Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe 2014

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: środa, 11 czerwca 2014 Źródło: Centrum Kultury w Piasecznie
Data wydarzenia: sobota, 14 czerwca 2014
Godzina: 20:30

W sobotę, 14 czerwca, Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe 2014.

Zamierzeniem teatraliów jest zdobycie możliwie najszerszego kręgu odbiorców. To "mieszanka" przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych i seansów filmowych zakończona świętojankami - inscenizacją nawiązującą do ludowych obchodów nocy sobótkowej. 

Wydarzenia odbywają dwa a nawet trzy razy dziennie, w różnych punktach miasta: na scenie plenerowej w parku miejskim, na placu Piłsudskiego i placu Kisiela. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Organizatorami teatraliów są: Centrum  Kultury w Piasecznie oraz teatr Exponad pracujący pod kierunkiem Anny Kolanowskiej.

Patroni medialni: www.MojeMiastoPiaseczno.pl, Serwis Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego www.powiat-piaseczno.pl, Lokalny Portal Informacyjny naszepiaseczno.pl; portal www.piaseczno4u.pl, www.miastopiaseczno.prv.pl, Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Tuba Piaseczna

Program:

Godz.20.30 - Koncert zespołu "Cisza jak ta" Scena plenerowa - Rynek ( Pl. Piłsudskiego)

Godz. 21.30 - Skwer Kisiela

- Pokaz Klubu Sportowego Grawitacja

- Teatry: Domino, Horrorek, Exponad (Piaseczno) spektakl "Koralina" w reżyserii Moniki Iwanow i Anny Kolanowskiej 

Godz. 22.30 - TEATR ÓSMEGO DNIA ( Poznań) Widowisko plenerowe "CZAS MATEK" Park Miejski w Piasecznie

CISZA JAK TA

godz.20.30 - Scena plenerowa - Rynek ( Pl. Piłsudskiego)

"Cisza Jak Ta to nowoczesne i bogate aranżacyjnie podejście do nurtu piosenki folk-poetyckiej, którego kurs od lat wyznaczają takie zespoły jak Stare Dobre Małżeństwo, Czerwony Tulipan czy Wolna Grupa Bukowina. Zespół z szacunkiem podąża tym kursem, swoim aranżacjom nadając jednak zupełnie nowe, malowane brzmieniem fletu, skrzypiec i saksofonu  oblicze. Trzy gitary i delikatna perkusja są dopełnieniem muzycznego całokształtu.  To Kraina Łagodności w najlepszym wydaniu. Prawie 70 utworów w repertuarze, 6 płyt i ponad 400 koncertów zagranych przez 10 lat działalności artystycznej świadczą o potencjale grupy, i skłaniają do poznania ich muzycznych światów.

Koncerty Ciszy Jak Ta prowadzą słuchaczy przez górskie połoniny, morskie brzegi, czy brukowane ulice miast opowiadając słowem i dźwiękiem o miłości - "spiritus movens" życiowej wędrówki, we wszystkich jej barwach i odcieniach. W warstwie tekstowej, poza pieśniami autorskimi -  Agnieszka Osiecka, Bolesław Leśmian, Jonasz Kofta, Edward Stachura czy przepiękne wiersze współczesnej poetki - Wiesławy Kwinto Koczan. A wszystko prezentowane ze smakiem, pasją i energią, która udziela się publiczności i szczelnie wypełnia sale koncertowe. Zapraszamy do świata Ciszy!"

(źródło: http://www.ciszajakta.art.pl/ )

Teatr Ósmego Dnia
godz. 22.30 - Widowisko plenerowe "CZAS MATEK"; Park Miejski w Piasecznie

"Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako Studencki Teatr Poezji "Ósmego Dnia". Założyli go studenci poznańskiej polonistyki pod kierunkiem Tomasza Szymańskiego. Pierwszą przygotowaną przez zespół premierą była "Treść gorejąca" według wierszy Juliana Tuwima.

W 1966 roku współpracę z zespołem nawiązał Zbigniew Osiński. Entuzjasta wrocławskiego Teatru Laboratorium, wprowadził do zespołu fascynację dokonaniami Jerzego Grotowskiego. Pod wpływem tych doświadczeń oraz wydarzeń 1968 roku dokonały się w Teatrze ważne przemiany artystyczne.

W 1968 roku jego dyrektorem został Lech Raczak. Na początku lat 70. do zespołu dołączyli artyści, którzy do dziś tworzą jego trzon: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki. Zespół rozwinął własną metodę pracy nad przedstawieniem, której istotą jest opanowana do perfekcji technika aktorskiej improwizacji. Teatr Ósmego Dnia stał się jednym z najważniejszych teatrów politycznych w Polsce, a później również na świecie.

Tłem dla artystycznych osiągnięć w latach 70. i 80. był nieustanny konflikt z władzami PRL-u, zakończony przymusową emigracją. Od 1985 roku część zespołu działała na zachodzie Europy, część w Polsce. Od lipca 1986 do lutego 1989 Teatr działał wyłącznie zagranicą.

Pierwszym zrealizowanym po powrocie do kraju spektaklem była Ziemia niczyja (1991). W sztuce tej znalazły odbicie doświadczenia emigracji.

W 1993 z zespołu odszedł Lech Raczak. Dziś Teatr Ósmego Dnia pod dyrekcją Ewy Wójciak poza spektaklami salowymi przygotowuje widowiska plenerowe, adresowane do wielkiej publiczności i niezmiennie inspirowane przez ważne tematy społeczne i polityczne.

(Opr.: Biuro ESK Poznań 2016)"
(źródło: http://epoznan.pl/kultura-miejsce-76-Teatr_Osmego_Dnia)

Spektakl "Czas matek"

Realizacja zespołowa
Scenografia, reżyseria świateł, oprawa multimedialna: Jacek Chmaj
Muzyka: Arnold Dąbrowski
Efekty wideo: Tomasz Jarosz
Współpraca: Jacek Kolasa, Piotr Najrzał, Jacek Nowaczyk, Jakub Staśkowiak
Produkcja: Tomasz Jefimowicz
Przedstawienie realizowane przez 18 osób. Wykonawcy (2006 - 2012): Halina Chmielarz, Ewa Wójciak, Agata Elsner / Elżbieta Janicka, Karolina Pawełska, Adam Borowski, Adan Gacia, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Marcin Głowiński, Kuba Kapral, Andrzej Majos, Tomasz Michniewicz, Przemysław Mosiężny, Miłosz Michalak
Premiera: 28 czerwca 2006

Współczesność tworzą kobiety, w coraz większym stopniu widoczne, wspaniałe, wielobarwne i heroiczne. Biorąc w ręce sprawy tego świata stają się ikoną naszych czasów. Przedstawienie jest opowieścią o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin - jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty - życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne - odchodzi w chaos świata - świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc, rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary.

I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków, i bohaterów. Kobiety chcą cudu normalności i kontynuacji. Babcie z Buenos Aires walczą o odnalezienie swych wnuków, matki amerykańskich żołnierzy nie chcą zbawiania świata kosztem życia swych synów, Czeczenki walczą o biologiczne przetrwanie, a rosyjskie matki jednoczą się przeciwko czeczeńskiej wojnie. Kobiety Izraela stają obok matek palestyńskich samobójców, kobiety Iraku, kobiety Afganistanu... Kobiety stają razem po stronie życia, przeciw stracie.

Ewa Wójciak
(źródło: http://osmego.art.pl/t8d/main/pl/)

Teatr Exponad (Piaseczno)

Powstał 22 lata temu (przez lata nazwa się zmieniała: Nic Ponad, Nic Pewnego, idea została ta sama). Realizuje głównie spektakle plenerowe, nie stroni jednak od kameralnych form scenicznych. Założycielką i głównym reżyserem teatru jest Anka Kolanowska. Teatr współpracuje chętnie z innymi reżyserami (Monika Iwanow, Robert Wasiewicz). Zespół teatru ExPonad bierze udział w wielu festiwalach teatralnych zdobywając za swoją pracę wyróżnienia i nagrody. Spektakl "Dom" powstał latem, 2013 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

VI FESTIWIAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO

VI FESTIWIAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO

Centrum Kultury zaprasza na kolejną edycję cyklu koncertów muzyki...

Tajemnica 16. piętra w Hugonówce

Tajemnica 16. piętra w Hugonówce

W sobotę, 13 kwietnia o godz. 18.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia

Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia

W czwartek (11 kwietnia) nad gminą Konstancin-Jeziorna krążył...

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

Formuła wydarzenia ma na celu połączenie sportu z XVI wieczną historią...

Zlot Food Trucków w Piasecznie 2024

Zlot Food Trucków w Piasecznie 2024

Od 2 do 5 maja 2024 roku na skwerze Kisiela w Piasecznie będzie można...

Zdenerował się, więc urwał wycieraczkę

Zdenerował się, więc urwał wycieraczkę

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt...

Dziennikarstwo obywatelskie

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

Formuła wydarzenia ma na celu połączenie sportu z XVI wieczną historią...

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

W dniu 28.03.2024r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się coroczna...

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy...

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

„SHOW jak z bajki" – tegoroczna produkcja Cyrku Korona to plejada...

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

W biały dzień wyrzucił szczeniaka z drugiego piętra! Mężczyzna został...