Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

IV FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: sobota, 17 października 2020 Źródło: KDK
Data wydarzenia: niedziela, 18 października 2020
Miejsce: Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

"A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (...)" - pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z "Rejsu". Niemal dokładnie w 50-lecie premiery kultowego filmu Konstanciński Dom Kultury zaprasza na IV Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. Nie będzie nudy! Będzie się działo, i to sporo! Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, spotkania z twórcami i kultowe filmy.  

- W tym roku zapraszamy do zanurzenia w "Filmowy Świat Maklaka" w formule hybrydowej -mówi Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury - do czego szczególnie zachęcam w tych trudnych czasach. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa także ze względu na program. Jest ona dedykowana niezwykłemu twórcy, którzy darzył Festiwal ogromną życzliwością i był pierwszym przewodniczącym jury konkursowego - Jerzemu Gruzie. Zobaczą Państwo dwa jego filmy: najnowszy "Dariusz" i ulubiony - "Przeprowadzkę", którego scenariusza pomysłodawcą był nie kto inny, jak Zdzisław Maklakiewicz. Duch Maklaka będzie więc w tym roku silnie obecny, tym bardziej, że z terminem festiwalu zbiegają się 50. urodziny kultowego filmu "Rejs". Zapraszam na święto kina w Konstancinie - dodaje dyrektor KDK.

Festiwal jest poświęcony popularyzacji dokonań artystycznych aktora Zdzisława Maklakiewicza oraz jego przyjaciół, wybitnych aktorów, reżyserów… ikon polskiego filmu i sceny oraz wszystkich twórców kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Od czterech lat festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się, m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna czy Olgierd Łukaszewicz.

52 filmy na 50-lecie "Rejsu"

Festiwalowi towarzyszy konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oaz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki - dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny. W tym roku o nagrody rywalizują aż 52, niezwykle różnorodne produkcje. Najlepsze z nich, wybrane przez jury pod przewodnictwem Marka Piwowskiego, będzie można obejrzeć 18 października w Hugonówce.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się niemal dokładnie w 50-lecie premiery ponadczasowego "Rejsu", który zadebiutował na ekranie 19 października 1970 roku. Warto podkreślić, że to właśnie w "Rejsie" po raz pierwszy razem zagrali Jan Himilsbach oraz Zdzisław Maklakiewicz, dając początek najbardziej wyrazistemu, filmowemu duetowi w dziejach polskiego kina. Wystąpili w 13 niezapomnianych filmach, a ich kreacje zapisały w historii polskiego filmu. Dlatego też w jury tegorocznego konkursu nie mogło zabraknąć przyjaciela Maklaka, wybitnego reżysera "Rejsu" Marka Piwowskiego. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Hugonówce 18 października.

Pamięci Jerzego Gruzy

Podczas tegorocznej edycji będziemy wspominać zmarłego w tym roku reżysera Jerzego Gruzę - przyjaciela Maklaka, pierwszego przewodniczącego jury naszego festiwalowego konkursu dla początkujących filmowców. Wybitnego twórcę teatralnego, filmowego i telewizyjnego będzie wspominała, m.in. jego przyjaciółka, aktorka Tatiana Sosna-Sarno. Nie zabraknie również projekcji jego filmów. Obejrzymy "Dariusza" - ostatni obraz reżysera oraz jego ulubioną produkcję "Przeprowadzka". Co warto podkreślić, jednym z pomysłodawców scenariusza do tego filmu był Zdzisław Maklakiewicz. - Kiedy Zdzisław wchodził na plan wszystko się unosiło, to był właśnie duch Maklaka. Coś trudnego do zdefiniowania, metafizyka - tak w 2017 roku podczas Festiwalu Jerzy Gruza wspominał "Maklaka".

Zdzisław Maklakiewicz (1927 - 1977)

Polski aktor teatralny i filmowy. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. W 1947 roku podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie - dyplom uzyskał w 1950 roku. Próbował studiować reżyserię, lecz nie ukończył tych studiów. Był aktorem Teatru Syrena, Teatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem. 2 sierpnia 2009 prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Jak uczestniczyć w IV Festiwalu Filmowy Świat Maklaka

Zapraszamy do Hugonówki wszystkich kinomanów i nie tylko, którzy chcieliby poczuć tego wyjątkowego ducha "Świata Maklaka". Szczegóły na konstancinskidomkultury.pl, festiwalmaklaka.pl oraz na profilu Facebook /swiatmaklaka

Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczna, IV edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół będzie nieco inna niż dotychczasowe. W trosce o bezpieczeństwo uczestników Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej - część wydarzeń transmitowana będzie także na żywo w internecie, a publiczność, która będzie chciała uczestniczy w tym święcie kina bezpośrednio będzie to mogła zrobić po wcześniejszej rejestracji.

https://docs.google.com/forms/d/1ci-M9GJ5D8fTf269UmF3qLwsYEkzeQ2Xj9CWy2ydfr0/edit

Co warto zobaczyć - program

11.00-14.30 - pokazy filmów konkursowych

14.45 - pokaz filmu J. Gruzy Przeprowadzka

16.00 - Projekcja filmu J. Gruzy Dariusz

17.30 - Spotkanie z Tatianą Sosną-Sarno - wspomnienie J. Gruzy

18.00 - Gala wręczenia nagród  i projekcja nagrodzonego filmu 

Szczegółowe informacje na:

www.konstancinskidomkultury.pl
www.swiatmaklaka.pl
facebook.com/swiatmaklaka

Formuła hybrydowa
TRANSMISJA ONLINE: facebook.com/swiatmaklaka

Zapraszamy!


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

49- latek wpadł z ... orzechami

49- latek wpadł z ... orzechami

Policjanci z Konstancina-Jeziorny zatrzymali 49-latka, który włamał się do...

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 722 ul. Księcia Janusza I Starego

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 722 ul. Księcia Janusza I Starego

Firma FAL-BRUK zawiadamia o wprowadzeniu od dnia 16 października 2020 r....

NEO Tools Mazowiecki Wrak Race w Mysiadle

NEO Tools Mazowiecki Wrak Race w Mysiadle

Po ponad rocznej przerwie wznawione zostają największe w Polsce wyścigi...

Piorun uderzył w drzewo w parku w Piasecznie

Piorun uderzył w drzewo w parku w Piasecznie

W poniedziałek 5 października podczas burzy piorun uderzył w lipę rosnącą...

Wejście do lasu Darya Koltsova

Wejście do lasu Darya Koltsova

Jesienią Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na wystawę indywidualną Darii...

Zamknięcie ulicy Mazowieckiej w Bobrowcu

Zamknięcie ulicy Mazowieckiej w Bobrowcu

Starostwo Powiatowe w Piasecznie w najbliższy wtorek 13 października 2020 r.,...

Dziennikarstwo obywatelskie

NEO Tools Mazowiecki Wrak Race w Mysiadle

NEO Tools Mazowiecki Wrak Race w Mysiadle

Po ponad rocznej przerwie wznawione zostają największe w Polsce wyścigi...

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Bezpłatne porady architektów wnętrz w Piasecznie

Z bezpłatnych konsultacji profesjonalnych projektantów wnętrz będzie można...

Poznaj z nami Konstancin

Poznaj z nami Konstancin

W niedzielę, 13 września Konstanciński Dom Kultury zaprasza na „Dzień...

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Nowość z nagrodami dla klientów Centrum Handlowego Auchan Piaseczno

Jesień zapowiada się obiecująco. Nowe kolekcje zachęcają do uzupełnienia...

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie-Jeziornie

Konstancin-Jeziorna, jedyne uzdrowisko na Mazowszu ma swój Punkt Informacji...