Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Budujesz dom? Koniecznie sprawdź jego szczelność

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 11 lipca 2019 Autor: Materiał partnera

Zdecydowana większość, bo nawet 80% energii zużywanej przez domy jednorodzinne pochłaniana jest przez ogrzewanie. Każdego roku wydajemy więc nawet tysiące złotych, które jednak dosłownie uciekają nam różnymi drogami, poprzez przenikanie, zwłaszcza jeśli projektant i wykonawca nie uniknął mostków termicznych, ale także za sprawą wszelkiego rodzaju nieszczelności. Dlatego warto nie tylko stosować jak najdoskonalsze rozwiązania, ale po prostu sprawdzać jaki efekt udało się dzięki nim uzyskać.

Wydajne ogrzewanie i grube ocieplenie to nie wszystko

Dostęp do materiałów budowlanych, jakim mogą się dziś cieszyć inwestorzy i wykonawcy, daleko przewyższa to, co mieliśmy do dyspozycji jeszcze kilka dekad temu. Wzrosła także świadomość wielkiej wagi, jaką ma zagadnienie energooszczędności nowych i modernizowanych obiektów. Nawet jeśli do kogoś niespecjalnie trafiają apele o ograniczenie emisji spalin czy zużycia energii w trosce o środowisko, to tak czy inaczej będzie do niego dążył aby chronić nie tyle planetę, co własny budżet.

Z magazynów dostawców znikają więc coraz lepsze okna, często już z trójszybowym wkładem, stosujemy także bardziej skuteczne izolacje. Te i wiele innych elementów to ważny element walki ze stratami ciepła, każdy budynek to jednak dość złożona konstrukcja pełna m.in. najrozmaitszych łączeń, a także przecinającej poszczególne przegrody infrastruktury. Nawet jeśli uda nam się w dużym stopniu wyeliminować mostki termiczne, pozostaje więc problem ewentualnych nieszczelności, które także są w stanie w dłuższej perspektywie boleśnie uderzyć nas po kieszeni. Te potrafią występować w najróżniejszych miejscach i nie zawsze muszą być tak pokaźne, by zdradzały je skutki łatwe do dostrzeżenia przez domowników. Jak je więc znaleźć?

Dokładnie badanie kluczem do sukcesu

Jedynym sposobem na dokładne wykrycie wszelkich nieszczelności jest specjalistyczna próba, w ramach której wytworzona zostanie różnica ciśnień pozwalająca zaobserwować (dzięki wytwornicy dymu czy kamery termowizyjnej) gdzie dochodzi do ucieczek powietrza, a także jakie wartości w ciągu godziny one osiągają. W jej ramach montuje się tzw. drzwi nawiewne ("blower door") na które składa się rama z wentylatorem i płachtą uszczelniającą. Zlokalizowanie problematycznych punktów sprawia, że zajęcie się nimi nie stanowi już problemu.

W naszym kraju nie ma obecnie wymogu wykonywania takiego badania, jednak każdy wykonawca troszczący się o jakość swojej pracy tak czy inaczej je przeprowadza. Przykładem mogą być np. domy szeregowe w Tarnowskich Górach budowane przez Osiedle Sielanka. To jedna z inwestycji mogących uchodzić za wzór budownictwa energooszczędnego, trudno sobie więc wyobrazić, by zastosowawszy najlepsze materiały i rozwiązania techniczne zlekceważono ryzyko, że efekt może być zniweczony przez uciekające gdziekolwiek powietrze.

Trzeba przy tym pamiętać, że pełnej szczelności domu, jeśli ma być on komfortowy i nie sprawiać kłopotów w utrzymaniu, koniecznie musi towarzyszyć sprawna wentylacja. Aby nie była ona inną przyczyną strat ciepła, powinna być wyposażona w system jego odzysku, czyli rekuperację.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Karawana rusza na Mazowsze

Karawana rusza na Mazowsze

Jak co roku w okresie letnim na Mazowsze wyrusza Karawana. Wędrujący Festiwal...

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze...

BOULE W konstancińskim PARKU

BOULE W konstancińskim PARKU

Zapraszamy na letni cykl zawodów w boule. Zapewniamy sprzęt i wsparcie...

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

W niedzielę, 11 sierpnia, godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

15 sierpnia 2019 roku z okazji Święta Wojska Polskiego w amfiteatrze...

Kino plenerowe w amfiteatrze

Kino plenerowe w amfiteatrze

W piątkowe wieczory lipca i sierpnia Konstanciński Dom Kultury zaprasza do...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...