Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Nowa trasa 721 coraz bliżej

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 2 kwietnia 2021 Źródło: Urząd Gminy Lesznowola

Nowy przebieg drogi wojewódzkiej 721 to dla mieszkańców Gminy Lesznowola strategiczna inwestycja drogowa. Lesznowolski samorząd od lat aktywnie działa na rzecz realizacji tej budowy. Kolejnym dowodem na zaangażowanie w to przedsięwzięcie jest planowane wykonanie przez Gminę aktualizacji mapy na cele projektowe.

15 marca br. odbyło się długo oczekiwane spotkanie w sprawie kontynuacji prac projektowych nad nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej Nr 721, zlokalizowanej na terenie Gmin Lesznowola i Raszyn. Powrót do prac nad tą strategiczną inwestycją umożliwiła wydana w 2020 r. decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który podtrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia z 2018 r. wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, na czele z Dyrektorem Tomaszem Dąbrowskim, Biuro Projektowe Trasa Sp. z o.o., przedstawiciele lokalnych samorządów oraz reprezentanci Stowarzyszenia Przyjazna Droga 721. Gminę Lesznowola reprezentowała Wójt Maria Jolanta Batycka -Wąsik wraz z zespołem - Wicewójtem Mirosławem Wiluszem, Wicewójtem Marcinem Kanią, Kierownik Referatu Dróg i Mostów Karoliną Pichnej oraz Radosławem Dąbrowskim - Głównym specjalistą w Referacie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego.

O realizację obwodnicy drogi wojewódzkiej Nr 721 Wójt Maria Jolanta Batycka- Wąsik zabiegała od wielu lat. W 2008 r. Gmina podpisała z Zarządem Województwa Mazowieckiego pierwsze porozumienie w sprawie wspólnej realizacji tego ważnego dla mieszkańców zadania. W kwietniu 2014 r. podpisano porozumienie pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a Zarządem Województwa Mazowieckiego przy udziale Wojewody Mazowieckiego, umożliwiające połączenie planowanej obwodnicy drogi wojewódzkiej Nr 721 z drogą krajową Nr 7 oraz drogą ekspresową S8 poprzez węzeł "Sękocin Nowy". Porozumienie to stworzyło warunki do budowy drogi i wyeliminowało protesty mieszkańców. Należy podkreślić, iż budowa obwodnicy nie byłaby możliwa bez udziału finansowego Gminy Lesznowola. Dotychczas Lesznowolski Samorząd sfinansował projekt i budowę zlokalizowanego na terenie Gminy Raszyn i uwzględniającego włączenie 721 BIS węzła drogowego "Sękocin Nowy", finansuje koncepcję do decyzji środowiskowej oraz współfinansuje dokumentację projektową obwodnicy a także ponosi 15% kosztów wykupu gruntów przeznaczonych pod inwestycję.

Na spotkaniu 15 marca, które odbyło się w trybie online, Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wraz z projektantami szczegółowo omówili przebieg projektowanej drogi 721 po wprowadzeniu zmian, do których zobligowała ich decyzja środowiskowa. Dodatkowo omówiono zagrożenia jakie mogą pojawić się w dalszym procesie projektowym i ustalono wzajemne zobowiązania, a także strategię działania na najbliższe miesiące. Cel jest jeden - jak najszybciej zakończyć prace projektowe i uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Gmina Lesznowola zadeklarowała pomoc w postaci wykonania aktualizacji mapy do celów projektowych. Na ostatniej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę o pomocy rzeczowej dla Województwa Mazowieckiego. Będzie to kolejny wkład lesznowolskiego samorządu w tę inwestycję.

Karolina Pichnej

Kierownik Referatu Dróg i Mostów

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Darmowe maseczki dla mieszkańców Piaseczna

Darmowe maseczki dla mieszkańców Piaseczna

Uprzejmie informujemy, że na terenie gminy Piaseczno trwa dystrybucja...

Areszt dla 29-latka w związku ze śmiercią 46-letniej kobiety

Areszt dla 29-latka w związku ze śmiercią 46-letniej kobiety

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 29-letniego mężczyznę podejrzewanego o...

Kierowca miał 3 promile i dwa lata do odsiadki

Kierowca miał 3 promile i dwa lata do odsiadki

Komendant komisariatu policji w Konstancinie- Jeziornie zatrzymał...

Mali podróżnicy w krainie kangurów

Mali podróżnicy w krainie kangurów

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spotkanie Klubu Podróżnika online. W...

Ale kosmos!

Ale kosmos!

Spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawcą dr. Miłoszem Markiewiczem...

Zatrzymani w związku z kradzieżą w garażu podziemnym

Zatrzymani w związku z kradzieżą w garażu podziemnym

Zatrzymano mężczyzn podejrzewanych o dokonanie kradzieży roweru w jednym z...

Dziennikarstwo obywatelskie

Ulica Szkolna będzie zamknięta  - Gmina Lesznowola

Ulica Szkolna będzie zamknięta - Gmina Lesznowola

Wykonawca rozbudowy II etapu Szkolnej zamknie 15 marca w poniedziałek odcinek...

Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Ruszyły prace przy rewitalizacji terenu przy ul. Julianowskiej 67A....

Wypowiedz się na temat nowej części Parku Miejskiego

Wypowiedz się na temat nowej części Parku Miejskiego

Park Miejski im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie rozwija się. Do...

Lacoste już otwarty! Pierwszy salon w nowej części handlowej Designer Outlet Warszawa powitał klientów

Lacoste już otwarty! Pierwszy salon w nowej części handlowej Designer Outlet Warszawa powitał klientów

Marka Lacoste jako pierwsza otworzyła drzwi do swojego salonu w nowej części...