W ramach realizacji działań związanych z promocją przedsięwzięć związanych z ograniczeniem niskiej emisji Gmina Piaseczno jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Misja-emisja" na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku ogłaszając wiosną b.r. powiatowy konkurs ekologiczny "Piaseczno - gmina z pasją", który skupił uwagę uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na zagrożeniach wynikających z emisji do powietrza szkodliwych substancji pochodzenia antropogenicznego.

Gmina Piaseczno dołożyła wszelkich starań, aby przeprowadzone przedsięwzięcie stało się atrakcyjne dla wszystkich dzieci zaproszonych do wzięcia w nim udziału, niezależnie od podsiadanych umiejętności i zainteresowań. W tym celu konkurs podzielono na pięć kategorii rodzajowych. Uczestnicy interesujący się naukami przyrodniczymi mogli stanąć w szranki w konkursie wiedzy "Wiem wszystko o niskiej emisji". Osoby wykazujące talent plastyczny stworzyły wykonane w różnych technikach prace zatytułowane "Niska emisja w moich oczach", natomiast wielbiciele prostych form wyrazu wykonali logotyp "Walczymy z niską emisją". Dla fanów fotografii przewidziano możliwość zrobienia zdjęcia obrazującego problem niskiej emisji "Nie spalaj się!". Uczniowie mogli również sprawdzić się w rolach: scenarzysty, reżysera, aktora, animatora, kamerzysty, dźwiękowca czy montażysty, bowiem wszystkich tych umiejętności wymagało stworzenie krótkiego filmu promującego walkę z niską emisją pt. "Nie dymimy". Dopuszczenie bardzo zróżnicowanych form wyrazu pozwoliło na zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na omawianą problematykę, dzięki czemu zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a uczestnicy reprezentowali większość gmin Powiatu Piaseczyńskiego (Piaseczno, Prażmów, Tarczyn, Góra Kalwaria).

Na finał konkursu, który odbył się 26 września 2014 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczestników. Po przywitaniu licznie przybyłych gości przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisława Lisa Zastępca Burmistrza Daniel Putkiewicz krótko przybliżył najważniejsze problemy, z którymi boryka się gmina w walce z niską emisją. Sposoby ich częściowego rozwiązania zaproponował gość specjalny uroczystości Wiceprezes Zarządu PCU Piaseczno Sp. z o.o. Piotr Gołąb, który wygłosił prelekcję dotyczącą ciepła systemowego, będącego na obszarach silnie zurbanizowanych alternatywą dla indywidualnych palenisk. Dzięki wystąpieniu wszyscy zgromadzeni dowiedzieli się również, że piaseczyńskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo Usługowe korzysta z najnowocześniejszych dostępnych technologii, dzięki czemu jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku w Polsce.
Kolejną prelekcję wygłosił zaproszony specjalnie na tą uroczystość Kierownik Działu Analiz i Projektów Abrys Sp. z o.o. Michał Grek, który w stroju Komisarza Dymskiego - twarzy kampanii "Misja-emisja" w bardzo przystępny sposób opowiedział czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i skutki oraz jak każdy z nas może z nią walczyć. Komisarz Dymski zachęcał nauczycieli i pedagogów do udziału w ogólnopolskim konkursie "Lekcja o niskiej emisji", a dzięki rozdawanemu komiksowi wszyscy obecni mieli możliwość poznania przygód Komisarza.

Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę najlepszych prac konkursowych, której towarzyszył słodki poczęstunek. Kolejnym punktem programu był pokaz filmów nagrodzonych w konkursie "Nie dymimy". Warto zaznaczyć, że podczas poprzedzających piątkową uroczystość obrad uwagę jury wzbudziło ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki, a także wysoka wartość merytoryczna i artystyczna nadesłanych prac.
Piątkowe wydarzenie zostało zakończone wręczeniem przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno nagród dla laureatów konkursu "Piaseczno - gmina z pasją" oraz podziękowań dla nauczycieli przygotowujących dzieci do udziału w ww. konkursie. Uczniowie cieszyli się z otrzymanych prezentów, wśród których znalazły się: namioty, śpiwory, plecaki, latarki i piłki do gry w siatkówkę. Łącznie rozdano 44 nagrody, z czego 36 trafiło do uczniów, którzy zajęli miejsca na podium, natomiast ośmioro uczestników otrzymało wyróżnienia.
Zadanie pn.: Powiatowy konkurs edukacyjny pn. "Piaseczno - Gmina z pasją" w ramach ogólnopolskiego programu "Gmina z misją" dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10 000,00 zł, www.wfosigw.pl.

Komentarze