Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Kategorie: Aktualności Sport
Utworzone: wtorek, 21 maja 2013 Źródło: Sylwia K. Lewandowska
Zdjęcia: z.kowalski

Rekordowa liczba uczestników, ponad 1400 osób wystartowało w 4 etapie Merida Mazovia MTB w Piasecznie!

Słoneczna, ciepła pogoda oraz malownicze tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego przyciągnęły w niedzielę 19 maja ogromny peleton fanów rowerowej rywalizacji. Na starcie czwartego etapu największego cyklu imprez kolarskich dla amatorów w Polsce, Merida Mazovia MTB Marathon, stanęło ponad 1400 uczestników, maraton ukończyło aż 1387 zawodników. Doskonała infrastruktura turystyczna, piękne krajobrazy oraz ciekawe zabytki sprawiają, że Piaseczno już po raz ósmy gościło rowerzystów rywalizujących w maratonie Merida Mazovia MTB.

Cezary Zamana, były kolarz i organizator imprez Merida Mazovia MTB, powiedział po przejeździe: Najbardziej cieszy mnie to, że zawodnikom tak bardzo podobała się zaprojektowana przez nas trasa, składająca się z płaskich, szybkich odcinków, poprowadzonych po ubitych duktach. Tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w Powiecie piaseczyńskim są wręcz stworzone do jazdy na rowerze, także zawodów i prawdziwej kolarskiej rywalizacji. Po maratonie w Piasecznie mogę spokojnie powiedzieć, że letni sezon cyklu Merida Mazovia MTB rozkręcił się już na dobre.

Przemyślanie zaprojektowana i odpowiednio zabezpieczona trasa, gdzie obecnych było ponad 50 strażaków zapewniła uczestnikom bezpieczną rywalizację, dzięki czemu nielam wszyscy ukończyli wyścig. Najmłodszy zawodnik miał 4 lata, a przejechanie dystansu Hobby zajęło mu prawie 1,5h.

Od rana, aż do zkończenia maratonu byli z nami przedstawiciele władz Miasta Piaseczno, a Zastępca Burmistrza Pan Daniel Putkiewicz, pod wpływem wyjątkowej sportowej atmosfery uczestnków maratonu, zapewnił gotowość inwestycji dla zorganizowania lepszej bazy dla sportów plenerowych, idealnych dla tak licznych i popularnych imprez jak Merida Mazovia MTB Mrathon.

Miasteczko sportowe, z odpowiednim zapleczem, zlokalizowano na stadionie w Żabieńcu. Na trasie zawodnicy otrzymywali napoje izotoniczne, a po przejeździe na uczestników czekał regeneracyjny posiłek, napoje i owoce. Oprócz tego do ich dyspozycji były stoiska sportowe, wypożyczalnia i serwis rowerów. Merida Mazovia MTB jak zawsze pamiętała także o najmłodszych, którzy mogli brać udział w mini-wyścigu, doskonalić jazdę na rowerkach biegowych Puky Race oraz bawić się na placu zabaw. W mini- wyścigu wystartowało aż 50 małych zawodników, a na dystansie Hobby rywalizowało aż 180 zawodników do lat 13.

Dystans Hobby, liczący 8 kilometrów, najszybciej przejechał Kacper Macieja z WSKG Terbud Team (00:19:26), drugi był Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski) z czasem 00:19:28, a trzeci metę przekroczył Gabriel Głogowski (Sante BSA Tour), któremu przejechanie trasy zajęło 00:19:43. Z kobiet najszybciej dystans Hobby przejechała Oliwia Majewska z BSA Pro Tour (00:20:22), druga była Aleksandra Lach (UKK.BDC Huragan Wołomin) z czasem 00:21:18, a trzecie miejsce zajęła Anna Gdańska z Lets Go Bike Team (00:22:02).

Dystans Fit, mający długość 25 kilometrów, najszybciej pokonał Patryk Białek (SK BANK TEAM), z czasem 00:47:52, jako drugi metę przekroczył Karol Rumsicki (Warszawski Klub Kolarski), któremu przejechanie trasy zajęło 00:49:08, a trzeci był Tomasz Bednarski z Legion-serwis Active Jet Merida Team (00:49:10). W kategorii kobiet najszybsza była Maja Busma (MYBIKE.PL) z czasem 00:58:32, druga była Lucyna Gorczak- Cała z Luz Grupa Mrągowo (00:58:59), a trzecia Maja Wiśniewska (WARBUD - Warto Budować) z czasem 00:59:03.

Mający 55 kilometrów dystans Mega, najszybciej pokonał Paweł Baranek z MBike Retro Team (01:51:23), jako drugi metę przekroczył Adrian Kucharek (4f e-vive Racing Team) z czasem 01:51:24, a trzeci był Roger Głowacki z Legion-serwis Active Jet Merida Team (01:54:15). Najszybszą zawodniczką na tym dystansie była Agnieszka Sikora z Legion-serwis Active Jet Merida Team (02:03:25), druga była Anna Klimczuk (Świat Rowerów Kellys Team), której przejechanie dystansu Mega zajęło 02:10:48, a trzecia była Zofia Sołtys z VELMAR.PL - MERIDA TEAM (02:22:27).

Mieszkańcy Piaseczna, zwolnieni z opłaty startowej, mieli okazję do rywalizacji w odrębnej klasyfikacji. Najszybciej dystans Hobby przejechali Filip Lipski z czasem 00:24:06 oraz Basia Moczydłowska (00:24:41). Na dystansie Fit najszybsi byli Mikołaj Mucha (Dazar Olimpic Piaseczno) z czasem 00:52:21 oraz Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski) z czasem 01:01:43. Dystans Mega najszybciej pokonali Robert Raszpla (AIRBIKE.PL) z czasem 02:04:06 oraz Jolanta Sujecka, której pokonanie trasy zajęło 02:47:50.

Podczas maratonu w Piasecznie odbyła się także III edycja Maratonu Rowerowego MTB o Puchar Związku Bankowców Polskich. Pracownicy banków i instytucji międzybankowych przybyli do Piaseczna wraz z całymi rodzinami, nie tylko by poczuć sportową rywalizację o Puchar ZBP, ale także by aktywnie spędzić czas w malowniczym otoczeniu.

Następna rowerowa rywalizacja spod znaku Mazovii to czterodniowa Gwiazda Mazurska, która rozpocznie się już 30 maja w Szczytnie, a piąty etap cyklu letniego Merida Mazovia MTB odbędzie się 8 czerwca w Otwocku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w emocjonującej rowerowej rywalizacji!