Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

HLA Moje i Twoje Życie - koncert charytatywny w Konstancinie-Jeziornie

Utworzone: piątek, 26 września 2014 Źródło: KDK
Data wydarzenia: niedziela, 28 września 2014
Miejsce: KDK, ul. Mostowa 15, Konstancin - Jeziorna Godzina: 18:00

28 września w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się impreza wspierająca medycynę transplantacyjną. W wydarzeniu wezmą udział artyści, lekarze i ludzie, którzy zyskali drugie życie dzięki transplantacji. Tego dnia wszyscy posiadacze kodu genetycznego HLA, przekonają się, że dzielić się Życiem może każdy!

Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg i lider zespołu Cardioband tak opowiada o potencjalnych dawcach i biorcach życia: - Żyją w wiecznym strachu i oczekiwaniu. Potencjalni biorcy to ludzie młodzi, którym zepsuło się serce, wątroba lub nerki. (…) Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami głupiej, beznadziejnej i nagłej śmierci. To, co chcemy zrobić to połączyć te dwa światy, żeby Życie mogło przepływać między nimi. Ci co giną, żeby mogli żyć dalej w kimś, a ci co żyją, żeby mogli wreszcie naśmiać się aż ich brzuch zaboli. My jako lekarze jesteśmy gotowi. Możemy pracować dzień i noc, przepompowywać Życie, które wyciekło tam, gdzie jest go bardzo mało.

Wszyscy ludzie, zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, posiadają unikalny, jedyny w swoim rodzaju kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy tym większa szansa na wyśmienitą funkcję przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy się od siebie, im więcej nas w klubie HLA tym większa szansa na jego dopasowanie co umożliwia lekarzom "przepompowywanie Życia". Jednak środowisko lekarskie często spotyka się ze sprzeciwem rodziny na pobranie narządu od osoby zmarłej, w szczególności młodej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach   i wynikach transplantacji.

Potwierdza to Ambasador akcji ceniony aktor, znany m.in. z kultowego filmu "Młode Wilki" - Jarosław Jakimowicz. Długo milczał na temat choroby swojego dziecka. Dziś wspomina: - To, co spotkało mnie i mojego syna - Jeremiasza to było trzęsienie ziemi, tsunami, wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogą nawiedzić świat.  Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że konieczna będzie transplantacja, od razu wiedziałem, że będę dawcą. Jeremiasz był bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje się dopiero u 3 - 4 letnich dzieci, on miał siedem miesięcy. Dlatego lekarze tak długo zastanawiali się, czy to robić. On był za mały i prawdopodobieństwo udania się transplantacji wątroby 34-letniego mężczyzny było znikome. Ale stał się cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego w Centrum Zdrowia Dziecka.

Koncerty zespołów Hamak Band i Cardioband w Sali Widowiskowej Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mostowej 15 będą próbą przekonania wielu osób do składania "Oświadczenia Woli".

Ten jeden podpis pod oświadczeniem: "W nadziei ratowania Życia innych wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów do przeszczepienia" daje szanse na nowe Życie! W wydarzeniu wezmą również udział gwiazdy młodego pokolenia - finaliści X Factor: Filip Mettler i Agata Dziarmagowska, którzy wystąpią z energetycznymi koncertami!

Na całym świecie, zagraniczne odpowiedniki polskiego Poltransplant-u, organizacje, fundacje, lekarze i prywatne osoby działają na rzecz transplantologii kierując się wiarą, nadzieją, odpowiedzialnością, profesjonalizmem, a także chęcią zjednania wszystkich tych, którzy czują tak jak oni. Jednak pozostaje nieodparte uczucie, że tego Życia po jednej i po drugiej stronie jest wciąż za mało. Według danych Poltransplant-u z 2012 roku ilość dawców rzeczywistych w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się o 11%, a ilość przeszczepionych organów o 9%. Mimo wszystko wyniki dalekie są od założeń i celów opisanych w Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Organizatorami akcji są: Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie przy ul. Wołoskiej pod kierownictwem Prof. Marka Durlika i Konstanciński Dom Kultury pod przewodnictwem Dyrektor Edyty Markiewicz-Brzozowskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant", Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna.

Wstęp wolny!

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant" powstało w 1996 roku jako państwowa jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Zdrowia. Koordynuje działania związane z pobieraniem i przeszczepianiem narządów na terenie kraju. Prowadzi Rejestr Przeszczepień, Rejestr Żywych Dawców, Rejestr Szpiku i Krwi Pępowinowej, Krajową Listę Osób Oczekujących, jak również Rejestr Sprzeciwów.

"Cardioband" został założony w 2011 roku przez Zygmunta Kalicińskiego ("Zyga") - kardiochirurga pracującego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie. Oprócz "Zygi" grupę zasila prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii CSK MSW oraz muzycy współpracujący m.in. z Anitą Lipnicką, Urszulą, Anią Rusowicz. Zespołowi, oprócz muzycznych aspiracji, przyświeca cel popularyzowania idei transplantologii. W repertuarze "Cardioband" usłyszeć można własne utwory, covery jak również muzykę country. W 2013 roku piosenka Cardiobandu, "Moje miejskie rodeo" zdobyła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie piosenki country w Mrągowie oraz pierwszą i jedyną nagrodę magazynu "Polski Tracker". Obecnie lansuje przebój lata "Moja wakacyjna dziewczyna".

Hamak Band - ,,Ludzie przestają się bawić nie dlatego, że się starzeją, ale starzeją się, bo przestają się bawić". Tę maksymę Marka Twaina wcielają w życie czterej dojrzali polscy biznesmeni, którzy założyli zespół muzyczny i stają się coraz popularniejsi w kraju. Mirek Kalisiewicz najbardziej charyzmatyczny wykonawca polskiej sceny muzycznej, założyciel      i lider zespołu Hamak rozbawi Was do "bólu". Po trasie Lata z Radiem zespół zdobył znaczące miejsce na scenie polskiego rocka.

Jarosław Jakimowicz - aktor. Rola w pierwszym filmie ("Młode Wilki" jako Cichy) przyniosła mu znaczną popularność. Podczas I Festiwalu Gwiazd w 1996, w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 1997 prowadził program telewizyjny "Brawo Bis"   w TVP Polonia, a w 1998 program telewizyjny "Kurier sensacji". Zwyciężył w piątej edycji reality show "Big Brother VIP". Dziś dziesięcioletni syn - Jeremiasz żyje dzięki przeszczepowi jego wątroby.

Filip Mettler - najbardziej charyzmatyczny wokalista 3 edycji "X Factor“. Przygodę ze śpiewem zaczął w 2008 roku. Skończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie skrzypiec. W trakcie nauki, przez dwa lata był koncertmistrzem w orkiestrze symfonicznej. Dzięki programowi "X Factor“ pokochała go cała Polska. Wykonanie piosenki "Hometown Glory“ Adele powaliło na kolana jury. Kasia Nosowska mówiła: "On naprawdę kocha to, co robi! Cały się trzęsie do śpiewania!“. Dzisiaj jego Fanpage na Facebooku to ponad 35 tys. wielbicieli! Liczba ta ciągle rośnie za sprawą repertuaru tworzonego z czołówką polskich kompozytorów i producentów. Artysta współpracuje z Markiem Kościkiewiczem, Tomkiem Lubertem i Filipem Siejką. Ten ostatni skomponował popowo - rockowy utwór "Twoje życie“, który został wybrany na pierwszy singiel wokalisty i na dobre zagościł na antenie Radia RMF Maxxx. Druga piosenka "Wiary ślad" to hit Festiwalu młodych - Young Stars Festival, grana m.in. przez Radio Eska.

Agata Dziarmagowska - gwiazda młodego pokolenia, odkryta przez jurorów X Factor, której kariera toczy się w zawrotnym tempie. Do niedawna szerzej nieznana uczennica liceum w Częstochowie. W ciągu miesiąca podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią Warner Music i podjęła współpracę ze szwedzkim producentem Markie Tysperem, zachwycając swoim charyzmatycznym sposobem śpiewania i rapowania nie tylko branżę w Polsce, ale i na świecie! Dane internetowe potwierdzają, że mamy do czynienia z wybitnym talentem i osobowością! Ponad 800 000 odsłon debiutanckiego klipu do piosenki "Mogę wszystko, nic nie muszę" (granej m.in. przed Radio Eska). Ponad 73 tysiące wielbicieli wokalistki na Facebooku to tylko niektóre oznaki! "W końcu przychodzi dziewczyna, która ma błysk w oku, uśmiech na twarzy od samego wejścia i śpiewa utwór, który do niej pasuje. Śpiewasz tutaj najlepiej! Masz taki głos, że możesz stanąć w szranki z największymi - zachwalała Tatiana Okupnik. 

Serdecznie zapraszamy!Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 61-letni kierujący pojazdem...

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...