Obecna rzeczywistość narzuciła nam mocne tempo życia. W zasadzie każdy żyje w pośpiechu, w stresie, często zapominając by dbać o swoje zdrowie, próbując maksymalnie rozciągnąć ramy czasowe w jakich zamknięty jest każdy dzień.
Niestety nikt nie znalazł sposobu na wydłużenie dnia. Ma on tylko 24 godziny. I ... nie jest z gumy ... choć często chcielibyśmy, by było inaczej.
Trzeba pracować, zmierzyć się z obowiązkami domowymi i najzwyczajniej w świecie nie da się nie spać (tutaj muszę rozczarować wszystkich studentów ... niedługo podpiszecie się pod moim ostatnim stwierdzeniem).
W którym momencie dnia "wcisnąć" w grafik chwilę dla siebie??
Na to pytanie niestety nie mam odpowiedzi, myślę, że to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników m.in. godzin i charakteru pracy zawodowej, miejsca zamieszkania, zobowiązań, stanu cywilnego (...) i chyba najważniejszego czynnika - posiadania, bądź nie dzieci.
Jedno jest pewne, każdy z nas potrzebuje chwili z samym sobą, chwili by móc usłyszeć własne myśli, czy poukładać je w głowie.
Często, i to chyba na szczęście, ta chwila dla siebie idzie w parze z aktywnością fizyczną.
Jedni z nas potrzebują tzw. mocnego uderzenia i wybierają sporty, które wymagają sporo energii, pewnie wynika to z tego, że po ciężkiej, często umysłowej pracy, chcą się tak zmęczyć, by nie musieć lub nie mieć już siły na myślenie. Inni natomiast stawiają na wyciszenie, chcą dać odpocząć ciału, uporządkować myśli.
Dla wszystkich, niezależnie od temperamentu, czy aktywności fizycznej jaką wybrali, a także dla tych, którzy jeszcze nie dostosowali do swoich potrzeb czy zainteresowań aktywności fizycznej, albo po prostu szukają luki w grafiku na "swoje 5 minut" mam propozycję: Qigong
Jest to chińska metoda samoleczenia, droga do uzyskania równowagi psychofizycznej i zachowania zdrowia.
Aby zrozumieć qigong, trzeba najpierw zrozumieć pojęcie "qi".
Jest to energia wypełniająca wszechświat. Każda osoba, a także zwierzę lub roślina posiada swoje własne pole qi, dążące do stanu stabilności, równowagi zarówno wewnątrz organizmu, jak i w jego relacjach ze światem zewnętrznym. Utrata tej własności prowadzi do powstania wszelkich chorób a nawet śmierci.
Słowo "qong" oddać można jako energię i czas, które poświęcamy osiągnięciu celu. Określenie qigong (czi kung, czikung, chi kung, chikung, czi-kung, chi-kung) można więc zrozumieć jako dowolną naukę czy trening związany z qi, którego opanowanie wymaga wysiłku i długiego czasu.
W dosłownym tłumaczeniu: praca z qi, pielęgnacja wewnętrznej energii qi.
Ćwiczenia Qigong rozciągają i rozgrzewają ciało, a wewnętrznie wyciszają i wprowadzają w stan koncentracji.
Systematyczne ćwiczenie Qigong spowalnia procesy starzenia, zachowuje młodość, uodparnia na stres, zapewnia odprężenie i wewnętrzny spokój, poprawia koncentrację oraz trwale poprawia pamięć.
Oczywiście istnieje wiele form Qigong. Obejmują one ćwiczenia fizyczne, medytacje i techniki oddechowe. Różny jest również cel ich praktykowania:
• długie i zdrowe życie,
• leczenie siebie i innych,
• rozwijanie umiejętności sztuk walki,
• osiągnięcie duchowego oświecenia.
Jedno jest pewne, przez samo czytanie charakterystyki tego starochińskiego systemu ćwiczeń, mamy świadomość, że jego zastosowanie jest ponadczasowe.
Ma się wrażenie, że czerpie się z wielkiego garnca rozmaitości.
Aby cały ten ogrom dobrodziejstw ułożyć w jedną, wielką i zarazem zgrabną całość, na pewno należy skontaktować się ze specjalistą, i przede wszystkim ćwiczyć pod jego doświadczonym okiem.
Zastanawiacie się czy w naszym powiecie jest ktoś taki - oczywiście - o Pani Katarzynie Ciołkowskiej, i o tym co robi, możecie przeczytać na stronie www.tajemnicezdrowia.com.pl
Nie sposób nie zgodzić się, że niezwykle kuszącą jest perspektywa zapobieżenia, a nawet zwalczenie chorób cywilizacyjnych dzięki Qigong.
Pytanie ile dyscyplin sportowych czy form aktywności fizycznej oddziałuje na wszystkie narządy i części ciała - jest retoryczne. Qigong na pewno do nich należy.
Aby dowiedzieć się więcej o tych chińskich ćwiczeniach fizycznych zapraszam na www.tajemnicezdrowia.com.pl oraz www.qigong.org.pl.

Komentarze