11 września 2016 w godz. 12.00 - 21.00 odbędzie się Jarmark Piaseczyński, podczas którego spotkamy ludowych twórców, zobaczymy widowisko jarmarczne, usłyszymy koncerty zespołów folkowych i zatańczymy na potańcówce.
Wszystkich, którzy chcą zobaczyć jaki wyglądało dawne rzemiosło, na czym polega sztuka wypieku chleba i regionalnych przysmaków, a także kupić rękodzieło ludowych twórców, zapraszamy na XII Jarmark Piaseczyński.
Całość rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku Miejskim i na ulicy Rynkowej. Tam będzie można m.in. spotkać ludowych twórców, wziąć udział w warsztatach, zobaczyć widowisko jarmarczne. Później przeniesiemy się na pl. Piłsudskiego, gdzie na scenie odbędą się koncerty zespołów folkowych, a wieczorową porą będzie można potańczyć w rytm muzyki na jarmarcznej potańcówce. To będzie wydarzenie inne niż wszystkie. Nie może Was zabraknąć!
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury w Piasecznie oraz Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Partnerami przedsięwzięcia są: Piaseczyńsko-GrójeckieTowarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia "Krzosek", Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna. Koordynator ogólnopolski EDD-Narodowy Instytut Dziedzictwa.
PROGRAM WYDARZENIA
12.00 - 17.00 - JARMARCZNA POLANA / Park Miejski
12.00 - 17.00 - Wioska Słowiańska - pokazy dawnego rzemiosła
12.00 - 17.00 - Piekarnia na polanie - warsztaty wypieku chleba
15.00 - 16.00 - "Za siedmioma wiekami" - widowisko jarmarczne Teatru Rozrywki Trójkąt
oraz
"Baran Piaseczyński" - wypiek regionalny (stoisko Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna)
12.00 - 18.00 - KRAMY JARMARCZNE/ Park Miejski
stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty, kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie
12.00 - 18.00 - JARMARCZNE PODWÓRKO /ul. Rynkowa
PORT MAGICZNY - Wagabundowy Plac Zabaw XXL, Manufaktura świec - Teatr Wagabunda
16.00 - 19.00 - SCENA JARMARCZNA / pl. Piłsudskiego
16.00 - Hejnał Piaseczna, powitanie
16.05 - 16.35 - Kapela Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
16.40 - 17.15 - Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego
17.15 - 17.45 - Obrzęd wesela sandomierskiego
18.00 - koncert zespołu Kipikasza
19.00 - 21.00 - JARMARCZNA POTAŃCÓWKA / pl. Piłsudskiego
Do tańca przygrywa Kapela z Innej Struny.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
9 września (piątek)
18.00 - 20.00 - "Sandomierz. Pejzaż niebanalny"- wernisaż wystawy
Muzeum Regionalne w Piasecznie, pl. Piłsudskiego 10
10 września (sobota)
10.00 - 12.00 - "Piaseczno różnych kultur" - wycieczka miejska z przewodnikiem
Zbiórka uczestników przed Ratuszem (pl. Piłsudskiego); wycieczka bezpłatna
11 września (niedziela)
10.00 - 16.00 - bezpłatny wstęp do Muzeum Regionalnego w Piasecznie (pl. Piłsudskiego 10)
11.00 - płatna wycieczka kolejką wąskotorową ze stacji Piaseczno Miasto (ul. Sienkiewicza 14).
"Szlakami Kolei" - spotkanie ze Stanisławem Hofmanem (przewodnikiem) i opowieść o historii piaseczyńskiej kolei wąskotorowej ramach wycieczki; miejsce: Runów (siedlisko)
12.00 - 16.00 -zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej, modelarni i hal; przewozy drezyną (bezpłatne); sklepik z pamiątkami
Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)
Informacje o zespołach/wydarzeniach
ZA SIEDMIOMA WIEKAMI - TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT (Zielona Góra) - istnieje od 2010 roku. Ulubionym sposobem wypowiedzi aktorów teatru są formy komiczne - "nie ma nic przyjemniejszego, niż rozśmieszanie ludzi", zdarzają się im także poważniejsze realizacje.
"Za siedmioma wiekami" to spektakl uliczny, oparty na tradycji średniowiecznych, wędrownych aktorów ze wschodnich rejonów Europy - skomorochów.
W przedstawieniu wykorzystano wątki legendarne, jak na przykład podanie o kwiecie paproci, ale także całkowicie fikcyjne. Ciekawa i niebanalna jest warstwa inscenizacyjna, wykorzystująca tradycyjny sposób grania lalkami przez skomorochów, a także przeplatanie planu lalkowego, gry w masce i dużych form, animowanych przy pomocy specjalnego żurawia. Spektakl obfituje w momenty zabawne i komiczne, zgodnie ze średniowieczną, jarmarczną konwencją, a także żywą muzykę, graną jako akompaniament do piosenek i tło dla scen. Wykorzystywane instrumenty to między innymi: piszczałki, flety, lira korbowa, domra, lutnia długoszyjkowa.
Szybka, dynamiczna akcja oraz zaskakujące intermedia gwarantują skupienie uwagi widzów i dobrą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Występują: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasilewski oraz muzyk Paweł Stachowiak.
PIEKARNIA NA POLANIE
Plenerowa piekarnia zaprasza na pokazy przygotowania ciasta oraz pieczenia chleba i drożdżowej chałki. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach chlebowych. Każdy uczestnik skomponuje smak swojego chleba, własnoręcznie wygniecie ciasto i uformuje własny bochenek chleba, który po wypieku zabierze ze sobą do domu !
W naszej piekarni wszyscy będą mogli spróbować wypiekanego podczas imprezy pieczywa, a zapach chleba będzie unosił się nad piaseczyńskim parkiem.
KAPELA BRACI PAŃCZAKÓW I PIOTRA GACY (Mysiadło)
Kapela istnieje od 2006 r. Skład kapeli stanowią: Czesław Pańczak- harmonia trzyrzędowa, Piotr Gaca- skrzypce, Józef Pańczak - baraban.
Muzycy uczestniczyli we wszystkich konkursach Ziemi Radomskiej i okolic, zajmując I, II i III miejsce. W 2011 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobyli najwyższą nagrodę - Złotą Basztę, a 2015 - I miejsce. Współpracowali ze znanymi muzykami ludowymi: Janem Gacą czy Janem Kmitą.
Co roku Kapela występuje na festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" grając muzykę ludową i biesiadną. Często towarzyszy zespołowi śpiewaczemu "Gołcunecki" z Gałek Rusinowskich.
ZESPÓŁ OBRZĘDOWY LASOWIACZKI (Baranów Sandomierski) - powstał w 1976 r. z inicjatywy Marii Kozłowej (1910-1999), wszechstronnie uzdolnionej twórczyni ludowej - śpiewaczki, poetki, gawędziarki, a także autorki scenariuszy widowisk obrzędowych. Pierwszym z nich były "Gusła lasowiackie" przedstawiające dawne wierzenia i praktyki magiczne. Zespół Lasowiaczki wielokrotnie otrzymał nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie i w konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Rzeszowie. Ponadto członkinie zespołu, śpiewaczki i gawędziarki Maria Kozłowa, Anna Rzeszut i Zofia Wydro, uhonorowane zostały indywidualnymi nagrodami na licznych festiwalach. Najwyższym jak dotychczas wyróżnieniem dla zespołu jest przyznana w 2003 r. Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
PROJEKT PRZYŚPIEWKA - INSCENIZACJA SANDOMIERSKIEGO WESELA
Obrzęd ludowych oczepin według tradycji Sandomierszczyzny, z wykorzystaniem regionalnych strojów ludowych i tradycyjnych instrumentów muzycznych. Cały obrzęd wiernie oddaje to, jak wyglądały oczepiny naszych prababć. Całość oprawiona przyśpiewkami i pieśniami oraz kilkoma zabawami tradycyjnymi z udziałem panny młodej.
KIPIKASZA (Sandomierz) - to żeński duet powstały w 2013 roku, czerpiący inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełnym tego słowa znaczeniu! O charakterze brzmienia zespołu decydują instrumenty z różnych stron świata, mała elektronika, autorskie instrumenty wykonane z "byle czego", biały śpiew oraz po prostu śpiewy. Przez surowe brzmienie duet chce osiągnąć efekt nieco psychodelicznej muzyki. Zespołu nie tworzą profesjonaliści, muzycy - "jesteśmy grajkami".
Utwory przybierają formę bajek i opowiastek. W tekstach poruszane są tematy dotyczące wierzeń ludowych (takich jak wiara w południce czy zmory) oraz problemów ówczesnych ludzi, na przykład spanie pod gorącą pierzyną lub losy chłopa niesłuchającego swojej baby. W ludowych historiach jest wiele tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Jedno jest pewne: za złe uczynki każdego spotyka kara.
Zespół uczy się u najstarszych muzykantów wiejskich, bierze czynny udział w warsztatach muzyki tradycyjnej organizowanych przez stowarzyszenia zajmujące się badaniem polskiej muzyki ludowej oraz podejmuje samodzielne podróże, które mają na celu rejestrację muzyki tradycyjnej i najstarszych pieśni.
Podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe 2013 KIPIKASZA zajęła III miejsce "za pomysłowość i odwagę, oraz poszukiwanie i świeżość eksperymentowania" oraz wyróżnienie "za niekonwencjonalność i ekspresję" podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie 2013 (sesja nagraniowa i produkcja teledysku).
Karolina Balmas - śpiew, klawisze, djembe, instrumenty autorskie
Aleksandra Członka - śpiew, instrumenty perkusyjne, melodyka, talerze
PORT MAGICZNY - TEATR WAGABUNDA (Kraków)
Port magiczny to aranżacja przestrzeni w unikatowy plac zabaw, w której uczestniczą widzowie. Dookoła instalacji - repliki zapomnianych zabawek jarmarcznych, rozgrywają się działania łączące elementy teatru ulicznego, cyrku i gier podwórkowych.
Konstrukcje zostały zaprojektowane i wykonane tradycyjnymi metodami przy użyciu drewna i metalu. Zabawki są tak animowane, żeby uczestnicy i widzowie mogli przenieść się do odpowiadającego grze momentowi historii. Aktorzy nawiązują do średniowiecznych tradycji sztuki ulicznej: kuglarzy, skomorochów - ruskich artystów wędrownych oraz dziewiętnastowiecznej sztuki prestidigitatorskiej.
Zdarzenie teatralne Port magiczny angażuje do wspólnej zabawy i uczestnictwa całe rodziny i pojedynczych przechodniów.
TEATR WAGABUNDA - powstał w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego - wcześniej związanego z wieloma inicjatywami teatralnymi, między innymi krakowskim teatrem KTO. Teatr brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatrów ulicznych w Polsce (w Jeleniej Górze, Krakowie, Olsztynie) a także za granicą ("Złoty Lew" we Lwowie), nieustannie jest angażowany przez instytucje kulturalne z Polski i Ukrainy do współtworzenia plenerowych animacji teatralnych. Od lat uczestniczy w Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie czy Jarmarku Jakuby w Zgorzelcu. Aktorzy teatru posiadają wieloletnie doświadczenie w animacji publiczności, są wśród nich wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni oraz pasjonaci rękodzieła.
KAPELA Z INNEJ STRUNY (Kraków)
Liderem Kapeli jest Krystian Pisowicz. Muzycy z Kapeli z innej struny uczą się od wiejskich mistrzów: gry, śpiewu i tańca i przekazują dalej grając utwory przede wszystkim z obszaru historycznej Małopolski z naciskiem na szaloną muzykę Kajoków. Nie stronią też od utworów krakowskich, rzeszowskich, lubelskich, mazowieckich czy nawet z suwalskiego. Jednakże Kapela nie poprzestaje na graniu wyłącznie ludowych coverów. Tworzy własne tematy muzyczne oparte o tradycyjną polską rytmikę i rozwiązania kompozycyjne wpisując w nie własną wrażliwość i potrzeby muzyczne. W ten sposób muzyka staje się żywym środkiem wyrazu osobistych przeżyć i emocji zachowując wciąż swoją najważniejszą cechę - taneczność.
Komentarze