KRAKOWSKIE KLAWISZE
Dzisiaj mam dla Was przepis na pyszne ciasteczka. Czytając w sieci komentarze internautów, smakołyki te można znaleźć (pod różnymi nazwami) w cukierniach w całej Polsce. Nie dziwię się ich popularności, gdyż są naprawdę bardzo dobre ... zwłaszcza następnego dnia po pieczeniu - ale to może być subiektywne odczucie.
Przepis, tak jak zaznaczała pani Dorota - "słodka mistrzyni", ciężko odnaleźć na polskich stronach. Buszując po internecie, częściej można go znaleźć na portalach prowadzonych przez naszych wschodnich sąsiadów. Ale to żaden problem. Najważniejsze, że misja zakończyła się sukcesem, a Wy możecie przypomnieć sobie smaki z dzieciństwa, a może okresu studiów ... itd?
Pyszne kruche ciasteczko, na nim warstwa kwaśnego dżemu, który wyśmienicie komponuje się z chrupiacą, orzechową bezą. Serdecznie polecam!
Z przepisu otrzymamy 10 - 12 sztuk.
Składniki na kruche ciasto:
- 100 g zimnego masła
- 65 g cukru pudru
- 1 żółtko
- 165 g mąki pszennej
- kilka łyżek dżemu lub więcej wedle upodobań (u mnie z malin i czarnej pożeczki)* do posmarowania
Wszystkie składniki zmiksować w malakserze lub szybko wyrobić ręcznie. Rozwałkować na prostokąt o wymiarach 26 x 19 cm i grubości około 5 - 6 mm. Tak przygotowane ciasto ponakłuwać widelcem, schłodzić w lodówce przez 30 minut.
Następnie piekarnik rozgrzać do 200ºC, wyjąć ciasto z lodówki i podpiec przez 15 minut.
Schłodzone ciasto posmarować warstwą dżemu.
Beza orzechowa:
- 3 białka
- 220 g drobnego cukru do wypieków
- 120 g migdałów lub orzechów laskowych, drobno posiekanych i podprażonych np. na patelni
- 60 g mąki pszennej**
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce (jak przy bezach). Dodać migdały/orzechy i wymieszać. Pianę bezową umieścić w garnuszku i podgrzewać do temperatury około 70ºC, aż cukier się zacznie rozpuszczać (gotować przez kilka minut***). Zdjąć z palnika, dodać przesianą mąkę, wymieszać.
Tak przygotowaną bezę wyłożyć na spód pokryty wcześniej dżemem, równo rozprowadzić. Odłożyć na 60 minut, aż do momentu, gdy beza nie będzie się kleiła przy dotyku.
Po tym czasie placek pokroić na 10 - 12 prostokątów. Rozsunąć je na blaszce na odległość 2 - 3 cm od siebie. Piec w temperaturze 160ºC przez 20 minut. Wystudzić.
SMACZNEGO!
* sugeruję wybrać kwaśny dżem ... mnie zdecydowanie bardziej smakowały klawisze z dżemem malinowym ;-)
** powiem Wam szczerze, że za pierwszym razem (zapewne z roztargnienia) zapomniala dodać mąki do bezy orzechowej. Tak, czy siak - wyszło pysznie, a beza pięknie trzymała się reszty
*** przygotowując bezę nie doprowadziłam do wrzenia składników. Myślę, że u Was będzie podobnie, jesli nieustannie będziecie mieszać zawartość garnuszka
Komentarze