Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Ha Cha Youn “Home(s) Project”

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: środa, 23 października 2019
Data wydarzenia: sobota, 26 października 2019
Miejsce: Ośrodek Sztuki Lescer Godzina: 16:00

26 października 2019 r. o godz. 16:00 Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na wernisaż Ha Cha Youn “Home(s) Project".

Wystawa czynna od 26.10 do 7.12 w soboty od godz. 12:00 do godz. 18:00, oraz w umówionych terminach.

Ekspozycja pracy SWEET HOME 4 w Koreańskim Centrum Kultury w Warszawie: 15.10 - 31.10 (w godzinach otwarcia Centrum).

Ideą “Home(s) Project" jest badanie warunków życia jako podstawowej potrzeby każdego człowieka. Ha Cha Youn w ramach dwutygodniowego pobytu w Zalesiu Górnym stworzy swój dom w całej przestrzeni galerii, wprowadzając koreańskie aspekty myślenia o przestrzeni życiowej. Dzisiejsze pomieszczenia Lescer były kiedyś domem rodziny Wisłockich i powstały jako ich prywatne terytorium. Do dziś z tamtego okresu pozostały meble i inne ślady życia. Artystka stworzy dialog między swoim domem, a cudzym, którego obszar zasiedli. W ramach wystawy Ha Cha Youn zrealizuje instalację korespondującą z wnętrzami Willi Wisłockich, a także zaprezentuje prace video i wielkoformatowe fotografie. Podczas otwarcia powita gości jako gospodyni, zapraszając ich do swojego domu.

Ha Cha Youn porusza w swojej twórczości zagadnienie biedy i związanego z nią wykluczenia - zjawisk, które zawsze będą obecne, a które wypierane są często jako temat niewygodny, brzydki, z którym nie chcemy mieć nic do czynienia. Artystka chce je unaocznić, przybliżyć, pokazać, dać im ważne miejsce przez umieszczenie w galerii sztuki. Sztuka jest przestrzenią wolności, podczas gdy bieda jest zniewoleniem. Poprzez ich zestawienie Ha Cha Youn ma nadzieję zrównoważyć te dwa światy, dać biedzie i poniżeniu głos, miejsce i dom.

Jednym z podstawowych materiałów w pracy twórczej Ha Cha Youn jest plastikowa siatka, która pojawia się w jej działaniach już od lat 90. Jest z jednej strony obiektem estetycznym - ze względu na kolor i transparentność, a także prostotę i surowość. Z drugiej, obiektem o głębokim znaczeniu symbolicznym. To obiekt niechaciany (plastik), wrogi dla środowiska, ale wszechobecny. ,,Podobnie jak wielu ludzi, którzy nie mają swojego miejsca - ubodzy, prześladowani, bezdomni" - mówi artystka. ,,Przenoszeni z miejsca na miejsce. Tak jak plastikowe siatki, które wiatr porywa z jednego krańca ulicy na drugi." Ha Cha Youn umieszcza torebki w drewnianych, stabilnych ramach - żeby dać im dom, miejsce, w którym mogą się na chwilę zatrzymać, odpocząć przed dalszą podróżą. Artystka nigdy nie używa spoiw, które miałyby uwięzić siatkę. Każda z prac wykonana jest z ogromną starannością - Ha Cha Youn oddaje hołd niechcianemu materiałowi.

W pracy Tojijigi, zrealizowanej w Korei Południowej, wypełnia siatki ziemną, jak ogrodniczka, odwołując się do lokalnej tradycji farmerskiej, oraz do słynnej sagi koreańskiej pisarki Pak Kyongni - Toji (ziemia). W ten sposób również zatrzymuje ruch torebek, umiejscawia je obciążając ziemią, która ma dla niej szczególne znaczenie - jest jej domem.

W Ośrodku Sztuki Lescer premierę ma najnowsza praca video artystki - Return Home, zrealizowana w Bretanii. Dedykowana uchodźcom, którzy zginęli podczas prób przepłynięcia Morza Śródziemnego. Tu torebki symbolizują szczątki, pozostałości, którym artystka daje spocząć. Ha Cha Youn mówi o sobie, jako o emigrantce - pochodzi z Korei Południowej, ale od wielu lat mieszka w Europie (obecnie w Paryżu), i stara się zachować równowagę między pracą w obydwu miejscach.

Podczas otwarcia wystawy goście wernisażu proszeni są o przyniesienie ze sobą dowolnej rzeczy, przedmiotu, obiektu znalezionego (liścia, kamienia), który artystka przyjmie jako prezent i umieści w swoim domu.

Ha Cha Youn

www.hachayoun.com  

Ur. 1960 w Masan w Korei Południowej, mieszka i pracuje w Paryżu. Studiowała sztuki piękne na uczelniach w Nîmes (Francja; Ecole Suprérieure des Beaux Arts) i w Brunszwiku (Niemcy; Hochschule für Bildende Künste). Autorka instalacji artystycznych, fotografii oraz filmów video. Jej prace w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych były pokazywane m.in. w Seulu, Hongkongu, Masan, Bangkoku, na Okinawie, w Paryżu, Poitiers, Nîmes, Brunszwiku, Hanowerze.

Partnerzy i sponsorzy:

Koreańskie Centrum Kultury, Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego.

"Home(s) Project. Nowa odsłona Willi Wisłockich w Zalesiu Górnym" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

Zapraszamy!


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Podyskutuj o książkach

Podyskutuj o książkach

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze...

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

Usłyszeć Taniec - widowisko stepowania

W sobotę, 18 stycznia w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy...

Czwartki bez prądu

Czwartki bez prądu

Od 9 stycznia 2020 r. w Bibliotece Głównej w CEM rozpoczynamy cykliczną...

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2020

11 i 12 stycznia 2020 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów...

Polska Wersja w Piasecznie

Polska Wersja w Piasecznie

21 lutego 2020 roku wystąpi zespół POLSKA WERSJA. Miejsce: Dom Kultury...

Spotkanie z Maxem Czornyjem

Spotkanie z Maxem Czornyjem

W czwartek 23 stycznia o godz. 18.30 w Bibliotece Głównej odbędzie się...

Dziennikarstwo obywatelskie

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...