Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" ma zaszczyt ogłosić , że po raz pierwszy organizatorem Międzynarodowej Konferencji z historii Głuchych w Polsce "Głusi wczoraj i dziś: historia Głuchych na przełomie XIX i XX wieku" w dniu 30 listopada 2013 roku.
Rejestracja jest obowiązkowa, natomiast ilość miejsc - ograniczona.
Patronami honorowymi są m.in. międzynarodowa organizacja Deaf History International, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Żydowski Instytut Historyczny, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego oraz wiele organizacji pozarządowych, które wspierają Nas w takim przedsięwzięciu. Pełną listę organizacji wspierających oraz program konferencji można znaleźć na stronie konferencyjnej: www.konferencja.surdushistory.org.pl.
Na konferencji będą poruszane bardzo ciekawe zagadnienia takie jak: sylwetka Głuchego Żyda z Warszawy, który był ofiarą holocaustu, niesłyszącej córki znanej rodziny Łopieńskich jako pierwszej głuchej kobiety - prezes w historii Głuchych Polski. Również będzie przedstawiona historia sterylizacji i eutanazji osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech. Wykładowcami będą badacze przeszłości środowiska Głuchych z Polski, Francji i Niemiec.
Konferencja ma być poświęcona kwestii spraw życia codziennego środowiska głuchych na przełomie XIX i XX wieku, zarazem działania różnych organizacji pozarządowych działających na rzecz wspomnianej grupy społecznej w tym okresie, by pokazać nurtujące i jak zarazem zestawienie tamtym okresem a obecnym, by pokazać jakie są nurtujące problemy. Również będzie przedstawiona sylwetka aktywnych działaczy na rzecz środowiska głuchych, który walczyli o lepsze jutro i szacunek. Celem całej konferencji jest respektowanie i szacunek do działaczy i ich przyjaciół, którzy budowali dziedzictwo kulturowe i społecznej, jakim obecnie mamy "lepsze" jutro, którzy walczyli i by dalej walczyć dla potomnych.
Konferencja będzie wzbogacona o wystawę dot. życia ludzi niesłyszących na przestrzeni wieków.
Chcemy również promować dialog międzykulturowy miedzy światem głuchych i słyszących, które są nierozerwalnie powiązane ze sobą, promowanie tradycji i wielokulturowości językowo-kulturowej na arenie.
Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" jest jedyną organizacją pozarządową, która zajmuje się historią Głuchych w szerokim rozumieniu. Niniejsza fundacja powstała w trosce o przeszłość (i przyszłość) historii Głuchych oraz ma służyć podtrzymywaniu wśród środowiska Głuchych świadomości oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez przypominanie zasług działaczy i zwykłych ludzi z kręgu środowiska Głuchych w życiu społecznym.
Program konferencji
30 listopada 2013 r.
10:00 - 10:30 Otwarcie konferencji, powitanie uczestników i gości
10:30 - 11:00 Mgr Tomasz Adam Świderski, "Maria z Łopieńskich Rogowska 1873-1957 - wyjątkowa Głucha kobieta i działaczka w historii Głuchych Polski"
11:00 - 11:30 Mgr Tomasz Adam Świderski "Józef Jerzy Rogowski 1871 - 1933 - działaczem środowiskowym Głuchych w Polsce i na polu międzynarodowym"
11:35 - 12:25 Yann Cantin (Francja) "Kongresy głuchoniemych w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku"
12:25 - 12:45 Dyskusja
Przerwa
13:45 - 14:30 Helmut Vogel (Niemcy) "Dom starców głuchoniemych w Berlinie na przełomie XIX i XX wieku"
14:30 - 15:00 Mgr Tomasz Adam Świderski "Jakub Wajtzblum - przedstawiciel żydowskiego środowiska Głuchych"
15:00 - 15:30 Mgr Marek Krzysztof Lasecki "Głusi Artyści na przełomie XIX i XX wieku"
15:30 - 16:20 Artur Hojan, Helmut Vogel, Tomasz Świderski “Sterylizacja i eugenika niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech"
16:20 - 17:00 Mgr Tomasz Adam Świderski "Dzieje Chrześcijańskiego Towarzystwa Głuchoniemych "Opatrzność" w Warszawie w l. 1883 - 1948"
17:00 - 17:15 Dyskusja
17:15 - 19:15 Otwarcie wystawy i spotkanie integracyjne
1 grudnia 2013 r.
10:00 - 12:00 Krótka, piesza wycieczka związana z historią Głuchych
13:00 Cmentarz Powązkowski - złożenie wieńca na grobie Rogowskich
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany w programie z przyczyn niezależnych.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze