Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Najlepsi na Mazowszu

Kategorie: Aktualności Sport
Utworzone: sobota, 15 grudnia 2012 Autor: Dariusz Różycki, UKS Szachylice Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Sukces młodzieży ze szkół z gminy Piaseczno w szachach w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Mazowsza.

Dwie pierwsze drużyny pochodziły z naszej gminy: S.P. im. Ks. J. Twardowskiego z Chylic zajęła I miejsce, a drugie przypadło S.P. im. Wspólnej Europy z Zalesia Górnego.

Okazuje się, że nie w wielkich szkołach warszawskich, z tysiącem i więcej uczniów, ale u nas są najmocniejsze z mocnych zespoły szachowe. Skąd ten sukces? Dlaczego podwójny?

W szkole w Chylicach szachy są obecne od 11 lat. Najpierw jako kółko szachowe, a od kilku lat jako klub UKS Szachylice. Od początku drużyna startowała w rozgrywkach szkolnych, traktując je jako miernik pracy szkoleniowej. W rozgrywkach ligowych ocena wyników szkolenia przysłaniana bywa przez transfery i wypożyczenia.

Aktywność Szachylic spowodowała wzrost zainteresowania szachami w gminie. Rosnąca ilość dzieci z okolicznych miejscowości na turniejach w Chylicach była impulsem do organizacji cyklu rozgrywek Grand Prix Szachylice Okolice (aktualnie Prestigio Cup). Rozgrywki te ze szczególnym odzewem spotkały się w Zalesiu Górnym. W klubie kultury, z incjatywy Pana Andrzeja Szczygielskiego, działało koło szachowe. Koło od początku istnienia dostało wsparcie arcymistrzowskiego rodu Soćków, mieszkańców Zalesia, wielokrotnych medalistów i mistrzów Polski w szachach.

Mistrzostwa zgromadziły ponad 308 uczestników i liczne grono opiekunów. Już po obejrzeniu listy startowej drużyn wydawało się, że faworytem do zwycięstwa jest Zalesie, a Chylice głównym kandydatem do drugiego miejsca. Chylice już w drugiej rundzie zostały skojarzone z drużyną Michałowic (w tym roku zajęła 7 miejsce w Polsce), a wygrywając 3:1 potwierdziły wysokie aspiracje.
Równie dobrze grała drużyna z Zalesia i w 5 rundzie obie drużyny zostały skojarzone ze sobą. Zalesie wygrało 2,5-1,5. Wydawało się że wszystko jest wyjaśnione. Różnica między Chylicami a Zalesiem wzrosła do 2,5 punktu. Jedyną nadzieją Chylic był równy skład i wygrywanie 4-0 do końca z kolejnymi przeciwnikami.
Runda 6 przyniosła odrobienie 0,5 punktu. Runda 7 Chylice straciły 1 punkt na 4 desce. Wydawało się, że I miejsce uciekło. Nagle okazało się, że Michałowicom udało się dokonać rzeczy niemożliwej i wygrały z Zalesiem 3,5 do 0,5. Chylice wyszły na prowadzenie. Wygrywając ostatnią rundę 4-0 zapewniły sobie Mistrzostwo Mazowsza. Zalesie wygrało ostatnią rundę 3-1, co przy porażce Michałowic 1,5-2,5 wyniosło je na zasłużone II-gie miejsce. Warto nadmienić, że również S.P. 2 z Piaseczna zajęło przyzwoite 15 miejsce.

Zawodnicy z terenu gminy Piaseczno zdobyli 4 medale indywidualnie za wynik na swoich szachownicach:

• Jan Golecki S.P.Chylice - brązowy medal za 7,5 punktu z 8 rund na I szachownicy,
  • Mateusz Rylski S.P.Chylice - brązowy medal za 6 punktów z 8 rund na II szachownicy,
  • Kacper Lewicki S.P.Chylice - 7 z 8 złoty medal za 6 punktów z 8 rund na III desce,
  • Pola Mościcka S.P. 2 Piaseczno - brązowy medal za 7 punktów z 8 rund na IV szachownicy.

Pierwsze trzy drużyny z Mazowsza zdobyły prawo do gry w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w przyszłym sezonie. Dla Zalesian będzie to debiut. Chylice w zeszłym roku ukończyły Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych na 19 miejscu. Michałowice pojadą bronić wysokiego 7 miejsca.