmy HAK. Należy przy tym pamiętać, że urządzenia o większym udźwigu zawsze będą wymagały ścisłej kontroli oraz aktualizacji dopuszczenia ich do użytkowania.

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem użytkowania?

Po zakupie wciągnika czy większej ich liczby musimy zwrócić się do Urzędu Dozoru Technicznego z wnioskiem o przeprowadzenie badania, sporządzonym na udostępnionym przez UDT w sieci formularzu - na każde urządzenie powinien przypadać osobny dokument. Niezbędne są też zdublowane dokumentacje zawierające szereg pozycji: szkic sytuacyjny sprzętu i otoczenia, rysunek zasilania, potwierdzenie prawidłowo wykonanego montażu i testów, a także protokoły z odbiorów konstrukcji budowlanej i pomiarów efektywności zabezpieczeń. Kolejnym krokiem, po zweryfikowaniu dokumentacji przez urząd, jest badanie odbiorcze wykonywane przez jego inspektora. Badanie sprawdza, czy produkt nie ma wad, weryfikuje również zgodność z dokumentami i oznakowanie.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Karawana rusza na Mazowsze

Karawana rusza na Mazowsze

Jak co roku w okresie letnim na Mazowsze wyrusza Karawana. Wędrujący Festiwal...

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze...

BOULE W konstancińskim PARKU

BOULE W konstancińskim PARKU

Zapraszamy na letni cykl zawodów w boule. Zapewniamy sprzęt i wsparcie...

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

W niedzielę, 11 sierpnia, godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

15 sierpnia 2019 roku z okazji Święta Wojska Polskiego w amfiteatrze...

Kino plenerowe w amfiteatrze

Kino plenerowe w amfiteatrze

W piątkowe wieczory lipca i sierpnia Konstanciński Dom Kultury zaprasza do...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...