Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Głosem sumienia ...

Utworzone: środa, 13 maja 2015 Autor: Monika Góźdź

Nawet nie przypuszczałam, że z TAKĄ łatwością można bagatelizować dobro dziecka: ważąc z jednej strony rozwój dziecka w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu, a z drugiej strony przedkładając ponad wszystko argumenty finansowe …

Otóż w gminie Prażmów funkcjonuje od 2011 roku publiczne przedszkole; budynek zmodernizowano z części Straży Pożarnej na niebagatelna kwotę ponad pół mln zł. Obecnie władze gminy chcą przekształcić gminne przedszkole poprzez przekazanie placówki Stowarzyszeniu Rodzin "TU".

Wójt gminy argumentuje przekształcenie względami finansowymi. Rozumiem, że kosztem najmłodszych szuka się w gminie oszczędności, ale dlaczego?? Przedszkole jest kameralne, uczęszcza do niego 40 dzieci. Pracują w nim wykwalifikowane 4 wychowawczynie i pomoc. Ciocie maluchów, które poprzez serdeczność i profesjonalizm sprawiają, że dzieci czują się tam bezpieczne, szanowane, a rodzice mają pewność, że rozwój pociech przebiega prawidłowo. Przedszkole przez te 4 lata funkcjonuje modelowo, bez żadnych skarg, a przeciwnie - współpracując z rodzicami.

Aż tu 20 kwietnia b.r. czytamy na stronie internetowej urzędu Gminy, że wójt tego dnia wyznaczył spotkanie radnych gminy celem przekształcenia placówki. Nikt uprzednio o niczym nie wiedział, dyrektor i personel nie zostali poinformowani, rodzice tym bardziej. W pełnej konsolidacji i zbulwersowaniu grupa rodziców udaje się do gminy na spotkanie i uchwała zostaje odsunięta w czasie, bo rodzice drążą temat:

  • dlaczego dezinformacja?
  • skąd pomysł na przekształcenie placówki?
  • co z dziećmi?
  • jak funkcjonuje Stowarzyszenie i co oferuje?

Odpowiedzi były lakoniczne, stąd  decyzja odroczona w czasie. Rodzice wystosowali petycję do wójta o zaniechanie działań mających na celu przekształcenie placówki. Petycję do wójta wystosowali również mieszkańcy gminy, na której zebrano ok. 400 podpisów zainteresowanych problemem. Rodzice w obawie przed jednokierunkowością władz wysłali prośbę o wsparcie do Rzecznika praw Dziecka, do Starostwa Powiatowego w Piasecznie, do Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz do Kuratorium Oświaty w Warszawie. Stąd wójt na 18 maja wyznacza spotkanie z rodzicami odnośnie sytuacji przedszkola.

Zrozumiałym jest, ze jeśli kogoś jakiś problem nie dotyczy bezpośrednio podchodzi do rozwiązania w sposób wyrachowany i zimny. Władze gminy Prażmów nie mają dzieci czy wnuków w gminnym przedszkolu; wójt z urzędu powinien reprezentować wszystkich mieszkańców gminy. Nie rozumiem, dlaczego osoby te nie wzięły pod uwagę dobra dzieci, które uczęszczają do tej placówki?? Nie pojmuję, jak można potraktować dzieci przedmiotowo i manipulować nimi przekazując je Stowarzyszeniu??  Ani wójt ani radni nie odczują konsekwencji własnych decyzji, jedynie dzieci poniosą ten ciężar, a one nie są niczemu winne … Razi postawa wójta - jak można publiczną placówkę traktować managersko? To nie jest prywatna inicjatywa wójta. Dlaczego wójt na zebraniu z radnymi, rodzicami i personelem przedszkolnym przedstawia własna stronniczość w sprawie opowiadając się za przekształceniem placówki??

Nie zapominajmy o swoich dzieciach! Zwyczajnie bądźmy ludźmi! Dobro naszych dzieci jest najważniejsze, bez podziałów i różnic. Dziecko samo nie obroni się przed dorosłym - może protestować, ale … czy władze gminy Prażmów usłyszą płacz niezadowolonych dzieci, płacz wywołany przez zmiany jakie w celach finansowych wójt chce przeprowadzić?

Dlaczego nikt z gminnych władz w Prażmowie nie wziął pod uwagę i nie zaproponował jakiegokolwiek innego rozwiązania problemów z gminnym budżetem? Czyżby w myśl powiedzonka: dzieci i ryby głosu nie mają?! Czyżby w Prażmowie nastała dyktatura i ambicjonalnie nie wypada przyznać się do porażki?!

Nadal przeraża myśl, że można ważyć dobro dzieci kosztem gminnych oszczędności ... choć nadal ma się nadzieję, że sprawa będzie miała szczęśliwe rozwiązanie!

Komentarze

Liczba komentarzy: 2
gość: rodzic
Dodano: wtorek, 26 maja 2015
Wojt nie chce przekazac placowki tylko nadzor nad nia, a to zasadnicza roznica! Protestowac powinni ale prywaciarze z przedszkoli na terenie gminy bo im sie uszczupla zyski lub wychowawcy, bo zejda z karty nauczyciela a nie rodzice Dla nas nic sie nie zmieni Rodzice mogli miec cos przecieko ale odnosnie wlasnie tej dezinformacji Zreszta same wladze przyznaly, ze zaczely planowac od konca i to prawda, ze nie byl to najlepszy pomysl Ale nie badzcie zaslepieni pierwotnymi przekazami p. Pruszczyka bo jak przyszlo co do czego to nie odezwal sie ani razu z jakimkolwiek zarzutem tylko potulnie schowal glowe miedzy ramiona i sluchal!
1
gość: babcia
Dodano: wtorek, 26 maja 2015
nie mam tam wnukow, problem znam z opowieści i tego co czytam. Nie rozumiem dlaczego, wzorem Piaseczna, nie można podpisać umow z prywatnymi przedszkolami. Nie wszyscy mają pełne obsady i chętnie by przyjęli dzieci. W gminie jest ok 10 prywatnych przedszkoli. Zamiast planować kosztowną i trwającą dlugo przebudowę szkoły w Prażmowie a potem w Uwielinach - rozwiązać problem bezkosztowo.
Jednocześnie wojt mówił glośno na wiejskich zebraniach o przejęciu przez gminę od Stowarzyszenia TU przedszkoli w Gabryelinie i Jeziorku.
W Nowym Prażmowie się nie oplaca - a jak z tymi dwoma?
Czy może ten pomysl już upadl?
2
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 61-letni kierujący pojazdem...

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...