W dniach 14 i 15 września, Urząd Gminy Prażmów zaprasza Państwa na Dni Prażmowa 2013, które odbędą się, jak co roku, w parku przy dworku w Woli Prażmowskiej.
Sobota - 14 września 2013 r.
Dzień, zdecydowanie powinien przypaść do gustu dzieciom i młodzieży. Od godz. 14 na scenie zaprezentują się młodzi mieszkańcy Gminy Prażmów. Po występach przedszkoli i szkół, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzą emocjonujący pokaz akcji ratunkowej i gaszenia płonącego samochodu.
O 19 na scenę wejdzie CARGO, REZYDENT, MARIANO MBH, ADSON i PRZEKRĘT - hip-hop przeplatał się będzie z beatboxem, wszystkiemu towarzyszyć będzie taniec.
Imprezę do nocy będzie kontynuował DJ.
Niedziela - 15 września 2013 r.
Niedzielne obchody Dni Prażmowa otworzy Msza Święta "Dożynkowa", która rozpocznie się o godz. 11:30 w Kościele Św. Franciszka w Prażmowie. Następnie w Woli Prażmowskiej będzie trwało uroczyste rozpoczęcie Dożynek, które uświetni Parafialna Orkiestra Dęta z Prażmowa. Po nim nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego "Prażmów - ocalić od zapomnienia".
Następnie lokalny Teatr z Uwielin odegra spektakl Koziołek Matołek w Afryce. Od godziny 15 najmłodsi udadzą się w "Baśniową podróż klaunów BIM BAM BOM" z Teatrem KUBIKA. W programie Akademia Małego Cyrkowca, szczudlarze w efektownych kostiumach i konkursy z nagrodami.
Od godziny 17 do lat sześćdziesiątych cofną nas polscy Beatlesi - zespół THE POSTMAN. Imprezę zakończy zabawa taneczna z Moniką Boras i zespołem BOLT.
Dni Prażmowa 2013 prowadzić będzie - aktor estrady, wokalista, konferansjer, satyryk. wychowanek między innymi Bohdana Łazuki i warszawskiego Teatru Kwadrat - Szymon Kusarek.
Obchodom towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa fotografii "Prażmów - ocalić od zapomnienia".
Przez cały czas trwania imprez na dzieci czeka Dmuchany Park Zabaw.
Serdecznie zapraszamy!
THE POSTMAN
THE POSTMAN to najlepszy polski Tribute Band wykonujący utwory Beatlesów. Przygoda z Beatlesami zaczęła się w 1997 roku. Zespół tworzy czterech miłośników Beatlesów. Zagrali ponad 1000 koncertów w Polsce, Niemczech, Szwecji, Czechach. Uczestniczyli w Estrel Beatles Festival w Berlinie. The Postman nie tylko oddaje klimat muzyki lat 60-tych, ale również wygląda jakby właśnie przybył z tamtej epoki. Szyte na miarę garnitury model’64, buty "bitelsówki" prosto z Liverpoolu, stylizowane fryzury przypominają epokę lat 60- tych. Zespół osiąga brzmienie słynnej czwórki dzięki kunsztowi muzycznemu i nie tylko-używają replik legendarnego sprzętu na którym grali Beatlesi. The Postman zagrają m.in. utwory : She loves you, Help, Twist and shoute, Please please me, Get back, I saw her standing there, a także Imagine i wiele innych niezapomnianych przebojów wielkiej czwórki.
CARGO
Raper, beatboxer, freestylowiec - działający na polskiej podziemnej scenie hiphopowej od 2007 roku. W roku 2009 powstała pierwsza EPka ze składem WPS w potoku słów zatytułowana 'Zwariowane melodie'. W roku 2010 - "Raper marnotrawny". W 2012 - "Graviora Manent". Na swoim koncie ma około 100 koncertów (w tym supporty, koncerty eventowe z innymi raperami, koncerty samodzielne, akcje charytatywne, festiwale, akcje kulturowe). Współorganizator 3 cykli obchodów 3-Majowych w Piasecznie, koncertował na akcjach WOŚP, w domach dziecka i ośrodkach pomocy dla młodzieży, przeglądach młodych talentów.
REZYDENT
Raper działający na polskiej podziemnej scenie hiphopowej od 2009 roku, jednakże pierwsze nagrania datowane są na rok 2006. W roku 2009 powstała pierwsza EPka zatytułowana 'Rymy i podkłady' jednak raper niejako odcina się od tej płyty, gdyż była 'dziecinna, banalna i amatorska'. W roku 2011 powstały 2 nielegalne płyty, pierwsza zatytułowana 'W MIĘDZYCZASIE' promująca drugie wydawnictwo - "Remember the eR". Na swoim koncie Rezydent ma około 160 koncertów (w tym supporty, koncerty eventowe z innymi raperami, koncerty samodzielne, akcje charytatywne, festiwale, akcje kulturowe). Jest organizatorem nowatorskiego cyklu imprez , "STAWIAM NA RAP" ideologicznie ma być szansą dla młodych raperów, swojego rodzaju trampoliną do mainstreamu.
ADSON I PRZEKRĘT
AdsoN w zasadzie Adam Nagraba (rocznik 1993) jak i Przekręt - Piotr Kłoszewski (rocznik 1988) urodzili się w Warszawie i wychowali w Konstancinie. Muzykę zaczęli tworzyć w 2005/2006 r. Z samym hip-hopem byli związani tak na prawdę od dziecka. W tamtych czasach inspirowały ich amerykańskie jak i polskie składy. Bardziej jednak oddziaływała na nich muzyka zza oceanu. Adam jak i Piotrek mają na swoim koncie już kilkadziesiąt koncertów, które odbywały się między innymi w warszawski klubach takich jak : Fonobar, Mocca Music Club, Klinika, K8, Radio Luxemburg,El Presidente, The Shoot, a nawet w Konstancinskim No Name. Chłopaki też brali udział w WOŚPie i Young Stage organizowanym przez MKJ w Konstancinie, na targowisku grapa. Utwory, których są autorami, wyróżniają się typowo new-schoolowymi dźwiękami, jak i tematami. Zazwyczaj poruszane problemy w ich kawałkach to mentalność młodych ludzi, historie z życia, podejście do świata i pieniędzy, uczucia i wiele innych. AdsoN jest autorem nie tylko swoich tekstów, ale także współpracuje z wokalistami z innych gatunków muzycznych, np. napisał tekst do utworu Patryka Komosy - Tysiąc uczuć, który dostępny jest w serwisie youtube. Prowadził 2 bitwy freestylowe, a także wyprodukował wiele bitów. Skojarzyć go można również z organizowania imprez. Jak dodają sami o sobie - ''Totalnie odbiegamy od wielu zajawkowiczów. Podstawa to być kreatywnym, a do tego mieć do siebie dystans i w życiu do czegoś dążyć, oczywiście nie zapominając o przyjemnościach. Chyba tak byśmy siebie opisali''.
MARIANO MBH
Mariusz Kłosiewicz - raper, dj, producent, freestylowiec, rok 84 od zawsze aktywny działacz stworzył wiele projektów, zajmuje się realizacją nagrań we własnym studiu na Mokotowie. Członek grupy raperów z Zalesia Górnego MBH - miłość, braterstwo, honor.
MONIKA BORAS i zespół BOLT
Monika Boras jest laureatką wielu konkursów młodych talentów i festiwali polskich. Największy sukces odniosła w 2004 roku. W programie TV POLSAT - ,,MUZYCZNA WINDA" - zdobyła pierwsze miejsce, pokonując ponad 1600 uczestników. Jest bardzo uniwersalną wokalistką potrafiącą odnaleźć się zarówno w muzyce jazzowej, swingu, soulu, popie, jak i biesiadzie i we wszystkich pozytywnych dźwiękach miłych dla uszu. Koncertuje z różnymi składami muzycznymi w Polsce i zagranicą (USA, Bahrain, Jordania, Wyspy Karaibskie i w wielu innych atrakcyjnych miejscach). Wydała 3 solowe płyty: pierwsza z nich ,,Balet naszych serc″ jest bardzo zróżnicowana gatunkowo. Jej głównymi twórcami byli autorzy słów: Leon Sęk i Janusz Szczepkowski, oraz kompozytor i aranżer Dariusz Boras ale nie tylko, bo znalazło się na niej kilka piosenek znanych twórców takich jak np. W.Nahorny i inni. W roku 2007 współuczestniczyła w nagraniu płyty będącej dopełnieniem do zbioru poezji J.A.Masłowskiego ,,Kiedy umiera Anioł", na której znajdą się takie nazwiska, jak: Marian Opania, Lora Szafran, Marek Majewski, Danuta Błażejczyk, Ewa Adamiak, Katarzyna Skrzynecka i wielu innych wykonawców. W 2009 r wyszła kolejna płyta Moniki - ,,Zapamiętaj proszę", tej samej spółki autorskiej. Jednak bardziej dojrzała, jednotematyczna - mniej rozbiegana gatunkowo. Powstały teledyski do kilku piosenek, które poszły w eter i nawet zyskały sympatie widzów. Jedna z nich zajęła II miejsce w telewizyjnej liście przebojów. Monika nie tylko bardzo dobrze śpiewa ale ma również świetny kontakt z publicznością.
SZYMON KUSAREK
Aktor estrady, wokalista, konferansjer, satyryk. Wychowanek między innymi Bohdana Łazuki i warszawskiego Teatru Kwadrat, z którym współpracuje do dnia dzisiejszego. Ukończył wydział interpretacji piosenki w Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina, dyplom aktora estrady uzyskał z rąk Jerzego Połomskiego w warszawskim ZASP’ie. Jako konferansjer prowadzi szereg imprez, uroczystości oraz firmowych spotkań - od tych kameralnych, po te kilkunastotysięczne imprezy plenerowe. Każde spotkanie dodatkowo urozmaica występem wokalnym na żywo lub monologami kabaretowymi, czym szybko zyskuje sympatię widzów i sprawia, że prowadzenie imprezy nie musi być nudnym łącznikiem atrakcji scenariuszowych.
PARAFIALNA ORKIESTRA DĘTA Z PRAŻMOWA
Parafialna Orkiestra Dęta w Prażmowie powstała na przełomie lutego i marca 1943 roku. Pierwszy raz zagrała na rezurekcji w tym samym roku. Orkiestra powstała z inicjatywy ówczesnego organisty Bolesława Śliwińskiego, w czasie gdy proboszczem parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Prażmowie był ks. kanonik Ludwik Kowieski. Część pieniędzy na zakup pierwszych instrumentów została pozyskana od mieszkańców parafii, a resztę pieniędzy wpłacał kandydat do przyszłej orkiestry. Kwota jaką trzeba było wpłacić to równowartość jednego korca pszenicy. Na początku z kandydatem była podpisywana umowa. Pierwsze instrumenty zostały zakupione w firmie Arciszewski na Nowym Świecie w Warszawie. Zakupiono wtedy: sześć kornetów, dwa sakshorny altowe, dwie waltornie, cztery sakshorny tenorowe, sakshorn barytonowy, puzon oraz dwa helikony. W późniejszym czasie istnienia orkiestry kolejne instrumenty zostały zakupione z funduszy ochotniczej straży pożarnej. Byli również i tacy, którzy posiadali własne instrumenty. Niektóre z wymienionych instrumentów służą grającym do dnia dzisiejszego. Próby oraz lekcje gry na instrumentach odbywały się na organistówce pod czujnym okiem organisty Bolesława Śliwińskiego a następnie Tytusa Śliwińskiego.
Od listopada 2004 roku orkiestrę prowadzi Ludwik Śliwiński. Skład obecnej orkiestry liczy 18 osób:
Instrumenty Perkusyjne - Andrzej Ogilba,
Helikon - Włodzimierz Kamiński, Mirosław Karnicki,
Kornet - Stanisław Adaszewski, Mirosław Feliksiak, Michał Gwardys, Szymon Wach, Jan Pruszczyk,
Sakshorn Altowy - Kamil Dobrowolski,
Sakshorn Tenorowy - Łukasz Piasek, Adrian Gądek,
Sakshorn Barytonowy - Adam Szczepaniak, Krzysztof Kraucki,
Saksofon Tenorowy - Błażej Śliwiński,
Saksofon Altowy - Jan Maślanka, Natalia Kierzkowska, Weronika Czupryńska,
Saksofon Sopranowy - Ludwik Śliwiński.
TEATR Z UWIELIN:
Teatr Uwieliński istnieje od czterech lat. Początkowo były to plenerowe występy jednego aktora - założycielki Teresy Wójcickiej- czyli spotkania Pani Wiosny i Pani Jesieni z dziećmi. Sceną były nadrzeczne łąki i las. Pierwsze przedstawienie w wieloosobowej obsadzie wystawiono w czerwcu 2011 r., udział w nim wzięło 7 osób, a głośne role powierzono lokalnym VIP-om. Do tej pory "TU" zrealizował 6 spektakli: "Czerwony Kapturek" (06.2011), "Baśń o Dwunastu Miesiącach" (01.2012), "Królewna Śnieżka" (06.2012), "Legenda o świętym Mikołaju" (12.2012), "Herody" (01.2013), "Koziołek Matołek w Afryce" (06.2013). W przedstawieniach tych udział wzięły 42 osoby. Większość z nich to mieszkańcy Uwielin lub rodzice dzieci uczęszczających do uwielińskiej szkoły. Większość dekoracji i rekwizytów aktorzy wykonują sami. Sami przygotowują też sceniczne stroje i charakteryzują się do odgrywanej roli.
TEATR KUBIKA:
Działa na rynku kultury od 1995 roku. Jego specjalnością jest organizacja imprez dla dzieci od lat 2 do 102. Spotkania pełne zabawy i uśmiechu ze spektaklem, konkursami, zabawami i pokazem gigantycznych baniek fascynują i wciągają uczestników. Teatr tworzą: Beata Kubik - pedagog, animator zabaw dla dzieci, twórca scenariuszy i impresario teatru oraz Radosław Kubik - aktor pantomimy i tancerz wywodzący się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Twórca przedstawień teatralnych, założyciel i reżyser Teatru Ruchu MIMESIS. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Animator projektu "Pantomima w szkole i przedszkolu".
Komentarze