7 marca w Konstancińskim Domu Kultury, na scenie sali widowiskowej stanie niezwykłe pianino. To prezent dla nas i naszych bywalców od Małgorzaty Niezabitowskiej - polskiej dziennikarki, autorki książek, scenariuszy, reporterki "Tygodnika Solidarność" i rzeczniczki prasowej rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przede wszystkim zaś człowieka o wielkim sercu i pięknej kobiety.
Małgorzata Niezabitowska pochodzi ze starej rodziny ziemiańskiej herbu Lubiczo długiej tradycji patriotycznej. Jej przodkowie w Królestwie Polskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów pełnili funkcje cywilne i wojskowe, a w okresie zaborów brali udział w wojnach napoleońskich i powstaniach.
Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1983 roku otrzymała stypendium Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu, gdzie wyjechała dopiero po otrzymaniu paszportu dwa lata później. W 1986 roku została wyróżniona prestiżowym Nieman Professional Journalist Fellowship na Uniwersytecie Harvarda.
W latach 70. pracowała w pismach "Zwierciadło" i "Kultura", była autorką scenariusza serialu telewizyjnego i tekstów piosenek, m.in. dla zespołu Kombi.
W 1980 roku napisała sztukę Polskie lato, polska jesień o strajku w Stoczni Gdańskiej i powstaniu "Solidarności", której wystawienie uniemożliwiła cenzura.
Po 13 grudnia 1981 roku dokumentowała stan wojenny. Materiały te przesyłane w poczcie dyplomatycznej na Zachód były szeroko publikowane, m.in. w "La Vie". "Corriere della Sera" i "Paris Match" .W latach 1982-1985 pracowała wraz z mężem nad książką OSTATNI Współcześni Żydzi Polscy, której pierwsze wydanie z przyczyn cenzuralnych ukazało się w języku angielskim w USA następnie w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, a w kraju dopiero po odzyskaniu wolności. Od września 1989 do stycznia 1991 pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. W latach 1991-2001 stworzyła i prowadziła wydawnictwo "United Publishers" i agencję PR. W 2010 roku obszerne fragmenty sztuki "Polskie lato, polska jesień" zostały wystawione w Stoczni Gdańskiej podczas festiwalu All about Freedom organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności.
W maju 1994 roku była inicjatorką i organizatorką społecznej zbiórki, a następnie wysłania polskich żołnierzy - zdobywców Monte Cassino do Włoch na oficjalne obchody pięćdziesiątej rocznicy bitwy. W roku 1998 zainicjowała z mężem Waldemarem Kuczyńskim prace nad Księgą Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999, w której przygotowaniu wzięło społecznie udział ponad osiemset osób. Działała na rzecz samorządności w regionie podwarszawskim, była m.in. współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Obywateli Konstancina-Jeziorny.
W 2001 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 wyróżniona nagrodą im. Czesława Miłosza przyznawaną ludziom kultury za wkład w porozumienie między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Rok później uhonorowana nagrodą im. Ireny Sendlerowej przyznawaną Polakom przyczyniającym się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce.
Serdecznie zapraszamy.
Komentarze