Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Utworzone: poniedziałek, 1 marca 2021 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Ruszyły prace przy rewitalizacji terenu przy ul. Julianowskiej 67A.

Nowoczesność i wielofunkcyjność

- Na powierzchni ok. 850 m kw. mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowoczesny teren, pełniący funkcje zgodne z działalnością Biblioteki i Klubu Kultury w Józefosławiu - podkreśla burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Powstanie przestrzeń publiczna wysokiej jakości, wielofunkcyjna, z dobrze zaprojektowanym każdym detalem np. podświetleniem drzew, budką bookcrossing czy elementami małej architektury. Część wyposażenia typu scena, trejaże do ekspozycji wystaw, służyć będzie działalności Klubu Kultury i Biblioteki, a także wspierać będzie funkcję społeczną i integracyjną skweru. W projekcie zastosowano energooszczędne oświetlenie LED, a wybrane materiały na podesty czy siedziska są trwałe, bezpieczne i estetyczne. Projekt charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi. W miejscu najniżej położonym powstanie ogród deszczowy czyli zagłębienie do gromadzenia wody z nawalnych opadów. Wykorzystany zostanie też do podlewania podziemny zbiornik na wody deszczowe. Zaprojektowano do niego przepompownię oraz automatyczny system nawadniania, który umożliwi podlewanie nocą i nad ranem, co sprzyja oszczędzaniu wody. W przypadku wyczerpania wód opadowych do podlewania układ nawadniania będzie zasilany z wodociągu. Nowoczesny design wraz z ekologicznymi rozwiązaniami łatwymi w utrzymaniu będą znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Zrelaksuj się, posłuchaj koncertu, obejrzyj wystawę

Projekt zagospodarowania placu przed Klubem Kultury i Biblioteką uwzględnia zachowanie minimalnej wielkość powierzchni biologicznie czynnej w 70%. Obejmuje zorganizowanie terenu spotkań i aktywnych działań kulturalno-artystycznych poprzez wydzielenie kilku obszarów aktywności.

Pierwszym z nich jest teren widowiskowy ze sceną o powierzchni 51,2 m kw., zintegrowaną z pergolą. Na potrzeby widowni oraz różnych działań artystyczno-warsztatowych teren pokryty będzie trawnikiem, na którym ustawiane będą przenośne leżaki (8 sztuk) i stacjonarne hamaki (2 sztuki).

Teren edukacyjno-wypoczynkowy stanowić będzie zaś "zieloną salę wykładową" z altaną, trejażowymi konstrukcjami drewnianymi, siedziskami oraz stolikami do gier planszowych. Strefy do wypoczynku, opalania i zabawy wyznaczone są w postaci podestów z drewna w częściowym połączeniu z tarasem kawiarnianym, a częściowo z terenem wspinaczkowym i do zabaw. Nie zabraknie tu obszaru do wspinania i ćwiczeń ruchowych o nawierzchni bezpiecznej z mat przerostowych, z urządzeniem do wspinania, trampoliną i bujakami dla najmłodszych.

Uzupełnieniem wyposażenia skweru będą kosze na śmieci (4 sztuki), stojaki na rowery (3 sztuki), poidełko/karmnik dla ptaków oraz tablica z regulaminem.

Zieleń

Zieleń na skwerze ma pełnić rolę ozdobną, izolacyjną oraz ochronną (drzewa mają ocienić teren) jak również retencjonującą wodę (ogród deszczowy). Do zieleni istniejącej - żywopłotowej - dosadzone zostaną brakujące rośliny. Drzewa i krzewy w środkowej części terenu zostaną przesadzone w strefy projektowanej zieleni, gdzie potrzebne są takie o szerokiej koronie, dające cień na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe i otoczenie. Posadzone zostaną ozdobne rabaty bylinowo-trawiaste z krzewami od strony ul. Cyraneczki (rów Jeziorki). Zostaną wprowadzone na teren również pnącza na konstrukcje altany i pergoli przy scenie. Dobór gatunków harmonizować będzie z elementami małej architektury.

Pojawią się trawniki, które będą pełniły również funkcję terenu zabaw dla dzieci i jednocześnie widowni. Przewiduje się założenie trawników typowych oraz trawników wzmocnionych i takich w macie przerostowej.

Retencja wodna

Wody opadowe w nowym zagospodarowaniu będą retencjonowane na terenie poprzez infiltrację do gruntu przez przepuszczalne nawierzchnie i podbudowy, oraz częściowo spływ powierzchniowy w kierunku projektowanej przepuszczalnej nawierzchni żwirowej pod sceną (lekkie obniżenie terenu), gdzie spodnie warstwy będą wypełnione żwirem i woda infiltrować będzie do głębszych warstw przepuszczalnych. Częściowo spływ powierzchniowy kierowany będzie do 2 zbiorników sedymentacyjno-filtracyjnych. Najniższym obniżeniem będzie projektowany ogród deszczowy w strefie z altaną.

Koszty i termin realizacji

Prace wykonywać będzie firma Sorted sp. z o.o. z siedzibą w Chyliczkach za cenę 876 tys zł. Zgodnie z umową zakończenie i oddanie do użytku zrewitalizowanego skweru planowane jest do 15.09.2021 r.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Darmowe maseczki dla mieszkańców Piaseczna

Darmowe maseczki dla mieszkańców Piaseczna

Uprzejmie informujemy, że na terenie gminy Piaseczno trwa dystrybucja...

Areszt dla 29-latka w związku ze śmiercią 46-letniej kobiety

Areszt dla 29-latka w związku ze śmiercią 46-letniej kobiety

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 29-letniego mężczyznę podejrzewanego o...

Kierowca miał 3 promile i dwa lata do odsiadki

Kierowca miał 3 promile i dwa lata do odsiadki

Komendant komisariatu policji w Konstancinie- Jeziornie zatrzymał...

Mali podróżnicy w krainie kangurów

Mali podróżnicy w krainie kangurów

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spotkanie Klubu Podróżnika online. W...

Ale kosmos!

Ale kosmos!

Spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawcą dr. Miłoszem Markiewiczem...

Zatrzymani w związku z kradzieżą w garażu podziemnym

Zatrzymani w związku z kradzieżą w garażu podziemnym

Zatrzymano mężczyzn podejrzewanych o dokonanie kradzieży roweru w jednym z...

Dziennikarstwo obywatelskie

Ulica Szkolna będzie zamknięta  - Gmina Lesznowola

Ulica Szkolna będzie zamknięta - Gmina Lesznowola

Wykonawca rozbudowy II etapu Szkolnej zamknie 15 marca w poniedziałek odcinek...

Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Ruszyły prace przy rewitalizacji terenu przy ul. Julianowskiej 67A....

Wypowiedz się na temat nowej części Parku Miejskiego

Wypowiedz się na temat nowej części Parku Miejskiego

Park Miejski im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie rozwija się. Do...

Lacoste już otwarty! Pierwszy salon w nowej części handlowej Designer Outlet Warszawa powitał klientów

Lacoste już otwarty! Pierwszy salon w nowej części handlowej Designer Outlet Warszawa powitał klientów

Marka Lacoste jako pierwsza otworzyła drzwi do swojego salonu w nowej części...