W sobotę, 7 czerwca, Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe 2014.
Zamierzeniem teatraliów jest zdobycie możliwie najszerszego kręgu odbiorców. To "mieszanka" przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych i seansów filmowych zakończona świętojankami - inscenizacją nawiązującą do ludowych obchodów nocy sobótkowej.
Wydarzenia odbywają dwa a nawet trzy razy dziennie, w różnych punktach miasta: na scenie plenerowej w parku miejskim, na placu Piłsudskiego i placu Kisiela. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Organizatorami teatraliów są: Centrum Kultury w Piasecznie oraz teatr Exponad pracujący pod kierunkiem Anny Kolanowskiej.
Patroni medialni: www.MojeMiastoPiaseczno.pl, Serwis Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego www.powiat-piaseczno.pl, Lokalny Portal Informacyjny naszepiaseczno.pl; portal www.piaseczno4u.pl, www.miastopiaseczno.prv.pl, Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Tuba Piaseczna
Program:
Godz. 15.00
Scena dziecięca - dziecięce Teatry Piaseczna i okolic
Scena plenerowa - Rynek ( Pl. Piłsudskiego)
Godz. 20.30
Koncert zespołu "Same Suki"
Scena plenerowa - Rynek ( Pl. Piłsudskiego)
Godz. 21.30
- Skwer Kisiela
- Teatr Miniatura (Konstancin) - Spektakl " Jak wiły wianki wiły" w reżyserii Ewy Cielesz
- Teatr Exponad (Piaseczno) - spektakl "Dom" w reżyserii Roberta Wasiewicza
SAME SUKI
Scena plenerowa - Rynek (Pl. Piłsudskiego)
"Rewolucyjna kobieca formacja folkowa Same Suki powstała na początku 2012 roku.

Nazwa związana jest z występującą w niej suką biłgorajską - staropolskim instrumentem smyczkowym.
Punktem wyjścia do powstawania utworów są polskie melodie ludowe, jednak potraktowane bardzo swobodnie. Aranżacje piosenek znacznie odbiegają od oryginału, zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Zespół prowokuje artystycznie opierając się na muzyce źródeł, jednocześnie "opowiada" współczesnym językiem muzykę tradycyjną. Jest to niekonwencjonalna, autorska ilustracja melodii ludowych, będąca efektem spotkania kobiet - muzyków, na co dzień poruszających się w różnych nurtach: od ludowych, poprzez klasyczne, ethno, aż do współczesnych. W Samych Sukach usłyszymy więc nietypowe instrumenty akustyczne, takie jak: suka biłgorajska, fidel płocka, rebab turecki, wiolonczela, bendir, cajon i inne instrumenty perkusyjne oraz wokal, który wcale nie jest tradycyjnym białym głosem...
W swoich tekstach zespół porusza sprawy ważne i aktualne, ukazując kobiece spojrzenie na świat.
W maju 2012 Same Suki zdobyły nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja - sesje nagraniowe w studiu polskiego radia ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia.
W czerwcu 2013 roku Same Suki wygrały konkurs IV Dragon Folk Fest w Poznaniu zdobywając Złotą Fujarę.
Skład zespołu:
Magdalena Wieczorek - Duchewicz - wokal, osioł
Marta Sołek - suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka, krowa
Helena Matuszewska - suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce, kaczka
Justyna Meliszek - wiolonczela, wokal, pies
Patrycja Napierała - bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna, kura"
(źródło: http://samesuki.pl/o-samych-sukach/)
Teatr Exponad (Piaseczno)
Powstał 22 lata temu (przez lata nazwa się zmieniała: Nic Ponad, Nic Pewnego, idea została ta sama). Realizuje głównie spektakle plenerowe, nie stroni jednak od kameralnych form scenicznych. Założycielką i głównym reżyserem teatru jest Anka Kolanowska. Teatr współpracuje chętnie z innymi reżyserami (Monika Iwanow, Robert Wasiewicz). Zespół teatru ExPonad bierze udział w wielu festiwalach teatralnych zdobywając za swoją pracę wyróżnienia i nagrody. Spektakl "Dom" powstał latem, 2013 roku.
Teatr Miniatura (Konstancin)
Grupa funkcjonuje od pięciu lat, obecnie liczy 17 członków. Dzięki wygranym na festiwalach nagrodom miała możliwość uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach dubbingowych, czy emisji głosu. Wiekowo zróżnicowana, od gimnazjalistów po studentów. Pracuje na scenariuszach autorskich pisanych przez instruktora. Trzykrotna laureatka nagrody Grand Prix na Festiwalach Małych Form Teatralnych.
Tytuł spektaklu:
"Jak wiły wianki wiły"
Spektakl jest powrotem do czasów słowiańskich. Utrzymany w lekko komediowym stylu ukazuje współczesność wplecioną w zwyczaje Słowian i postacie mitologii słowiańskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze