BŁYSKAWICZNY PIERNIK
Z jesiennymi chłodami nieodzwonie kojarzą mi się mocne, wręcz eteryczne zapachy przypraw korzennych. Zakładam, że wynika to z tego, że pomagają ocieplić nie tylko atmosferę, ale również rozgarzać zziębnięte ciało.
Jak to się mądrze mówi, każdy powód jest dobry! ... więc można też śmiało napisać, że ten wpis to nie tylko propozycja na jesienne dni, ale również alternatywa dla zabieganych ... na piernikowe szaleństwo w wydaniu świątecznym.
Cóż nie wszyscy w swoim napiętym grafiku znajdą czas na tradycyjny piernik, który wymaga długiego leżakowania, by nabrał wytrawnego, głebokiego smaku ... część z nas najzwyczajniej w świecie nie ma też do tego głowy. Powiem szczerze, że ja często nie pamiętam o tym, że tradycyjny, staropolski piernik wymaga od nas kilkutygodniowej pracy (wliczając w to nic-nie-robienie).
W tym przypadku wystarczy chwila, by móc delektować się niezwykle aromatycznym, mięciutkim i smakowitym piernikiem.
To pachnące cynamonem i korzennymi przyprawami ciasto przełożyłam dżemem rabarbarowym, który ostatnio podbił moje serce. Wy możecie wybrać swój ulubiony, bądź wykorzystać powidła śliwkowe, czy masę marcepanową. Wierzch piernika oblałam polewą z gorzkiej czekolady ... co Ty wybierzesz ???
Jedno jest pewne - obowiązuje absolutna dowolność!
Polecam!
Składniki:
- 1 szklanka miodu
- ¾ - 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mleka
- 3 szklanki mąki pszennej
- 4 jajka (białka i żółtka osobno)
- 100 g masła
- 30 g przyprawy korzennej do piernika (dodałam 2 łyżeczki)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 łyżka karmelu (2 łyżki cukru upalić na patelni, aż powstanie karmel) - pominęłam
- 1 łyżka kakao
- pół szklanki dowolnych bakalii
Do przełożenia:
powidła śliwkowe, masa marcepanowa, itp. (u mnie pyszny dżem rabarbarowy. Jego kwaskowaty posmak fajnie konweniował z mięciutkim ciastem)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać, wymieszać z sodą, odłożyć.
Miód, masło, przyprawę do piernika, cynamon i karmel zagotować razem, do rozpuszczenia poszczególnych składników, następnie wystudzić.
Do ostudzonej masy dodawać po kolei cukier, mleko, kakao, żółtka, mąkę wymieszaną z sodą - każdy kolejny składnik dodawać po dokładnym wmieszaniu poprzedniego. Białka ubić na sztywno i na koniec delikatnie wymieszać z masą piernikową. Dodać bakalie, wymieszać.
Ciasto przełożyć do dwóch mniejszych keksówek lub formy prostokatnej wymasmarowanych masłem i oprószonych mąką pszenną (u mnie: jedna większa keksówka o wymiarach 8,5 x 27,5 cm). Piec około 1 godziny w temperaturze 170 ºC lub do tzw. suchego patyczka.
Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Przełożyć dżemem rabarbarowym, powidłami śliwkowymi lub masą marcepanową. Jeśli wybraliście opcję "marcepanową" piernik od stony marcepanu można posmarować dodatkowo - za sugestią autorki przepisu - cienką warstwą dżemu morelowego, by się lepiej trzymał.
Smacznego!
* wpis zawiera lokowanie produktu
Komentarze