Data wydarzenia: poniedziałek, 3 listopada 2014 - piątek, 14 listopada 2014
Miejsce: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Tarczyn, Józefosław, Prażmów, Lesznowola
Mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi. Mimo to nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - jednego z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Warto skorzystać z profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek.
Mammografię na terenie powiatu piaseczyńskiego można będzie wykonać w:
- Górze Kalwarii - 3-5 listopada przy Ratuszu, 3 Maja 10
- Konstancinie-Jeziornie - 3-4 listopada przy Centrum Handlowym Stara Papiernia, Al. Wojska Polskiego 3
- Tarczynie - 5-7 listopada przy Tarczyńskim Centrum Medycznym, Warszawska 32
- Józefosławiu - 8 listopada przy Kościele, Ogrodowa 3
- Prażmowie - 13 listopada przy Ośrodku Zdrowia, Ostapowicza 4
- Lesznowoli - 14 listopada przy Zespole Szkół, ul. Szkolna 8
Kogo dotyczą badania w ramach Programu?
Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie.
Po to by nie czekać w kolejce przy mammobusie, warto wcześniej zarejestrować się pod nr tel. 58 666 2 444 (czynne 7 dni w tygodniu). Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl
UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Poprzez objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50-69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi, ma na celu zwiększenie odsetka nowotworów piersi wykrywanych w najwcześniejszym stadium zaawansowania klinicznego. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.
Komentarze