W najbliższą środę, 28 listopada, Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Uciecha" w Górze Kalwarii. W programie pokaz filmu "Południe-północ" i spotkanie z reżyserem, twórcą kontrowersyjnego "Kac Wawa" - Łukaszem Karwowskim.
"Południe-północ" to historia miłości, jakiej jeszcze nie było...
Jakub (Szyc) w wieku 29 lat opuszcza klasztor. Po drodze spotyka Julię (Grochowska), atrakcyjną, trochę znerwicowaną 21-latkę. Julia nie chce przyznać, że była prostytutką w Warszawie. Jakub ma marzenie: zobaczyć morze, którego nigdy nie widział. Julia postanawia mu towarzyszyć. Nie mają pieniędzy i podróżują piechotą. Dzięki temu mają więcej czasu na poznawanie siebie. Zakonnik i była prostytutka...
Łukasz Karwowski o filmie:
Film "Południe - północ" to historia, która pojawiła się niespodziewanie. Bardzo szybko. Nie jest to wymęczony, sto razy przemyślany, wieloletni projekt. Podczas zdjęć próbnych z Agnieszką Grochowską i Borysem Szycem do innego filmu ("Expecting Love") zachwyciłem się ich talentem i zaangażowaniem. Postanowiłem napisać tekst specjalnie dla nich. Po trzech tygodniach scenariusz "Południe - północ" był gotowy. Dwa miesiące później zaczęliśmy zdjęcia, pracując jako grupa przyjaciół wspomagających się artystycznie i towarzysko. Przeżyliśmy chwile uniesień i grozy, np.gdy samochód ze sprzętem zdjęciowym dachował w rzece. Ale Pilica postanowiła sprzyjać nam tego lata - prowadziła na północ głównych bohaterów i nie chciała skrzywdzić nikogo z ekipy.
Powstał prosty film o sile miłości, o tym, że miłość jest mocniejsza nawet od śmierci. Że Bóg często przychodzi do nas pod postacią innych ludzi, czasem bardzo dziwnych.
Reżyseria: Łukasz Karwowski
Występują: Borys Szyc, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Stanisława Celińska
Produkcja: Polska 2006
Czas trwania: 94 min
JAKIMI SŁOWAMI TY OPISZESZ TEN FILM? JAK GO ODBIERZESZ? KOMU POLECISZ?
Opiekunem merytorycznym DKF jest Andrzej Bukowiecki.
Andrzej Bukowiecki - filmoznawca, krytyk filmowy, absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim (kierunek: kulturoznawstwo, specjalność: filmoznawstwo) i dwuletniego Podyplomowego Studium Wiedzy o Filmie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1984 r. zajmuje się m.in. edukacją filmową dzieci i młodzieży szkolnej w Domu Sztuki na Ursynowie w Warszawie. W latach 1990-1992 współpracował jako wykładowca z Młodzieżową Akademią Filmową w warszawskim kinie Luna. W latach 2007-2010 był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada historię filmu na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wygłasza prelekcje w Dyskusyjnych Klubach Filmowych i szkolnych akademiach filmowych. Jest Przewodniczącym Rady Dyskusyjnego Klubu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczył w pracach jury FIPRESCI na międzynarodowych festiwalach filmowych w Salonikach (2008) i Bratysławie (2010).
Koordynatorem DKF jest Monika Klepacz.
Koszt: 10 zł za spotkanie, 7 zł dla uczniów i studentów oraz seniorów
Kochasz kino? Lubisz o nim rozmawiać? Koniecznie dołącz do Dyskusyjnego Klubu Filmowego!

Komentarze