Rower to ekologiczny środek transportu, który sprawdza się tak samo dobrze w warunkach miejskich jak i w terenach górskich czy polnych. Kolarstwo staje się dla wielu Polaków ulubionym hobby. Istnieje co najmniej kilka odmian tego sportu.
Rodzaje kolarstwa
Klasyczne kolarstwo można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnia się:
-
kolarstwo szosowe - najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa, którą uprawia każdy, kto po prostu jeździ na rowerze po zwyczajnych drogach publicznych;
-
kolarstwo torowe - jak sama nazwa wskazuje, kolarstwo torowe uprawia się na specjalnie do tego celu przygotowanych torach, które mają lekko pochyloną powierzchnię i przypominają bieżnię dla biegaczy. Można na nich osiągać stałą prędkość;
-
kolarstwo górskie - uprawia się je w terenach górskich, trudnych do pokonania. Jest to dyscyplina wymagająca bardzo dobrej kondycji;
-
kolarstwo przełajowe - podobne do biegów przełajowych, ale większe fragmenty trasy pokonuje się na rowerze. Czasem jednak trzeba zsiąść z roweru i przenieść go nad przeszkodą.
Klasyczne kolarstwo jest popularną dyscypliną sportową, ale i formą spędzania wolnego czasu. Zapewnia pracę wszystkich mięśni ciała, co sprzyja wyrabianiu lepszej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Uprawianie kolarstwa przeznaczone jest dla osób w różnym wieku i różnej płci. Kolarstwo wyczynowe, łącznie ze startami w tak prestiżowych imprezach jak Tour de France, przeznaczone jest dla zawodowców. Właśnie po popularności tego typu zawodów widać, jak duże zainteresowanie ma ta dyscyplina. Wielu fanów kolarstwa obstawia wyniki poszczególnych wyścigów w ramach zakładów bukmacherskich, np. na totolotek.pl.
Kolarstwo wyczynowe
Mocne, solidne rowery, które sprawdzają się w warunkach górskich, mogą posłużyć kolarzom do uprawiania mniej tradycyjnych dyscyplin kolarskich takich jak chociażby Cross Country. Polega ona na pokonywaniu wyznaczonej trasy w warunkach leśnych i górskich. Kategoria kolarska przypomina trekking, czyli zaliczanie dużych dystansów przy sporym obciążeniu. Ciekawą dyscypliną są zawody BMX, czyli małych wytrzymałych rowerów stworzonych do akrobacji.
Dla osób ceniących adrenalinę przeznaczona jest dyscyplina Downhill, czyli zjazd w dół wymagający opanowania i dużej samodyscypliny. To sport ekstremalny tylko dla profesjonalistów z bardzo dużym doświadczeniem.
Komentarze