Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

14 - 15 września - Dni Prażmowa 2013

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: środa, 11 września 2013 Źródło: Agnieszka Kozieł
Data wydarzenia: sobota, 14 września 2013 - niedziela, 15 września 2013
Miejsce: Park przy dworku w Woli Prażmowskiej (dawna siedziba Urzędu Gminy Prażmów) przy ul. Głównej 57 Godzina: 14:00

W dniach 14 i 15 września, Urząd Gminy Prażmów zaprasza Państwa na Dni Prażmowa 2013, które odbędą się, jak co roku, w parku przy dworku w Woli Prażmowskiej.

Sobota - 14 września 2013 r.

Dzień, zdecydowanie powinien przypaść do gustu dzieciom i młodzieży. Od godz. 14 na scenie zaprezentują się młodzi mieszkańcy Gminy Prażmów. Po występach przedszkoli i szkół, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzą emocjonujący pokaz akcji ratunkowej i gaszenia płonącego samochodu.

O 19 na scenę wejdzie CARGO, REZYDENT, MARIANO MBH, ADSON i PRZEKRĘT - hip-hop przeplatał się będzie z beatboxem, wszystkiemu towarzyszyć będzie taniec.

Imprezę do nocy będzie kontynuował DJ.

Niedziela - 15 września 2013 r.

Niedzielne obchody Dni Prażmowa otworzy Msza Święta "Dożynkowa", która rozpocznie się o godz. 11:30 w Kościele Św. Franciszka w Prażmowie. Następnie w Woli Prażmowskiej będzie trwało uroczyste rozpoczęcie Dożynek, które uświetni Parafialna Orkiestra Dęta z Prażmowa. Po nim nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego "Prażmów - ocalić od zapomnienia".

Następnie lokalny Teatr z Uwielin odegra spektakl Koziołek Matołek w Afryce. Od godziny 15 najmłodsi udadzą się w "Baśniową podróż klaunów BIM BAM BOM" z Teatrem KUBIKA. W programie Akademia Małego Cyrkowca, szczudlarze w efektownych kostiumach i konkursy z nagrodami.

Od godziny 17 do lat sześćdziesiątych cofną nas polscy Beatlesi - zespół THE POSTMAN. Imprezę zakończy zabawa taneczna z Moniką Boras i zespołem BOLT.

Dni Prażmowa 2013 prowadzić będzie - aktor estrady, wokalista, konferansjer, satyryk. wychowanek między innymi Bohdana Łazuki i warszawskiego Teatru Kwadrat - Szymon Kusarek.

Obchodom towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa fotografii "Prażmów - ocalić od zapomnienia".

Przez cały czas trwania imprez na dzieci czeka Dmuchany Park Zabaw.

Serdecznie zapraszamy!


Tegoroczni artyści:

THE POSTMAN 

THE POSTMAN to najlepszy polski Tribute Band wykonujący utwory Beatlesów. Przygoda z Beatlesami zaczęła się w 1997 roku. Zespół tworzy czterech  miłośników Beatlesów. Zagrali ponad 1000 koncertów w Polsce, Niemczech, Szwecji, Czechach. Uczestniczyli w Estrel Beatles Festival w Berlinie. The Postman nie tylko oddaje klimat muzyki lat 60-tych, ale również wygląda jakby właśnie przybył z tamtej epoki. Szyte na miarę garnitury model’64, buty "bitelsówki" prosto z Liverpoolu, stylizowane fryzury przypominają epokę lat 60- tych. Zespół osiąga brzmienie słynnej czwórki dzięki kunsztowi muzycznemu i nie tylko-używają replik legendarnego sprzętu na którym grali Beatlesi. The Postman zagrają m.in. utwory : She loves you, Help, Twist and shoute, Please please me, Get back, I saw her standing there, a także Imagine i wiele innych niezapomnianych przebojów wielkiej czwórki.

CARGO

Raper, beatboxer, freestylowiec - działający na polskiej podziemnej scenie hiphopowej od 2007 roku. W roku 2009 powstała pierwsza EPka ze składem WPS w potoku słów zatytułowana 'Zwariowane melodie'. W roku 2010 - "Raper marnotrawny". W 2012 - "Graviora Manent". Na swoim koncie ma około 100 koncertów (w tym supporty, koncerty eventowe z innymi raperami, koncerty samodzielne, akcje charytatywne, festiwale, akcje kulturowe). Współorganizator 3 cykli obchodów 3-Majowych w Piasecznie, koncertował na akcjach WOŚP, w domach dziecka i ośrodkach pomocy dla młodzieży, przeglądach młodych talentów.

REZYDENT

Raper działający na polskiej podziemnej scenie hiphopowej od 2009 roku, jednakże pierwsze nagrania datowane są na rok 2006. W roku 2009 powstała pierwsza EPka zatytułowana 'Rymy i podkłady' jednak raper niejako odcina się od tej płyty, gdyż była 'dziecinna, banalna i amatorska'. W roku 2011 powstały 2 nielegalne płyty, pierwsza zatytułowana 'W MIĘDZYCZASIE' promująca drugie wydawnictwo - "Remember the eR". Na swoim koncie Rezydent ma około 160 koncertów (w tym supporty, koncerty eventowe z innymi raperami, koncerty samodzielne, akcje charytatywne, festiwale, akcje kulturowe). Jest organizatorem nowatorskiego cyklu imprez , "STAWIAM NA RAP" ideologicznie ma być szansą dla młodych raperów, swojego rodzaju trampoliną do mainstreamu.

ADSON I PRZEKRĘT

AdsoN w zasadzie Adam Nagraba (rocznik 1993) jak i Przekręt - Piotr Kłoszewski (rocznik 1988) urodzili się w Warszawie i wychowali w Konstancinie. Muzykę zaczęli tworzyć w 2005/2006 r. Z samym hip-hopem byli związani tak na prawdę od dziecka. W tamtych czasach inspirowały ich amerykańskie jak i polskie składy. Bardziej jednak oddziaływała na nich muzyka zza oceanu. Adam jak i Piotrek mają na swoim koncie już kilkadziesiąt koncertów, które odbywały się między innymi w warszawski klubach takich jak : Fonobar, Mocca Music Club, Klinika, K8, Radio Luxemburg,El Presidente, The Shoot, a nawet w Konstancinskim No Name. Chłopaki też brali udział w WOŚPie i Young Stage organizowanym przez MKJ w Konstancinie, na targowisku grapa. Utwory, których są autorami, wyróżniają się typowo new-schoolowymi dźwiękami, jak i tematami. Zazwyczaj poruszane problemy w ich kawałkach to mentalność młodych ludzi, historie z życia, podejście do świata i pieniędzy, uczucia i wiele innych. AdsoN jest autorem nie tylko swoich tekstów, ale także współpracuje z wokalistami z innych gatunków muzycznych, np. napisał tekst do utworu Patryka Komosy - Tysiąc uczuć, który dostępny jest w serwisie youtube. Prowadził 2 bitwy freestylowe, a także wyprodukował wiele bitów. Skojarzyć go można również z organizowania imprez. Jak dodają sami o sobie - ''Totalnie odbiegamy od wielu zajawkowiczów. Podstawa to być kreatywnym, a do tego mieć do siebie dystans i w życiu do czegoś dążyć, oczywiście nie zapominając o przyjemnościach. Chyba tak byśmy siebie opisali''. 

MARIANO MBH

Mariusz Kłosiewicz - raper, dj, producent, freestylowiec, rok 84 od zawsze aktywny działacz stworzył wiele projektów, zajmuje się realizacją nagrań we własnym studiu na Mokotowie. Członek grupy raperów z Zalesia Górnego MBH - miłość, braterstwo, honor.

MONIKA BORAS i zespół BOLT

Monika Boras jest laureatką wielu konkursów młodych talentów i festiwali polskich. Największy sukces odniosła w 2004 roku. W programie TV POLSAT - ,,MUZYCZNA WINDA" - zdobyła pierwsze miejsce, pokonując ponad 1600 uczestników. Jest bardzo uniwersalną wokalistką potrafiącą odnaleźć się zarówno w muzyce jazzowej, swingu, soulu, popie, jak i biesiadzie i we wszystkich pozytywnych dźwiękach miłych dla uszu. Koncertuje z różnymi składami muzycznymi w Polsce i zagranicą (USA, Bahrain, Jordania, Wyspy Karaibskie i w wielu innych atrakcyjnych miejscach). Wydała 3 solowe płyty: pierwsza z nich ,,Balet naszych serc″ jest bardzo zróżnicowana gatunkowo. Jej głównymi twórcami byli autorzy słów: Leon Sęk i Janusz Szczepkowski, oraz kompozytor i aranżer Dariusz Boras ale nie tylko, bo znalazło się na niej kilka piosenek znanych twórców takich jak np. W.Nahorny i inni. W roku 2007 współuczestniczyła w nagraniu płyty będącej dopełnieniem do zbioru poezji J.A.Masłowskiego ,,Kiedy umiera Anioł", na której znajdą się takie nazwiska, jak: Marian Opania, Lora Szafran, Marek Majewski, Danuta Błażejczyk, Ewa Adamiak, Katarzyna Skrzynecka i wielu innych wykonawców. W 2009 r wyszła kolejna płyta Moniki - ,,Zapamiętaj proszę", tej samej spółki autorskiej. Jednak bardziej dojrzała, jednotematyczna - mniej rozbiegana gatunkowo. Powstały teledyski do kilku piosenek, które poszły w eter i nawet zyskały sympatie widzów. Jedna z nich zajęła II miejsce w telewizyjnej liście przebojów. Monika nie tylko bardzo dobrze śpiewa ale ma również świetny kontakt z publicznością.

SZYMON KUSAREK

Aktor estrady, wokalista, konferansjer, satyryk. Wychowanek między innymi Bohdana Łazuki i warszawskiego Teatru Kwadrat, z którym współpracuje do dnia dzisiejszego. Ukończył wydział interpretacji piosenki w Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina, dyplom aktora estrady uzyskał z rąk Jerzego Połomskiego w warszawskim ZASP’ie. Jako konferansjer prowadzi szereg imprez, uroczystości oraz firmowych spotkań - od tych kameralnych, po te kilkunastotysięczne imprezy plenerowe. Każde spotkanie dodatkowo urozmaica występem wokalnym na żywo lub monologami kabaretowymi, czym szybko zyskuje sympatię widzów i sprawia, że prowadzenie imprezy nie musi być nudnym łącznikiem atrakcji scenariuszowych.

PARAFIALNA ORKIESTRA DĘTA Z PRAŻMOWA

Parafialna Orkiestra Dęta w Prażmowie powstała na przełomie lutego i marca 1943 roku. Pierwszy raz zagrała na rezurekcji w tym samym roku. Orkiestra powstała z inicjatywy ówczesnego organisty Bolesława Śliwińskiego, w czasie gdy proboszczem parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Prażmowie był ks. kanonik Ludwik Kowieski. Część pieniędzy na zakup pierwszych instrumentów została pozyskana od mieszkańców parafii, a resztę pieniędzy wpłacał kandydat do przyszłej orkiestry. Kwota jaką trzeba było wpłacić to równowartość jednego korca pszenicy. Na początku z kandydatem była podpisywana umowa. Pierwsze instrumenty zostały zakupione w firmie Arciszewski na Nowym Świecie w Warszawie. Zakupiono wtedy: sześć kornetów, dwa sakshorny altowe, dwie waltornie, cztery sakshorny tenorowe, sakshorn barytonowy, puzon oraz dwa helikony. W późniejszym czasie istnienia orkiestry kolejne instrumenty zostały zakupione z funduszy ochotniczej straży pożarnej. Byli również i tacy, którzy posiadali własne instrumenty. Niektóre z wymienionych instrumentów służą grającym do dnia dzisiejszego. Próby oraz lekcje gry na instrumentach odbywały się na organistówce pod czujnym okiem organisty Bolesława Śliwińskiego a następnie Tytusa Śliwińskiego.

Od listopada 2004 roku orkiestrę prowadzi Ludwik Śliwiński. Skład obecnej orkiestry liczy 18 osób:

Instrumenty Perkusyjne - Andrzej Ogilba,

Helikon - Włodzimierz Kamiński, Mirosław Karnicki,

Kornet - Stanisław Adaszewski, Mirosław Feliksiak, Michał Gwardys, Szymon Wach, Jan Pruszczyk,

Sakshorn Altowy - Kamil Dobrowolski,

Sakshorn Tenorowy - Łukasz Piasek, Adrian Gądek,

Sakshorn Barytonowy - Adam Szczepaniak, Krzysztof Kraucki,

Saksofon Tenorowy - Błażej Śliwiński,

Saksofon Altowy - Jan Maślanka, Natalia Kierzkowska, Weronika Czupryńska,

Saksofon Sopranowy - Ludwik Śliwiński.

TEATR Z UWIELIN:

Teatr Uwieliński istnieje od czterech lat. Początkowo były to plenerowe występy jednego aktora - założycielki Teresy Wójcickiej- czyli spotkania Pani Wiosny i Pani Jesieni z dziećmi. Sceną były nadrzeczne łąki i las. Pierwsze przedstawienie w wieloosobowej obsadzie wystawiono w czerwcu 2011 r., udział w nim wzięło 7 osób, a głośne role powierzono lokalnym VIP-om. Do tej pory "TU" zrealizował 6 spektakli: "Czerwony Kapturek" (06.2011), "Baśń o Dwunastu Miesiącach" (01.2012), "Królewna Śnieżka" (06.2012), "Legenda o świętym Mikołaju" (12.2012), "Herody" (01.2013), "Koziołek Matołek w Afryce" (06.2013). W przedstawieniach tych udział wzięły 42 osoby. Większość z nich to mieszkańcy Uwielin lub rodzice dzieci uczęszczających do uwielińskiej szkoły. Większość dekoracji i rekwizytów aktorzy wykonują sami. Sami przygotowują też sceniczne stroje i charakteryzują się do odgrywanej roli.

TEATR KUBIKA:

Działa na rynku kultury od 1995 roku. Jego specjalnością jest organizacja imprez dla dzieci od lat 2 do 102. Spotkania pełne zabawy i uśmiechu ze spektaklem, konkursami, zabawami i pokazem gigantycznych baniek fascynują i wciągają uczestników. Teatr tworzą: Beata Kubik - pedagog, animator zabaw dla dzieci, twórca scenariuszy i impresario teatru oraz Radosław Kubik - aktor pantomimy i tancerz wywodzący się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Twórca przedstawień teatralnych, założyciel i reżyser Teatru Ruchu MIMESIS. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie.  Animator projektu "Pantomima w szkole i przedszkolu".

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2025

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2025

Parafia św. Anny w Piasecznie zaprasza mieszkańców na Orszak Trzech Króli w...

Od 20 stycznia autobusy linii 724 będą jeździły na skróconej trasie

Od 20 stycznia autobusy linii 724 będą jeździły na skróconej trasie

Od najbliższego poniedziałku (20 stycznia) autobusy linii 724 będą...

Aplikacja mobilna PUK Piaseczno

Aplikacja mobilna PUK Piaseczno

Firma PUK Piaseczno Sp. z o.o. (wykonawca odbierający odpady na terenie gminy...

Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych na terenie gminy Piaseczno

Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych na terenie gminy Piaseczno

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno informuje, że...

Drift na rondzie skończył z mandatem

Drift na rondzie skończył z mandatem

Mandat w wysokości 200 złotych i 15 punktów karnych otrzymał 20-latek...

Dziennikarstwo obywatelskie

Świąteczne Iluminacje Konstancina-Jeziorny

Świąteczne Iluminacje Konstancina-Jeziorny

Konstancin-Jeziorna rozbłysnął tysiącami światełek. Świąteczne...

Magia Świąt w Górze Kalwarii: Jarmark Bożonarodzeniowy i Iluminacja Ogrodu Miejskiego

Magia Świąt w Górze Kalwarii: Jarmark Bożonarodzeniowy i Iluminacja Ogrodu Miejskiego

Już w najbliższą niedzielę, 15 grudnia, Góra Kalwaria zaprasza na...

Życie to mistrzostwo - Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich

Życie to mistrzostwo - Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich

W Gminie Lesznowola planowane jest wdrożenie wyjątkowego przedsięwzięcia...

Kwesta Pamięci 2024 w Piasecznie

Kwesta Pamięci 2024 w Piasecznie

W piątek 1 listopada br. na terenie  cmentarza parafialnego w Piasecznie (ul....

Z cyklu POLECAMY - KOWALSCY Stomatologia

Z cyklu POLECAMY - KOWALSCY Stomatologia

Kowalscy Stomatologia to gabinet, który powstał w odpowiedzi na nasze 10...