Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Najlepsze gminy w Polsce – finał XIV edycji konkursu Gmina Fair Play

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 27 października 2015 Źródło: Agnieszka Ujma

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród zaplanowano na 23 października w hotelu Bristol w Warszawie.

Tytuł "Gmina Fair Play" 2015 zdobyło 17 samorządów, w tym 7 gmin z Mazowsza: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Kozienice, Lesznowola, Mszczonów i Tarczyn.

Sprawne działanie samorządów lokalnych stanowi podstawę do ich rozwoju, a tym samym polepszenia warunków bytowych ich mieszkańców i uwarunkowań gospodarczych regionu. W 25-letniej historii polskiej samorządności obserwujemy, jak duże znaczenie dla budowania pozycji biznesowej gmin mają przemyślana i długofalowa strategia rozwoju oraz profesjonalne podejście do obsługi inwestorów.

Już po raz 14. Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" przy Krajowej Izbie Gospodarczej przyznała certyfikaty gminom, które w szczególny sposób dbają
o atmosferę sprzyjającą rozwojowi biznesu na ich terenie.

Idea konkursu

Głównym założeniem konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji jest promowanie wśród polskich i zagranicznych inwestorów tych samorządów, które stwarzają warunki do rozwoju i są otwarte na nowe inwestycje, a jednocześnie gwarantują rzetelną obsługę w przyjaznej biznesowi atmosferze. Konkurs prowadzony jest w 5 kategoriach: gmina wiejska agro, gmina wiejska wielofunkcyjna, miasteczko i małe miasto, średnie miasto, duże miasto, gmina turystyczna.

Konkurs skierowany jest do wszystkich samorządów, które w sposób zrównoważony i ciągły, dopasowany do warunków i potrzeb danej społeczności prowadzą działania na rzecz jej rozwoju. Realizacja tej strategii jest pomyślana jako proces długofalowy, a podstawą sukcesu jest uczciwość,  sprawna obsługa inwestorów i mieszkańców oraz otwarcie na dialog społeczny - wyjaśnia dr Mieczysław Bąk, przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej konkursu "Gmina Fair Play".

Gminy uczestniczące w konkursie mają szansę na zdobycie nagród specjalnych. W tym roku Nagrodę Główną - statuetkę Kapituła Konkursu przyznała gminom Lesznowola, Mszczonów i Tryńcza. Wyróżnieniem uhonorowano Miasto Bełchatów oraz gminy Błonie i Kleszczewo. Złotą Statuetkę za zdobycie certyfikatu pięć razy z rzędu otrzymała Gmina Kozienice, a Certyfikat Złota Lokalizacja Biznesu trafił do gmin Bełchatów i Góra Kalwaria.

Samorząd to przede wszystkim ludzie, dlatego po raz kolejny w ramach konkursu przyznana została nagroda indywidualna - tytuł "Samorządowy Menedżer Roku" - za ponadprzeciętne zaangażowanie
w pracę na rzecz gminy. Szanse na jej zdobycie mają ci samorządowcy, którzy poświęcając swój czas i wykorzystując swoją wiedzę, wnoszą szczególny wkład w rozwój społeczności. W tym roku tytuł przyznano Barbarze Galicz - burmistrzowi Gminy Tarczyn,  Arkadiuszowi Kosińskiemu - burmistrzowi Gminy Brwinów i Bogdanowi Kemnitzowi - wójtowi Gminy Kleszczewo.

Zasady weryfikacji

Weryfikacja gmin biorących udział w konkursie przebiega dwuetapowo. W I etapie weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, prezentując swoje dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość. W II etapie odpowiednio przygotowani audytorzy w celu weryfikacji danych zawartych w ankietach przeprowadzają audyty w gminach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie losowo wybranych inwestorów prowadzących inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Dane uzyskane podczas audytu i badania inwestorów służą jako podstawa raportu benchmarkingowego, który otrzymuje każdy z uczestników II etapu. Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o przyznaniu gminie certyfikatu "Gmina Fair Play".

Korzyści dla gmin

Udział w jednym z najstarszych polskich programów certyfikacyjnych dla samorządów to dla gmin nie tylko prestiż, lecz także możliwości promocyjne. Każdy z Laureatów zyskuje prawo do posługiwania się logo "Gmina Fair Play" w działaniach promocyjnych i biznesowych, np. na stronie WWW, w ulotkach czy na specjalnych tablicach drogowych. Rozpoznawalne logo przyciąga uwagę inwestorów i wspiera budowanie pozytywnego wizerunku gminy. Certyfikat jest potwierdzeniem wysokich kompetencji samorządu sprawdzonych i ocenionych przez przedsiębiorców, inwestorów i audytorów konkursu.
W połączeniu z oceną zawartą w raporcie benchmarkingowym stanowi silny argument w negocjacjach biznesowych.

Ciekawostki o konkursie i Laureatach

Gmina Brwinów - w tym roku do użytku oddano gimnazjum w Otrębusach za ponad 8 mln zł. Kolejną dużą inwestycją jest planowana budowa sali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Sala będzie wykonana
w standardzie pasywnym, co znacznie obniży koszty eksploatacji obiektu. 

Gmina Błonie - stale poszerza ofertę inwestycji prospołecznych, takich jak nagradzany Park Bajka, rozwój infrastruktury drogowej, przykrycie kortów tenisowych czy projektowana hala sportowa z zespołem basenowym.

Gmina Bełchatów - prowadzi inwestycje na rzecz poprawy standardów na swoim terenie, m.in. rozbudowuje sieć wodociągową i kanalizacyjną, rozbudowuje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną i aktywnie przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu.

Gmina Góra Kalwaria - poddała gruntownej renowacji zabytkowy Pałac Biskupi w Górze Kalwarii i zaadaptowała go na potrzeby Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. W Centrum planowana jest nowoczesna biblioteka, tzw. mediateka, w której dostępne będą m.in. zdigitalizowane zbiory dotyczące historii miasta.

Gmina Kleszczewo - dba o doskonałe warunki inwestycyjne i mieszkaniowe, czego miarą jest przyrost podmiotów gospodarczych ze 107 w 2000 r. do 616 w 2014 r. - pod tym względem daje to gminie 2. Miejsce w powiecie poznańskim.

Gmina Kozienice - w październiku 2015 r. otwarto w gminie Centrum Kulturalno-Artystyczne, w którym znajdują się szkoła muzyczna, sale kinowe, siedziba telewizji miejskiej. 

Gmina Lesznowola - prowadzi działalność oświatową na wysokim poziomie, czego dowodem są bardzo dobre wyniki uczniów na sprawdzianie klas VI. Gmina inwestuje w rozwój placówek oświatowych - w 2015 r. wybudowano filię Szkoły Podstawowej w Mysiadle (koszt  ponad 5 mln 177 tys.), a w trakcie realizacji jest nowoczesna hala sportowa przy ZSP Mroków (koszt tej inwestycji to ponad 11 mln 827 tys. zł).

Gmina Mszczonów - we wrześniu br. wraz z Politechniką Warszawską, Instytutem Gospodarki Surowcami i Energią Polskiej Akademii Nauk i Geotermią Mazowiecką podpisała porozumienie dotyczące utworzenia Konsorcjum na rzecz powstania w Mszczonowie Centrum Edukacyjno-Dydaktycznym Energetyki Odnawialnej. Celem projektu jest stworzenie organizacji o charakterze edukacyjnym, dydaktycznym i badawczo-rozwojowym. Konsorcjum będzie współdziałało na rzecz rozwoju nowych technologii w dziedzinie ciepłownictwa, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska.

Gmina Tarczyn - rozpoczęła realizację ultranowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Tarczynie, w którym przewidziano budowę zalewu dla żaglówek, muszli koncertowej, placu zabaw dla dzieci i parku z zielenią aranżowaną.

Miasto Bełchatów - posiada znakomicie przygotowaną ofertę inwestycyjną oraz wypracowane mechanizmy wspierania inwestorów na każdym etapie realizacji inwestycji, np. poprzez opiekę specjalnie przydzielonego inwestorowi asystenta, a także po wykonaniu inwestycji, np. poprzez bezpłatne szkolenia dla nowozatrudnionych pracowników czy bezpłatną komunikację miejska.

Kolejna edycja konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji rozpocznie się w IV kwartale 2015 r.

Więcej informacji o konkursie na www.fairplay.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2023

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych Piaseczno 2023

14-15 stycznia 2023 roku odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych...

Milion złotych dotacji na remont „Domu Zośki”

Milion złotych dotacji na remont „Domu Zośki”

Gmina Piaseczno otrzyma 1 000 000 zł dotacji na remont zabytkowego...

Kobieca Osobowość Roku 2022

Kobieca Osobowość Roku 2022

Konkurs Kobieca Osobowość Roku Gminy Piaseczno 2022 został ogłoszony....

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...