21 sierpnia odbyło się uroczyste podpisanie umowy i wprowadzenie na teren stadionu miejskiego wykonawcy, który przebuduje boczne boisko treningowe.
Konsekwencja w działaniu
- Codziennie podpisuję wiele umów lecz ta dzisiejsza jest dla mnie szczególna, gdyż otwiera nowy rozdział w działaniach, które podejmujemy na tym obiekcie W zeszłym roku odkupiliśmy od klubu sportowego stadion, a już dziś widać tu konkretne zmiany - powiedział tuż po podpisaniu umowy Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. - Mam nadzieję, że z pomocą radnych, którzy od początku sprzyjali tej inwestycji, spowodujemy, że obiekt ten na nowo zacznie skupiać na sobie uwagę mieszkańców oraz pomoże w rozwoju sportowych talentów z naszego terenu. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli rozpocząć nowy rozdział w dziejach tego miejsca - dodał na zakończenie burmistrz.
- W najbliższych dniach na boczne boisko wejdą geodeci, którzy rozpoczną prace przygotowawcze. Po dokładnym określeniu wymiarów na plac wjedzie ciężki sprzęt i od tego momentu budowa pójdzie już "pełną parą", tak aby boisko było gotowe z końcem listopada - wyjaśniał podczas wbijania symbolicznej łopaty Tomasz Bernat, prezes firmy Gardenia Sport Sp. z o.o. - generalnego wykonawcy inwestycji wartej blisko 2,9 mln zł.

Pełnowymiarowe boisko
Boisko o długości 105 metrów i szerokości 68 metrów spełniało będzie wymogi Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FIFA. Prace budowlane obejmą wykonanie specjalnej podbudowy oraz nawierzchni boiska z trawy syntetycznej, budowę chodnika z kostki betonowej, wykonanie czterech murków z siedziskami dla kibiców (łącznie 60 miejsc), ustawienie dwóch wiat stadionowych dla zawodników i trenerów. Projekt zakłada również przystosowanie boiska do montażu dwóch zestawów bramek ruchomych w taki sposób aby istniała możliwość podzielenia boiska na dwie części i przeprowadzenia jednoczesnego treningu dla dwóch niezależnych drużyn. Za głównymi, stałymi bramkami zamontowane zostaną piłko chwyty a wokół ustawione będą słupy oświetleniowe, które zapewnią możliwość korzystania z obiektu również po zmroku.
Certyfikat FIFA
Technologia wykonania nawierzchni zakłada zastosowanie zielonej syntetycznej trawy o wysokości włókna 4,5 cm zasypanej docelowo piaskiem kwarcowym i granulatem gumowym w kolorze czarnym. Syntetyczna nawierzchnia zostanie ułożona na specjalnie przygotowanym podłożu, które pełnić będzie jednocześnie dwie funkcje. Z jednej strony przyjmie i odprowadzi głębiej wodę opadową z terenu boiska a z drugiej strony stworzy elastyczne podłoże zapewniając amortyzację i minimalizując możliwość powstawania kontuzji wśród graczy. Zarówno grubość podbudowy elastycznej jak również jakość zastosowanej trawy i komponentów wypełniających będzie badana podczas budowy przez Międzynarodową Federację Piłkarską, u której wykonawca będzie starał się o Certyfikat FIFA 2 Star. Uzyskanie tego certyfikatu wpisano jako warunek konieczny formułując wymagania jakie muszą być spełnione po zakończeniu budowy jednego z najnowocześniejszych boisk w Polsce. Całość prac związanych z przebudową boiska zostanie sfinansowana z budżetu gminy Piaseczno, a pierwszy mecz powinien zostać na nim rozegrany jeszcze jesienią tego roku.

To dopiero początek
Przebudowa bocznego boiska to pierwszy etap rewitalizacji stadionu miejskiego. Prawdopodobnie w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa kolejnego bocznego boiska, które według wstępnych założeń zyska dach w postaci pompowanego balonu. Takie rozwiązanie pozwoli wydłużyć okres eksploatacji boiska również o sezon zimowy oraz umożliwi prowadzenie rozgrywek niezależnie od warunków pogodowych. W dalszych planach jest również budowa bieżni lekkoatletycznej oraz przebudowa trybun i remont boiska głównego.
Komentarze