Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Rozbudowa Auchan w Piasecznie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 12 lipca 2015 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

W piątek 3 lipca 2015 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno miało miejsce posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej z udziałem burmistrza Zdzisława Lisa, radnych Rady Miejskiej Piaseczna, przedstawicieli Auchan i zainteresowanych mieszkańców.

Do 2020 roku dzisiejszy hipermarket Auchan przekształcić się ma w nowoczesną galerię handlową z licznymi sklepami modowymi, strefą gastronomiczną oraz kinem. Nowo zaprojektowany, ciekawy architektonicznie budynek, którego elewację stanowić będzie w głównej mierze szkło i metalowe elementy powstanie w obrysie dzisiejszego sklepu Leroy Merlin i w naturalny sposób łączyć się będzie ze zmodernizowanym dzisiejszym hipermarketem Auchan.

Na spotkaniu omówiono zarówno plany rozbudowy centrum handlowego jak i te związane z przebudową i modernizacją ulicy Geodetów oraz ulicy Energetycznej. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wizualizacjami samego obiektu jak i planami rozbudowy dróg i węzłów komunikacyjnych. Przypomnijmy, że wytyczne do budowy nowej galerii handlowej w tym miejscu są określone w aktualnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym jeszcze w 2010 roku.

Po przebudowie Centrum Handlowe Auchan ma zwiększyć powierzchnię handlową niemal dwukrotnie. Liczba obiektów handlowych ma wzrosnąć do 200 a liczba miejsc parkingowych, dzięki wybudowaniu parkingu w podziemiu galerii, powiększy się z 1800 do 2900.

Prezentację z zakresu modernizacji dróg w tej części gminy przedstawił naczelnik wydziału Infrastruktury i Transportu Publicznego Włodzimierz Rasiński. Ewentualne porozumienie pomiędzy spółką Auchan i spółkami powiązanymi a gminą Piaseczno dotyczy uzgodnienia koncepcji przebudowy ul. Energetycznej i ul. Geodetów oraz udział finansowy spółki Auchan w przebudowie tych ulic.

Przedmiotem rozmów z firmą Auchan jest:
1. Uzgodnienie szczegółowych koncepcji przebudowy ulic:
a. ul. Geodetów na odcinku od ul. Puławskiej do ulicy Kosodrzewiny
b. ul. Energetycznej na odcinku od ronda przy Fashion House do planowanego ronda Rubinowa,
2. zakres remontu ul. Energetycznej od ronda Rubinowa do skrzyżowania ulic Geodetów, Wilanowskiej i Energetycznej,
3. udział finansowy spółki Auchan i spółek powiązanych w powyższych inwestycjach,
4. uzgodnienie wjazdu drogi wewnętrznej Auchan przez teren Policji do ronda przy Fashion House, łącznie z parametrami tej drogi i zagospodarowaniem terenu pomiędzy drogą a budynkiem przy ul. Rubinowej,
5. terminy realizacji poszczególnych inwestycji.

Ponadto rozmowy dotyczą udziału finansowego Auchan i spółek powiązanych w przebudowie ul. Mleczarskiej oraz uwzględnienie wniosków Auchan do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicami Energetyczną, Puławską, Mleczarską i torami bocznicy kolejowej - dawnej zajezdni trolejbusowej.

Odnosząc się do wniosków Auchan dotyczących dawnej zajezdni trolejbusowej należy pamiętać, że znajduje się ona w obszarze, który w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Piaseczno przeznaczony jest pod działalność handlową i usługową. Rozpatrywać je należy również w kontekście sąsiednich terenów byłego gospodarstwa ogrodniczego w Mysiadle, gdzie gmina Lesznowola przewiduje lokalizację innych sklepów wielkopowierzchniowych.

Dlatego ważne jest, aby w związku z realizacją zamierzeń spólki Auchan jak najwięcej skorzystali na tym sami mieszkańcy oraz gmina Piaseczno. Jedną z bezpośrednich korzyści, obok rozbudowy okolicznej infrastruktury drogowej będą z pewnością nowe miejsca pracy, których powstać ma ok. 2000 oraz zwiększone o kilka milionów złotych rocznie dochody gminy z tytułu różnego rodzaju podatków.

Na spotkaniu burmistrz Zdzisław Lis obok plusów związanych z inwestycją wskazał też na utrudnienia i niedogodności, które mogą mieć miejsce. Podkreślił jednak, że rolą samorządu są takie działania, które te niedogodności mają zminimalizować.

Na koniec spotkania pytania zadawali mieszkańcy ulic, które leżą w sąsiedztwie centrum handlowego. Głównie dotyczyły one natężenia ruchu i zakłóceń podczas samej rozbudowy. Na to pierwsze pytanie padła optymistyczna odpowiedź, że po zrealizowaniu wszystkich inwestycji drogowych, natężenie ruchu na ul. Geodetów i Energetycznej może nawet zmaleć. A to za sprawą planowanych dwóch nowych skrzyżowań na ul. Puławskiej. Pierwsze ma powstać przy ul. Kuropatwy, która będzie łączyć się z ulicą Cyraneczki, drugie już na terenach inwestycyjnych gminy Lesznowola. W przyszłości spowoduje to rozbicie dzisiejszego potoku samochodów na ul. Geodetów na 4 niezależne strumienie od strony Puławskie (łącznie z ul. Energetyczną)j, którymi mieszkańcy dojadą do osiedli na Józefosławiu i Julianowie.

Jeśli chodzi zaś o samą budowę sklepu to ma być ona prowadzona na wygrodzonym terenie, nie wpływając na bieżące funkcjonowanie Auchan czy obecnego parkingu.

Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 21 lipca 2015 o godzinie 17 na Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Informujemy, że wnioski, opinie i zapytania w sprawie koncepcji komunikacyjnych można wysyłać na adres:konsultacje@piaseczno.eu.

Przedstawione w prezentacjach koncepcje nie są zatwierdzonymi, ostatecznymi rozwiązaniami. Prawa autorskie pozostają własnością firmy Auchan i biur projektowych, zatem nie mogą być bez zgody właścicieli praw autorskich wykorzystywane na żadnych polach eksploatacji. Udostępnienie tych materiałów odbywa się na zasadzie wglądu zainteresowanych w prezentowany materiał. Nie można ich kopiować celem dalszego udostępniania.


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Wypadek w Piasecznie, ciężko ranna pasażerka jednego z aut. Zatrzymany kierowca przewozów na aplikację

Wypadek w Piasecznie, ciężko ranna pasażerka jednego z aut. Zatrzymany kierowca przewozów na aplikację

W nocy w pobliżu ulic Okulickiego i Powstańców Warszawy w Piasecznie ...

Narkotykowy biznes na terenie ogródków działkowych zakończony trzymiesięcznym aresztem

Narkotykowy biznes na terenie ogródków działkowych zakończony trzymiesięcznym aresztem

Piaseczyńscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał...

Ogłoszenia o pracę w Piasecznie - jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Ogłoszenia o pracę w Piasecznie - jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Większość ogłoszeń o pracę sformułowana jest w zachęcający sposób....

"Dziennik przebudzenia" Adam Ferency, Joanna Kosierkiewicz

"Dziennik przebudzenia" Adam Ferency, Joanna Kosierkiewicz

17 listopada Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na spektakl „Dziennik...

IRENEUSZ KROSNY. Pantomimiczny spektakl komediowy

IRENEUSZ KROSNY. Pantomimiczny spektakl komediowy

We wtorek, 6 grudnia 2022 r. o godzinie 19.00 Centrum Kultury w Piasecznie...

Dziennikarstwo obywatelskie

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

Już w sobotę 17 września 2022 roku klub motocyklowy Gremium MC zaprasza na...

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Od środy 14 września zmienią się rozkłady jazdy linii lokalnych L-2, L-5,...