Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.
Utworzone: wtorek, 26 lutego 2013Źródło: OSiR Góra Kalwaria
Data wydarzenia: środa, 27 lutego 2013 Miejsce: Ośrodek Kultury ul. Ks. Sajny 14, Góra KalwariaGodzina: 19:00
W środę, 27 lutego, Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Uciecha" w Górze Kalwarii. W programie pokaz głośnego filmu "Wymyk".
Gościem specjalnym spotkania będzie reżyser filmu - Greg Zglinski.
Okrzyknięty najmocniejszym polskim filmem 2011 roku "Wymyk" to historia dwóch braci, których życie na skutek dramatycznego wypadku zmienia się dosłownie w ułamku sekundy. Alfred (Robert Więckiewicz) żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat Jerzy (Łukasz Simlat) jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców - wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze...
W filmie wystąpili również: Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Tomasz Schuchardt, Anna Tomaszewska.
Reżyser Greg Zglinski o filmie: Zainteresowało mnie dotknięcie elementarnego tematu jakim jest tchórzostwo i związane z nim poczucie winy. Każdemu z nas zdarzyło się stchórzyć w mniej lub bardziej poważnej sytuacji. Nie dla tego, że jesteśmy źli, tylko czasem po prostu słabi. Słabość jest cechą skwapliwie przez nas ukrywaną, szczególnie przez mężczyzn, jednak wybitnie współdefiniującą ludzką naturę. Niesie ona ze sobą upokorzenie, ale także groteskowość oraz, co najważniejsze: szansę na odkupienie. Zawsze staram się pokazać ludzi na ekranie jako postacie złożone, niejednoznaczne. Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom. Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury. Nie chcą jej uznać, wypierają się jej. Przyparci do muru, wiją się i bronią w tragikomicznych grymasach, aż w końcu, zmuszeni przez otoczenie, zdejmują maski, które noszą na co dzień, dzięki czemu ocalają coś, co okazuje się dla nich najważniejsze - miłość. O tym właśnie opowiada ten film.
Festiwale i nagrody:
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nagroda za scenariusz - Janusz Margański i Greg Zglinski
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nagroda za drugoplanową rolę kobiecą - Gabriela Muskała
36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nagroda za debiut reżyserski lub drugi film - Greg Zglinski
16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan
27. Warszawski Festiwal Filmowy - nagroda specjalna Jury dla najlepszego aktora Robert Więckiewicz
piekunem merytorycznym DKF jest Andrzej Bukowiecki.
Andrzej Bukowiecki - filmoznawca, krytyk filmowy, absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim (kierunek: kulturoznawstwo, specjalność: filmoznawstwo) i dwuletniego Podyplomowego Studium Wiedzy o Filmie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1984 r. zajmuje się m.in. edukacją filmową dzieci i młodzieży szkolnej w Domu Sztuki na Ursynowie w Warszawie. W latach 1990-1992 współpracował jako wykładowca z Młodzieżową Akademią Filmową w warszawskim kinie Luna. W latach 2007-2010 był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada historię filmu na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wygłasza prelekcje w Dyskusyjnych Klubach Filmowych i szkolnych akademiach filmowych. Jest Przewodniczącym Rady Dyskusyjnego Klubu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczył w pracach jury FIPRESCI na międzynarodowych festiwalach filmowych w Salonikach (2008) i Bratysławie (2010).
Koordynatorem DKF jest Monika Klepacz.
Koszt: 10 zł za spotkanie, 7 zł dla uczniów i studentów oraz seniorów
Kochasz kino? Lubisz o nim rozmawiać? Koniecznie dołącz do Dyskusyjnego Klubu Filmowego!
Komentarze